Dlaczego twoja dieta sprawia, że czujesz się zmęczona?
Przyznaj, ile razy dziennie marzysz o większej dawce energii? Niewątpliwie dynamiczny program ćwiczeń i spokojny sen zwiększają poziom energii. Ale czy wiesz, że nieprawidłowa dieta może przyczyniać się do zasypiania przy biurku? Poznaj niewłaściwy sposób odżywiania, który powoduje zmęczenie.
Przyznaj, ile razy dziennie marzysz o większej dawce energii? Niewątpliwie dynamiczny program ćwiczeń i spokojny sen zwiększają poziom energii. Ale czy wiesz, że nieprawidłowa dieta może przyczyniać się do zasypiania przy biurku? Poznaj niewłaściwy sposób odżywiania, który powoduje zmęczenie.
Robisz długi odstęp między posiłkami
Poziom cukru we krwi spadnie, gdy pozostaniesz bez jedzenia przez kilka godzin. Glukoza stanowi istotne źródło energii dla organizmu. Niski poziom glukozy powoduje, że niektóre funkcje organizmu spowalniają, co w konsekwencji prowadzi do uczucia głodu, rozdrażnienia i zmęczenia. Dlatego powinnaś częściej spożywać mniejsze posiłki, a dwie godziny po nich sięgać po zdrowe przekąski.
Na podst. amerikanki.com (ms)/(mtr), WP Kobieta
Ignorujesz pokarmy pełnoziarniste
Śniadaniowa żywność, taka jak tosty, naleśniki, pączki jest nafaszerowana cukrem i nie zawiera wystarczającej ilości błonnika. I te pokarmy najczęściej przyczyniają się do porannej ospałości. Jeśli rozpoczniesz dzień od pokarmów bogatych w błonnik, zapobiegniesz wahaniom poziomu cukru we krwi i dłużej będziesz czuła się nasycona. Wybierz pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, brązowy ryż i ciesz się energią.
Nie jesz wystarczającej ilości warzyw
Zwłaszcza ciemne i liściaste gatunki warzyw są bogate w składniki odżywcze. Kapusta, szpinak, brokuły, brukselka i inne warzywa liściaste są doskonałym źródłem witaminy A i C, żelaza, błonnika, białka oraz wapnia. Dlatego dodatkową porcję energii zapewni sałatka przygotowana z warzyw.
Ograniczasz czerwone mięso
Nikogo nie dziwi, że wegetarianie i miesiączkujące kobiety mają niski poziom żelaza we krwi. Jeśli brakuje ci energii, możesz zmagać się z niedoborem żelaza, które odpowiada za siłę i wytrzymałość. Czerwone mięso jest doskonałym źródłem tego minerału, więc szczególnie w tym okresie powinnaś po nie sięgać. Upewnij się, czy dostarczasz organizmowi wystarczającą ilość witaminy C, która ułatwia wchłanianie żelaza.
Jesz mało węglowodanów
Osoby stosujące dietę niskowęglowodanową często skarżą się na brak energii. Mała ilość węglowodanów może pomóc w zrzuceniu dodatkowych kilogramów, ale jest również odpowiedzialna za spadek energii. Zbilansowana dieta musi zawierać co najmniej 50 procent węglowodanów złożonych. Jeśli będziesz sięgała po nie obok białka i tłuszczu, to zwiększysz poziom energii bez utraty masy ciała.
Pijesz przetworzone soki
Zdecydowana większość soków ze świeżych owoców i warzyw nie tylko zawiera cenne witaminy i minerały, ale również pomaga wyeliminować toksyny i odzyskać energię. Niestety zbyt często sięgamy po gotowe soki ze sklepu, w których znajduje się cukier, syrop glukozowo-fruktozowy i wiele innych szkodliwych składników. Jeśli będziesz spożywała więcej soków ze świeżych warzyw i owoców, twój organizm powoli przystosuje się do właściwego sposobu odżywiania, co sprawi, że powróci także energia.
Pijesz zbyt mało wody
Jeśli chcesz mieć więcej energii, pij więcej wody. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że nawet niewielkie odwodnienie może doprowadzić do spadku energii. Odpowiednia ilość płynów wpływa na szybkość z jaką składniki odżywcze docierają do miejsc docelowych. Spożywanie 8 szklanek wody dziennie pomaga zwiększyć poziom energii i poprawia ogólny stan zdrowia. Jeśli nie przepadasz za czystą wodą, możesz dodać kilka plastrów owoców i warzyw, takich jak cytryna, grejpfrut, jagody, ogórek. Napój będzie pożywniejszy i smaczniejszy.
Pijesz dużo kawy
Wbrew pozorom, zbyt duża ilość kofeiny może nasilać zmęczenie. Jeśli spożywasz dużo kawy, polegasz wyłącznie na napojach pobudzających, które twoim zdaniem zapewniają przez cały dzień energię. Niestety nie jest tak w tym przypadku. Jeśli ograniczysz spożywanie kawy oraz wybierzesz wodę i zdrowe soki, będziesz mogła czerpać jeszcze większe porcje energii.
Masz alergię pokarmową
Czasami brak energii jest związany z alergią. Jeśli alergie pokarmowe blokują wchłanianie niektórych składników odżywczych, będziesz cierpieć z powodu przewlekłego zmęczenia i innych powikłań. Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się o wrażliwości na gluten, mleko, soję, orzechy czy inne pokarmy.
Nie łączysz diety z ćwiczeniami
Z powyższych przykładów wynika, że dieta odgrywa niebagatelną rolę w dostarczaniu organizmowi energii. Jednak połączenie jej z dynamicznymi ćwiczeniami jest świetnym sposobem na zażegnanie problemu zmęczenia. Wcale nie musisz spędzać wiele godzin na siłowni. Dodatkowy zastrzyk energii mogą zapewnić poranne ćwiczenia. Systematyczny trening i zrównoważona dieta w szybki sposób poprawią ogólny stan zdrowia.
Na podst. amerikanki.com (ms)/(mtr), WP Kobieta