Gdy sen nie jest zdrowiem
Stare przysłowie mówi: sen to zdrowie. I jest w tym sporo prawdy. Ale nadmierna senność, a także sen przerywany nocnymi przebudzeniami, mogą świadczyć, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. Sprawdź, jakie choroby może sygnalizować to, gdy chce nam się za bardzo spać.
Stare przysłowie mówi: sen to zdrowie. I jest w tym sporo prawdy. Ale nadmierna senność, a także sen przerywany nocnymi przebudzeniami, mogą świadczyć, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. Sprawdź, jakie choroby może sygnalizować to, gdy chce nam się za bardzo spać.
Problemy z tarczycą
Nadmierna senność, a przy tym ogólne zmęczenie, zła tolerancja zimna, przybieranie na wadze mogą sygnalizować, że twoja tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Diagnostykę zacznij od wizyty lekarza rodzinnego i oznaczenia poziomu TSH (hormonu przysadki mózgowej). Podwyższony świadczy o niedoczynności tarczycy i niezbędne będą dalsze badania: oznaczenie przeciwciał aTPO, poziomu tyreoglobuliny, wiążącej hormony tarczycy (T3 i T4). Dopiero na podstawie wszystkich badań lekarz podejmie decyzję o leczeniu.
Mononukleoza
Gdy stale chce nam się spać, przyczyną może być przewlekła mononukleoza. Aż 80 proc. osób po czterdziestce to nosiciele wirusa, który ją wywołuje. Zazwyczaj choroba przebiega bez objawów, niekiedy mogą przypominać anginę. Pojawiają się problemy z koncentracją, ogólne zmęczenie.
Anemia
Jeśli stale jesteś senna, a przy tym szybko się męczysz - zrób morfologię. Badanie pozwoli stwierdzić, czy przyczyną nie jest anemia. O chorobie mówimy, gdy we krwi występuje zbyt mało czerwonych krwinek, tzn. erytrocytów albo za mało hemoglobiny. W początku stadium choroby wystarczy, jeśli do codziennej diety wprowadzisz więcej produktów bogatych w żelazo: sardynki, sok z buraków, szpinak, szczaw. Najlepiej łączyć je w jednym posiłku z tymi bogatymi w witaminę C, która ułatwia przyswajanie żelaza . Gdy choroba jest zaawansowana, powinnaś pozostać pod opieką lekarza, który przepisze odpowiednie preparaty.
Cukrzyca
Gdy senności towarzyszą: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu - powinnaś zbadać poziom cukru we krwi. Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań: wystarczy przyjść na czczo. Jeśli okaże się, że poziom cukru jest podwyższony - badanie należy powtórzyć. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Pamiętaj: cukrzycy sprzyja otyłość! Czasami wystarczy odpowiednia dieta i ruch, które spowodują obniżenie wagi ciała, a poziom cukru wraca do normy.
Depresja
Problemy ze snem, czy to nadmierna senność czy niemożność spania, występują przy depresji. Zazwyczaj towarzyszą im utrzymujące się od rana do wieczora stany przygnębienia, trudności w wykonywaniu codziennych zadań, apatia. Jeśli zauważysz takie objawy u swoich bliskich, nie czekaj, aż same przejdą. Depresja jest chorobą, a uporanie się z nią często wymaga pomocy lekarza.
Za niskie ciśnienie
Nadmierna senność może być objawem niskiego ciśnienia. Nie jest to co prawda niebezpieczne dla zdrowia, ale może utrudnić normalne funkcjonowanie. Często towarzyszą temu zawroty głowy, a nawet omdlenia. Aby stwierdzić, czy masz niedociśnienie, zmierz kilkakrotnie ciśnienie krwi oraz wykonaj próbę ortostatyczną. Ciśnienie i tętno najpierw mierzy się w pozycji leżącej, a następnie po jednej minucie od wstania w pozycji stojącej. Jeśli skutki niedociśnienia utrudniają codzienne życie, możesz ratować się np. naprzemiennym gorącym i zimnym prysznicem, napojami z kofeiną, a także regularnym uprawianiem gimnastyki.
mpi/(kg)