UrodaWypadanie włosów – przyczyny i zapobieganie

Wypadanie włosów – przyczyny i zapobieganie

Wypadanie włosów – przyczyny i zapobieganie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
21.04.2017 10:42, aktualizacja: 04.04.2019 16:03

Co powoduje wypadanie włosów? Proces ten następuje, gdy kończy się okres ich wzrostu i przechodzą w stan spoczynku. Czasem ta zmiana przychodzi zbyt szybko i skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów.

Wypadanie włosów – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów, od tych błahych do naprawdę poważnych. Oto część z nich:

  • Stres. Najczęstszym powodem wypadania włosów jest życie w ciągłym stresie. Przeciążenie organizmu i zły wpływ na układ nerwowy skutkują osłabieniem cebulek włosów, a następnie ich utratą.
  • Osłabienie. Włosy wypadają także w innych sytuacjach osłabienia organizmu – po operacjach, przebyciu choroby zakaźnej, podczas odchudzania i w stanie depresji.
  • Zła dieta. Duży wpływ na wypadanie włosów ma nieodpowiednia dieta. Jedzenie fast foodów i szybkich lunchów na zimno nie służy wzrostowi włosów. Zdrowe włosy potrzebują odpowiedniego nawodnienia i zestawu witamin oraz minerałów.
  • Zła pielęgnacja. Nieodpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Szkodzą szampony i odżywki z parabenami, suszenie zbyt gorącym powietrzem, częste farbowanie czy radykalne rozjaśnianie.
  • Choroby tarczycy. Na wzrost, a także wypadanie włosów ma wpływ gospodarka hormonalna. Jeśli inne przyczyny zostały wykluczone, warto zatroszczyć się o badania tarczycy.
  • Anemia. Zdrowe włosy potrzebują żelaza, dlatego ich nadmierne wypadanie może być objawem anemii.
  • Choroby ogólnoustrojowe. To typ chorób, które zaburzają pracę całego organizmu. Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem właśnie takich zakażeń.
  • Choroby skóry głowy. Wypadanie włosów bywa skutkiem chorób skórnych, takich jak łuszczyca, grzybica, łupież czy łojotokowe zapalenie skóry.
  • Łysienie plackowate. Choroba dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Jednak najbardziej narażeni są na nią astmatycy, alergicy i osoby cierpiące na bielactwo. Łysienie plackowate objawia się wypadaniem włosów w danym rejonie głowy. Przyczyna choroby tkwi w zaburzeniach autoimmunologicznych. Limfocyty traktują mieszek włosa jak intruza, dlatego dochodzi do nadmiernego wypadania włosów i uśpienia wzrostu nowych.
  • Łysienie androgenowe. Częściej występuje u mężczyzn i ma podłoże hormonalne. Charakteryzuje się wypadaniem włosów powyżej skroni lub na czubku głowy.
  • Leki. Wypadanie włosów pojawia się niekiedy jako skutek uboczny przyjmowania leków. Najczęściej chodzi o leki antydepresyjne, przeciwzakrzepowe czy przeciwdrgawkowe. Nadmierne wypadanie włosów wywołują także lekarstwa na nadciśnienie, artretyzm czy nadczynność tarczycy. Zdrowiu włosów może zaszkodzić zbyt długie przyjmowanie antybiotyków.
  • Pory roku. Włosy wypadają "sezonowo", przede wszystkim w porach przejściowych, czyli wiosną i jesienią, kiedy nasz organizm narażony jest na osłabienie, szybkie zmiany temperatury powietrza, a także ciśnienia.

Wypadanie włosów – zapobieganie

Najlepszym antidotum na wypadanie włosów jest odpowiednia dieta. Włosy potrzebują wielu witamin i minerałów. Dlatego warto wzbogacić swoją dietę w żelazo, krzem, cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Wszystkie te składniki możemy znaleźć w suplementach diety hamujących wypadanie włosów, ale lepiej przyjmować je w naturalnych produktach, takich jak ryby, czerwone mięso, kasza gryczana, bakalie, żytni chleb razowy czy gorzka czekolada.

Na nadmierne wypadanie włosów pomogą także bomby witaminowe: czarna porzeczka, pomidor, marchewka, szpinak czy botwinka. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, które wpływa na szybkie i skuteczne pozbycie się toksyn oraz prawidłową strukturę komórek.

Świetnym sposobem na zbyt obfite wypadanie włosów jest sporządzanie domowych okładów i maseczek do włosów z naturalnych produktów. Zbawiennym może okazać się kompres z jajek: przed umyciem należy natrzeć skórę głowy żółtkiem i na godzinę zawinąć w ręcznik.

Równie skuteczna jest maska z utartej czarnej rzodkiewki lub czosnku. Na wypadanie włosów można także zastosować kompres z oliwy z oliwek, który rewitalizuje skórę i włosy. Raz na tydzień warto wetrzeć w skórę głowy nalewkę z pokrzywy, która skutecznie zażegna wypadanie włosów.

Gdy podstawowe działania profilaktyczne zawiodą, przy nadmiernym wypadaniu włosów warto udać się do lekarza, aby zbadać funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, a także kondycję skóry głowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)
Zobacz także