FitnessCo czuje mężczyzna, gdy kobieta jest w ciąży?

Co czuje mężczyzna, gdy kobieta jest w ciąży?

Co czuje mężczyzna, gdy kobieta jest w ciąży?
Źródło zdjęć: © 123RF
21.10.2013 08:56, aktualizacja: 21.10.2013 11:52

Jedni są podekscytowani i traktują swoją partnerkę jak księżniczkę. Inni tak bardzo przejmują się swoją rolą, że aż zaczynają odczuwać… ciążowe dolegliwości. Są mężczyźni, którzy w okresie ciąży partnerki czują się osamotnieni. I tacy, którzy zamiast być przy kobiecie, decydują się na skok w bok.

Jedni są podekscytowani i traktują swoją partnerkę jak księżniczkę. Inni tak bardzo przejmują się swoją rolą, że aż zaczynają odczuwać… ciążowe dolegliwości. Są mężczyźni, którzy w okresie ciąży partnerki czują się osamotnieni. I tacy, którzy zamiast być przy kobiecie, decydują się na skok w bok. Nie ulega wątpliwości, że każdy przyszły ojciec odczuwa całą paletę silnych emocji i próbuje poradzić sobie z nimi na swój sposób.

Mężczyźni w większości są zgodni co do tego, że wiadomość o tym, że zostaną ojcem, jest jedną z najważniejszych w ich życiu. Do tego stopnia, że radzą sobie z nią w różny sposób. Naukowcy na podstawie badań podzielili przyszłych ojców na trzy typy, a swoje spostrzeżenia opublikowali na łamach magazynu „Psychology Today”.

Zdaniem uczonych część mężczyzn należy do kategorii Z, czyli tych, którzy zdradzają albo chcieliby zdradzić swoją ciężarną partnerkę. Uczeni odkryli, że niektórzy mężczyźni decydują się na skok w bok, w czasie, gdy kobieta spodziewa się dziecka, nawet jeśli ich związek był dotąd udany, a oni sami byli z niego zadowoleni. Dlaczego tak się dzieje? Eksperci tłumaczą to faktem, że czasem mężczyźni tracą zainteresowanie swoją brzemienną partnerką, szczególnie jeśli ona przez ciążę nie ma ochoty na czułości. Poza tym zdaniem specjalistów przyszli ojcowie czasem tak się zachowują, bo trudno jest im poradzić sobie ze zmianami, które szykują się w ich życiu.

Najtrudniejsza decyzja w życiu

Karolina jest mamą trzyletniej Zuzi. Rozstała się z jej ojcem, gdy była w błogosławionym stanie. - Na początku oboje bardzo się cieszyliśmy, że będziemy mieli dziecko, bo dość długo nie mogłam zajść w ciążę. Ale dość szybko straciłam dobry humor, bo zaczęłam czuć się okropnie. Cały czas miałam nudności i zgagę, szybko się męczyłam, bolał mnie kręgosłup. To był naprawdę ciężki czas. Straciłam zainteresowanie seksem, na pieszczoty też nie miałam specjalnej ochoty” – opowiada.

Gdy dowiedziała się, że jej ówczesny partner zaliczył skok w bok, szalała ze złości, bólu i rozczarowania. - Donieśli mi o tym znajomi, a on i tak sam się przyznał. Powiedział, że nie wytrzymał tej presji, że to wszystko na niego spadło. Wygoniłam go ze swojego domu – mówi Karolina. Przyznaje, że była to najtrudniejsza decyzja w jej życiu i tak bardzo ją przeżyła, że cudem utrzymała ciążę. - Nie umiałam mu tego wybaczyć. Ale z wypowiedzi internautek dowiedziałam się, że to, co spotkało mnie, zdarza się często. Na szczęście mam Zuzię, która wynagrodziła mi ten ból.

Szalejące libido

Część przyszłych ojców to typ Y – do tej kategorii należą mężczyźni, którzy nie mogą oderwać rąk od ciężarnej partnerki. W ich oczach staje się ona szalenie atrakcyjna. I faktycznie z wypowiedzi internautek wynika, że niektórzy przyszli tatusiowie są podekscytowani nie tylko faktem, że urodzi im się dziecko, ale również szczególnym uczuciem darzą swoją partnerkę. Zwłaszcza jeśli ona ma wysokie libido – popęd seksualny zazwyczaj wzrasta, gdy ustępują nieprzyjemne dolegliwości ciążowe. Kobiece narządy płciowe są wtedy dobrze ukrwione, co przekłada się na większą satysfakcję płynącą ze zbliżeń.

Jest jeszcze jeden typ – X. Zdaniem naukowców do tej kategorii należą przyszli ojcowie, których libido w okresie oczekiwania na dziecko spada. Dzieje się tak często, gdy górę biorą emocje towarzyszące partnerowi ciężarnej kobiety: lęk, niepewność o nią, o dziecko i o siebie, ekscytacja związana z nową rolą i szykującymi się zmianami.

Mężczyzna w ciąży

Niektórzy mężczyźni odczuwają tak silną więź z ciężarną partnerką, że aż pojawiają się u nich… ciążowe dolegliwości. Jest to zespół (syndrom) kuwady i nazywa się tak sytuację, gdy przyszły ojciec odczuwa ból i mdłości, niekiedy połączone z powiększeniem się brzucha i występowaniem zachcianek typowych dla ciąży. Taka niezwykła reakcja organizmu to głównie skutek skoku hormonów u mężczyzny. Niektórzy eksperci twierdzą, że syndrom kuwady może dotyczyć nawet 65 proc. przyszłych ojców – częściej zdarza się u mężczyzn, którzy odczuwają niepokój związany z pojawieniem się dziecka na świecie.

Samotny i niepotrzebny

Przyszli ojcowie zmagają się z szeregiem różnych emocji, wśród których nierzadko dominują te negatywne. - Niepokój o żonę i dziecko, a także poczucie bezradności, mogą powodować uczucie frustracji i utratę pewności siebie. Wyobrażenie, że mężczyzna powinien stanowić podporę i umieć sobie poradzić w każdej sytuacji, sprzyja powstawaniu takich uczuć. Do tego dołączają obawy związane ze sprawami seksu: lęk przed spowodowaniem powikłań, uszkodzeniem dziecka, często zmiana nastawienia i oczekiwań żony. Ale chyba najczęściej podnoszonym przez przyszłych ojców problemem jest uczucie osamotnienia i bycia niepotrzebnym – pisze prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin”.

Kobieta jak jajko

Wielu mężczyznom w okresie ciąży partnerki towarzyszy również specyficzne podniecenie. Pisze o tym jedna z internautek. - Moi koledzy, gdy ich kobiety były w ciąży, traktowali je jak księżniczki, skakali koło nich, chuchali na nie i dmuchali. Było to momentami dość zabawne, ale też urocze. Z kolei z autopsji zna to Magda. - Gdy zaszłam w ciążę, mój mąż obchodził się ze mną jak z jajkiem. We wszystkim mnie wyręczał, skakał koło mnie, robił śniadania i kolacje, spełniał moje zachcianki. Myślę, że w ten sposób radził sobie ze swoimi emocjami i świadomością, że wkrótce zostanie ojcem – wyznaje.

Pamiętajcie o sobie

Są też tacy mężczyźni, którzy w okresie ciąży partnerki uprawiają czarnowidztwo – żyją w przekonaniu, że sobie nie poradzą, że będzie im ciężko i że życie zmieni się na gorsze, gdy dziecko pojawi się na świecie. Inne częste reakcje i uczucia przyszłych ojców to: niepokój, poczucie odrzucenia i bycia niezrozumianym przez partnerkę oraz bliskich.

Prof. Longin Marianowski zwraca uwagę: - Kobieta w sposób naturalny w okresie ciąży więcej uwagi poświęca sobie i rozwijającemu się w niej nowemu życiu i w związku z tym ma mniej czasu niż dotychczas dla swojego partnera, który z tego powodu może czuć się odtrącony. Ale przecież to nowe życie kiełkuje też za sprawą ojca i stanowi część waszej rodziny, więc – zamiast zazdrości – właściwszym uczuciem jest wdzięczność, że kobieta z troską i uwagą pielęgnuje wasz wspólny skarb.

Wnioski? Dla mężczyzny ciąża partnerki to jeden z najważniejszych sprawdzianów w życiu, a z emocjami, które temu towarzyszą, przyszli tatusiowie próbują poradzić sobie na swój sposób. Często świadomość, że będą ojcami, ich przerasta. Ważne jest zatem, by mogli liczyć na uwagę i czułość ze strony partnerki.

Ewa Podsiadły-Natorska (epn/mtr), kobieta.wp.pl

Zobacz także: Wspaniałe ciało po ciąży

POLECAMY: