UrodaBezpiecznie opalona

Bezpiecznie opalona

Dermatolodzy od lat ostrzegają o szkodliwym wpływie promieni UV na naszą skórę, tymczasem każdego lata amatorzy słonecznych kąpieli i skóry w kolorze brąz wygrzewają swe ciała na plażach, w hamakach i w ogródkach, nie zawsze świadomi zagrożeń i pamiętający o odpowiedniej ochronie.

Bezpiecznie opalona

06.07.2006 | aktual.: 31.05.2010 13:24

Dermatolodzy od lat ostrzegają o szkodliwym wpływie promieni UV na naszą skórę, tymczasem każdego lata amatorzy słonecznych kąpieli i skóry w kolorze brąz wygrzewają swe ciała na plażach, w hamakach i w ogródkach, nie zawsze świadomi zagrożeń i pamiętający o odpowiedniej ochronie.

Jednak nie ma co demonizować problemu – słońce jest nam potrzebne, chociażby po to, aby wytworzyć niezbędną dawkę witaminy D, która jest kluczowa, jeśli chodzi o stan naszych kości i zębów. Nie zapominajmy też o tym, jak bardzo światło słoneczne poprawia nam humor – to sprawdzony lek na depresję i przygnębienie.

Jak zatem podczas opalania znaleźć złoty środek? Służymy radą ;)

Na dobry początek

Zwykle podczas letniego urlopu chcesz nadrobić wszystkie urodowe zaległości – dotyczy do także korzystania z kąpieli słonecznych. Tymczasem bez szkody dla siebie bez żadnej ochrony możesz przebywać na słońcu jedynie od 5 do 10 minut. Dlatego też potrzebne są nam różnego rodzaju preparaty. Na początek – przez pierwsze dni – należy stosować filtry o wyższej wartości. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki masz typ skóry – każda wymaga bowiem innej ochrony. Generalnie jednak im jaśniejszą masz karnację, tym wyższego filtru w kremie powinnaś użyć. Zadbaj o to, by kosmetyki, które wybrałaś, miały także działanie odżywiające, natłuszczające i pielęgnujące skórę.

JAK TWOJA SKÓRA REAGUJE NA SŁOŃCE?
Pamiętaj, by posmarować ciało odpowiednio wcześniej – daj sobie przynajmniej pół godziny na to, by krem się wchłonął. Grubszą warstwę preparatu nałóż na nos, ramiona oraz płatki uszu. Nie zapomnij też o ustach i miejscach pod kolanami, które są niezwykle wrażliwe. Nie używaj wcześniej perfum – mogą spowodować przebarwienia na ciele. Absolutnie wykluczone są także wszelkie kosmetyki, które mają w składzie alkohol. Niezależnie od stosowanych kosmetyków, powinnaś w ogóle unikać przebywania na słońcu od godziny 10.00 do 15.00.

Nawet najlepsze kosmetyki nie działają przez cały dzień, zatem mniej więcej co 2 godziny musisz wetrzeć w ciało kolejną warstwę, aby zapewnić sobie skuteczną ochronę. Jeśli zamierzasz się spędzić wakacje nad wodą, dobrym rozwiązaniem będą kosmetyki w wersji wodoodpornej.

Do opalania na słońcu nie powinnaś używać kosmetyków przeznaczonych do solarium (i odwrotnie). Pamiętaj też, że opalenizna z tubki w żaden sposób nie chroni przed promieniowaniem słonecznym.

Mądra po szkodzie
Stało się – przesadziłaś z opalaniem. Często dzieje się tak dlatego, że spragnieni słońca, często zapominamy, iż piasek, woda oraz skały odbijają promieniowanie UV, zatem na naszą skórę działają nie tylko promienie słoneczne padające z góry, ale także odbite od podłoża. Na szczęście w wielu przypadkach można skutecznie złagodzić skutki zbyt długiego przebywania na słońcu. Możesz wypróbować domowe sposoby: dobrze jest schłodzić zaczerwienione miejsca zimnym (ale nie lodowatym) kompresem, ulgę przyniesie również okład z naturalnego jogurtu lub maślanki. Na wszelki wypadek powinnaś mieć też pod ręką preparaty działające kojąco, chłodząco i nawilżająco, np. mleczka z witaminą B5 czy kosmetyki z aloesem.

Aby efekt trwał

O skórę po opalaniu trzeba odpowiednio zadbać. W przeciwnym wypadku możesz nabawić się problemów i zamiast kuszącej opalenizny uzyskasz przesuszoną, łuszczącą się skórę i jaśniejsze plamy na całym ciele. Zawsze należy zatem pamiętać o tym, by po kąpielach słonecznych dokładnie umyć ciało, a następnie zastosować mleczko lub balsam po opalaniu – taki kosmetyk powinien nawilżyć skórę i przywrócić jej równowagę.

Uważaj na leki

Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek lekarstwa, zawsze zasięgnij porady swojego lekarza, zanim oddasz się rozkosznym kąpielom w promieniach słońca. Niektóre leki mają bowiem działanie światłouczulające, co może zaowocować poważnymi problemami ze skórą, począwszy od niegroźnych podrażnień i pokrzywek aż po trwałe przebarwienia i zmiany skórne. Uważaj także wtedy, kiedy zażywasz tabletki antykoncepcyjne – mogą one spowodować, iż Twoja skóra stanie się bardziej podatna na promieniowanie UV.

Szczególnie ostrożne powinny być również te osoby, które mają skłonności do uczuleń lub u których wcześniej wystąpiły problemy skórne.

Umiar to podstawa

Niezależnie od tego, jak bardzo będziesz pielęgnować skórę na urlopie, najlepiej i najbezpieczniej będzie po prostu umiarkowanie i rozsądnie dawkować sobie słoneczne przyjemności. Dobrze też odpowiednio wcześniej przygotować się na spotkanie ze słońcem. Nawet na kilka tygodni przed planowanym urlopem możesz łykać tabletki zawierające beta-karoten lub jeść warzywa, które go zwierają (np. pomidory, marchew). Warto też wzbogacić dietę w produkty bogate w witaminę E (np. zielone warzywa) oraz C (np. papryka, piertuszka) oraz pić dużo wody mineralnej, by nawilżyć ciało od środka.

Jeśli będziesz pamiętać o tych podstawowych zasadach, czekają Cię idealne wakacje, pełne radości z pięknej opalenizny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)