FitnessCzy można żyć bez stresu?

Czy można żyć bez stresu?

Stres to naturalna reakcja organizmu, z którą ciężko walczyć. W małych dawkach stres działa korzystnie na nasze ciało i duszę, więc zamiast dążyć do likwidacji tego czynnika z naszego życia, lepiej go po prostu oswoić.

Czy można żyć bez stresu?
Źródło zdjęć: © shutterstock

02.12.2016 | aktual.: 12.12.2016 10:38

Życie pozbawione stresu jest niemożliwe. Każdy z nas ma w swoim życiu sytuacje, które wywołują u niego zdenerwowanie, nie każdy jednak przeżywa je tak samo. Są ludzie, którzy ze stresem potrafią żyć i dobrze funkcjonować – zazwyczaj są to osoby z pozytywnym nastawieniem do świata. Ci najczęściej stresują się przez chwilę i działa to na nich motywująco i wzmacniająco. Takim ludziom stres pomaga zdawać ważne egzaminy, dobrze wypadać w publicznych występach czy inspirować do nowego działania. Tacy ludzie mają władze nad swoim stresem, więc ten nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia.

Nie ma jednak ludzi całkowicie obojętnych na sytuacje stresowe. U zdrowego człowieka za odczuwanie stresu odpowiadają ich narządy wewnętrzne – głównie mózg, który w takich momentach wysyła sygnały całemu organizmowi. Człowiek nie jest na tyle silny, by umiał całkowicie zablokować przepływ takich bodźców, ma jednak zdolność opanowania stresu do tego stopnia, by był on krótkotrwały i nieszkodliwy. Zamiast wiec dążyć do wyeliminowania stresu z naszego życia, lepiej nauczyć się przejmować kontrolę nad własnymi reakcjami i nauczyć się radzić ze skutkami stresu.

Jak ograniczyć stres w naszym życiu?

1.Relaks
Podstawową potrzebą człowieka oprócz snu i jedzenia, jest relaks. Brak odpoczynku i możliwości uwolnienia się od napięcia działa destrukcyjnie na nasz organizm, który w przypadku nadmiaru stresu przestaje sobie po prostu z nim radzić. By funkcjonować normalnie, w momentach nagromadzonego stresu potrzebny jest relaks, który pozwoli zmniejszyć napięcie i wprowadzi do naszego organizmu równowagę. Świetnym sposobem na odprężenie jest aktywny wypoczynek. Sport podnosi odporność i wzmacnia organizm, a przy tym dostarcza przyjemnych odczuć. Jest również idealnym sposobem na rozładowanie napięcia i złych emocji.

2. Trening psychologiczny
Niektórzy opanowanie mają wrodzone, inni muszą się go nauczyć. Umiejętność zapanowania nad emocjami jest niezwykle cenna, pozwala wyhamować narastające napięcie, a następnie szybko je osłabić. Kontrolowania stresu można się nauczyć samodzielnie np. poprzez poznanie technik relaksacyjnych bądź ukończyć kurs samodoskonalenia, na którym poznaje się sposoby regulowania własnych emocji.

3. Oswajanie lęków
Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest zmniejszenie ilości bodźców powodujących w nas stan niepokoju. By to zrobić, należy dobrze poznać własne emocje, nauczyć się odczytywać sygnały, które wysyła nasz organizm. Musimy uświadomić sobie, co jest naszym stresorem i dlaczego wywołuje w nas takie, a nie inne reakcje. Łatwiej jest przeciwdziałać czemuś, co dobrze znamy. Gdy będziemy dobrze wiedzieć, co powoduje w nas stres – czas nauczyć oswajać swoje lęki albo przeciwdziałać występowaniu czynników, które mogą je generować.

Partnerem cyklu jest marka Bella

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)