Kilkunastotygodniowy brak słońca, dieta uboższa w witaminy, brak ruchu i niedotlenienie organizmu - wszystko to sprawia, że gdy nadchodzi przesilenie wiosenne, niemal wszyscy odczuwamy przykre dolegliwości. Chroniczne zmęczenie i senność, rozdrażnienie, a nawet łagodne objawy depresji towarzyszą nam aż do nastania pełni wiosny.
Kilkunastotygodniowy brak słońca, dieta uboższa w witaminy, brak ruchu i niedotlenienie organizmu - wszystko to sprawia, że gdy nadchodzi przesilenie wiosenne, niemal wszyscy odczuwamy przykre dolegliwości. Chroniczne zmęczenie i senność, rozdrażnienie, a nawet łagodne objawy depresji towarzyszą nam aż do nastania pełni wiosny. Oczywiście nie musi tak być, a w polepszeniu ogólnego samopoczucia mogą pomóc nam zioła, o których pamiętamy bardzo rzadko lub wcale. Gorące napary ukoją nasze nerwy, pobudzą krążenie i dodadzą energii.
Głóg
Znany jest ze swojego dobroczynnego wpływu na fizyczną kondycję serca. Wzmacnia układ naczyniowo-krwionośny, obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie tętnicze. Jak się okazuje, te właściwości mają bezpośrednie przełożenie na sferę emocjonalną. Mocniejsze i bardziej żywotne serce sprawi, że łatwiej ci będzie się podnieść z emocjonalnego dołka.
Aby przygotować ziołową miksturę, zalej jedną łyżkę suszonych owoców lub kwiatów głogu szklanką wody i gotuj pod przykryciem około 20 minut. Przecedź i lekko ostudź. Porcję możesz podzielić na pół i pić dwa razy dziennie.
Na podst. Mindbodygreen.com (ios/mtr), kobieta.wp.pl
Płatki róż
Działają kojąco na układ nerwowy, pomagają przezwyciężyć bezsenność i delikatną depresję, pozbyć się zmęczenia (zarówno psychicznego, jak i fizycznego), a także uporać się z negatywnymi uczuciami. Wierzy się, że róże potrafią otworzyć ludzkie serce i podnieść na duchu.
Stosując taką "terapię", zanurz łyżkę suszonych płatków róży w szklance gorącej wody i zaparzaj przez około 5 minut. Możesz je lekko dosłodzić, ale najlepiej użyj w tym celu miodu, by nie zakłócić delikatnego smaku.
Melisa
Idealnie sprawdza się w leczeniu bezsenności wywołanej wszelkiego rodzaju zmartwieniami, napięciami czy bólami żołądka związanymi ze stresem. Melisa może więc również pomóc w rekonwalescencji złamanego serca.
Aby szybciej wrócić do równowagi po męczącej zimie, wypróbuj herbatę z melisy. Dwie łyżeczki suszonego zioła zalej szklanką gorącej wody. Zaparzaj około 5-10 minut. Do smaku możesz dodać odrobinę cukru albo soku z cytryny.
Jeśli masz ochotę, zmieszaj melisę z płatkami róż. Dodając po łyżeczce jednego i drugiego suszu, uzyskasz słodki napar z cytrynową nutą. A jego działanie będzie pogłębione.
Serdecznik pospolity
Już z jego łacińskiej nazwy - leonorus cardiaca - bez trudu można wyczytać związki tego zioła z sercem. Stanowi wspaniałe lekarstwo na palpitacje wywołane poprzez stres lub napięcie oraz pomaga przy ogólnym emocjonalnym rozbiciu. Sprzyja też wyciszeniu umysłu i przywraca spokojny sen.
Napar z ziela serdecznika przygotowuje się zazwyczaj z 1 łyżki suszu na 100 ml wody. Taką miksturę należy pić 2-3 razy dziennie. Możesz też wykorzystać nalewkę z serdecznika. Wtedy około pół łyżeczki dodaj do szklanki gorącej wody lub herbaty.
Nie stosuj jednak serdecznika pospolitego, jeśli jesteś w ciąży.
Rozmaryn
Popularnie wierzy się, że wzmacnia pamięć. Rozmaryn wzmacnia także system krążenia, zachęcając organizm do działania. Jego orzeźwiający zapach pomaga przezwyciężyć senność.
Aby przygotować napar z rozmarynu, zalej szklanką gorącej wody kilka łyżeczek ziela. Posłódź odrobinę do smaku. Możesz dodać również trochę płatków róż.
Na podst. Mindbodygreen.com (ios/mtr), kobieta.wp.pl