wp
26-11-2010 (14:18)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Hormony płciowe odmładzają mózg

Hormony płciowe zażywane przez kobiety po menopauzie w celu uzupełnienia swych zasobów hormonalnych mają właściwości odmładzające mózg - informują naukowcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hormony płciowe odmładzają mózg
(Jupiterimages)

Hormony płciowe zażywane przez kobiety po menopauzie w celu uzupełnienia swych zasobów hormonalnych mają właściwości odmładzające mózg - informują naukowcy. Kobiety stosujące Hormonalną Terapię Zastępczą w testach badających współpracę półkul mózgowych odznaczyły się lepszymi wynikami od tych, które hormonów nie zażywają.

Okazuje się, że to zjawisko jest lustrzanym odbiciem aktywności mózgowej młodej kobiety, której organizm sam produkuje naturalne hormony. W badaniu psychologicznym przeprowadzonym przez Durham University wzięły 62 kobiety w wieku od 46 do 71 lat, które już przeszły menopauzę. 36 z nich było na terapii hormonalnej. Wszystkie zaś były praworęczne.

wp

Uczestniczki badania poproszono o uporanie się z kilkoma zadaniami motorycznymi, takimi jak zapinanie guzików różnymi palcami za pomocą obydwu rąk. Okazało się, że obydwie ręce zaprezentowały się identycznie, co świadczy o tym, że obie półkule lepiej współpracowały ze sobą. Bardziej wyrazista interakcja zachodziła u kobiet przechodzących terapię hormonalną.

Wyniki sugerują, że hormony płciowe otwierają pewnego rodzaju bramę pomiędzy lewą i prawą stroną mózgu, aktywizując obydwie półkule do wspólnej interakcji.

"Hormony płciowe to potężne narzędzie zmieniające organizację mózgu, które może mieć wpływ nie tylko na zachowanie seksualne i reprodukcyjne, ale także poznawcze. Teraz pragniemy ustalić, czy hormony płciowe są w stanie sprawić, że mózg będzie mniej podatny na skutki udaru i innych urazów, poprzez dzielenie obciążenia na dwie półkule. Bowiem im kobieta starsza, tym bardziej jest podatna na tego typu urazy" - opowiada szef zespołu badawczego dr Markus Hausmann.

Już poprzednie badania wykazały pewne istotne właściwości hormonów, mianowicie, że mogą one chronić funkcje mózgu takie, jak orientację przestrzenną oraz pamięć. Dziś jest jednak jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, że HTZ może pomóc kobietom z udarem mózgu.

wp

Aktualnie w samej Wielkiej Brytanii około miliona kobiet podejmuje terapię hormonalną w celu łagodzenia objawów menopauzy. Uzupełnianie estrogenów jest istotne, ponieważ ich spadek podczas przekwitania powoduje uderzenia gorąca, niski popęd płciowy, zmiany nastroju, łamliwość kości oraz nocne poty. (PAP)

POLECAMY: Silne bóle miesiączkowe zmieniają strukturę mózgu

Polub WP Kobieta
wp
wp
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.