Zazwyczaj na wszelkie dolegliwości szukamy pomocy w aptece, kupując gotowe farmaceutyki. Tymczasem lato jest najlepszą porą, aby spróbować przygotować lekarstwo samemu. Na polach i łąkach rośnie wiele ziół, z których większość możemy wykorzystać w domowej aptece, trzeba tylko wiedzieć jak. Zamiast więc w weekend siedzieć w domu, warto wybrać się za miasto i pobuszować wśród ziół na łące. A właśnie nastał czas zbierania przywrotnika - rośliny o cudownych właściwościach.
Zazwyczaj na wszelkie dolegliwości szukamy pomocy w aptece, kupując gotowe farmaceutyki. Tymczasem lato jest najlepszą porą, aby spróbować przygotować lekarstwo samemu. Zamiast więc w weekend siedzieć w domu, warto wybrać się za miasto i pobuszować wśród ziół na łące. A właśnie nastał czas zbierania przywrotnika - rośliny o cudownych właściwościach.
W medycynie ludowej znany był jako ziele Matki Boskiej. Używano go najczęściej w leczeniu wszelkich schorzeń kobiecych - stosowany w różnych postaciach łagodził bóle miesiączkowe oraz objawy przekwitania, pomagał także przy infekcjach dróg rodnych - np. w przypadku upławów. Kobiety w ciąży piły napar z przywrotnika, aby uchronić się przed poronieniem - zawarte w nim składniki wzmacniają wiązadła maciczne, zmniejszając ryzyko utraty płodu. Ponadto stosowano go na choroby przewodu pokarmowego - biegunki i bóle brzucha, a okłady z przywrotnika nakładane na rany przyspieszały gojenie. Ziele od dawna stosowano też jako kosmetyk. Oto kilka sposobów na wykorzystanie tej rośliny.
Anna Loska (al/mtr), kobieta.wp.pl
Maseczka z przywrotnika
Maseczka z przywrotnika działa na skórę nie tylko ujędrniająco, ale też rozjaśnia wszelkie przebarwienia i blizny oraz zamyka rozszerzone pory skórne. Stosować ją mogą panie o różnych typach cery, najwięcej korzyści przynosi jednak osobom o tłustej skórze z tendencją do powstawania trądziku.
Czubatą łyżeczkę suszonego ziela przywrotnika zalej połową szklanki gorącej wody. Do naparu dodaj dwie łyżki płatków owsianych i starannie wymieszaj, aby powstała papka. Maseczkę nałóż na skórę twarzy na dziesięć minut, a następnie spłucz letnią wodą.
Oczyszczająca kąpiel w zielu przywrotnika
Weź pół szklanki suszu z przywrotnika i po jednej czwartej szklanki suszonej lipy, rumianku i nagietka. Zioła zalej dwoma litrami wrzącej wody i zagotuj na małym ogniu. Po kilku minutach zdejmij z gazu i odstaw, aby napar przestygnął. Przefiltruj go przez sitko, otrzymaną ciecz wlej zaś do wanny wypełnionej ciepłą, ale nie gorącą wodą. Kąp się nie krócej niż dziesięć minut. Twoja skóra będzie odświeżona jak po peelingu.
Napar łagodzący bóle miesiączkowe
Zmieszaj pół szklanki suszonego przywrotnika, pół szklanki rumianku i pół szklanki melisy. Łyżkę otrzymanej herbatki zalej szklanką gorącej wody i odstaw pod przykryciem, aby napar nabrał koloru. Pij go, kiedy ostygnie, 2-3 razy dziennie po szklance. Tę samą mieszankę możemy zastosować w przypadku dolegliwości związanych z menopauzą lub infekcji narządów rozrodczych. Picie naparu pomoże organizmowi poradzić sobie z męczącymi nas dolegliwościami.
Na biegunkę i problemy z trawieniem
Dawniej wierzono, że przywrotnik działa na problemy brzuszne - kobietom pomaga przy bolesnych miesiączkach, wszystkim zaś w przypadku dolegliwości związanych z trawieniem. Jeśli męczy cię biegunka, wzdęcia, nadkwasota lub bóle brzucha, możesz pomóc sobie, pijąc ziele przywrotnika. Pomaga on w przypadku infekcji przewodu pokarmowego oraz usprawnia pracę jelit. Herbatki jednak nie należy podawać dzieciom.
Weź łyżkę przywrotnika, łyżkę mięty, łyżkę liści babki i zmieszaj ze sobą. Zaparz dwie łyżki mieszanki w litrze wody i odstaw, aby napar przestygnął. Pij kilka razy dziennie po szklance herbatki. Jeśli dolegliwości nie są silne, można sporządzić słabszą wersję napoju - łyżkę stołową ziela przywrotnika zalać 250 ml wrzątku. Pity codziennie napar pomaga osobom skarżącym się na częste dolegliwości żołądkowe i brak apetytu.
Na wzmocnienie mięśni
Przywrotnik poprawia także pracę mięśni i dawniej stosowano go w przypadku osłabienia, słabego rozwoju mięśni lub uszkodzeń aparatu ruchu - zawarte w nim substancje poprawiają kurczliwość tkanki mięśniowej. Aby przygotować odpowiedni napar, zalewamy łyżkę stołową przywrotnika dwoma szklankami wrzątku. Codziennie pita herbatka wpłynie pozytywnie na wszystkie mięśnie, także na ten najważniejszy - serce. Napar pomoże także tym, którzy cierpią na nietrzymanie moczu.
Gdzie go znaleźć?
Przywrotnik jest rośliną bardzo popularną i występuje dziko w całej Polsce. Najchętniej rośnie w miejscach wilgotnych i zacienionych. Lubi skraje lasu, często rośnie przy drogach, a także na obrzeżach pól - czyli prawie wszędzie. Jeśli jednak zdecydujemy się go zbierać w celach leczniczych, należy pamiętać, aby nie zrywać roślin rosnących przy ruchliwych drogach - obecność spalin sprawia, że przydrożne zioła zawierają w sobie dużo ołowiu. Lepiej nie zrywać go także przy dużych polach - większość rolników stosuje opryski na swoje uprawy, które rozpylają się nie tylko na zboże, ale też na miedzę. Rozejrzyjmy się lepiej za przywrotnikiem na skrajach lasów i łąk - tam mamy szansę znaleźć najlepsze zioła. Przywrotnik to roślina osiągająca maksymalnie 50 cm wysokości o rozgałęzionej łodydze, na której rosną duże i płaskie liście. W lecie przywrotnik rozpoznamy po niewielkich, niepozornych, rosnących w pękach żółtozielonych kwiatach, którymi obsypana jest roślina.
Przywrotnik charakteryzuje się balsamicznym zapachem oraz cierpkim smakiem. Zbieramy zarówno kwiatki, jak i liście. Napary z rośliny możemy sporządzić na świeżo, jeśli jednak uda nam się nazbierać więcej ziela, warto je wysuszyć - wówczas będziemy mogły leczyć się nim przez cały rok. Jeśli jednak nie chcesz zbierać ziół sama, suszony przywrotnik dostępny jest w każdej aptece. 25 gramowe opakowanie kosztuje około 4 złotych. W internecie znajdziemy także sok z tej rośliny, który można zarówno pić, jak i stosować jako antyseptyk do jamy ustnej - na zapalenia dziąseł i krtani.
Anna Loska (al/mtr), kobieta.wp.pl