Jak prowadzić małżeńskie mediacje?

Gdy w małżeństwie przychodzi kryzys, coraz więcej par decyduje się na rozwód. Czasem powód może być błahy, ale ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać, przez co drobnostki urastają do rangi katastrofy, której w ich oczach nie można zapobiec.

Jak prowadzić małżeńskie mediacje?

Gdy w małżeństwie przychodzi kryzys, coraz więcej par decyduje się na rozwód. Czasem powód może być błahy, ale ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać, przez co drobnostki urastają do rangi katastrofy, której w ich oczach nie można zapobiec. Oprócz tego większość osób nie chce pozwolić sobie pomóc, dochodzi do tego strach i wstyd przed dzieleniem się swoimi problemami z innymi no i rozwód gotowy. A czasem wystarczy niewiele – chęci i pomoc specjalisty od mediacji rodzinnych.

Zanim powiesz nie

Większość ludzi jednak nawet nie stara się spróbować skorzystać z rad osób, które się na tym znają. A nawet jeśli zdecydują się na mediacje, podchodzą do tego z niechęcią, są uprzedzeni, nie potrafią zaufać nieznanej osobie, mają trudności z rozmową na temat problemów osobistych, a przez to szanse na powodzenie znacznie maleją. Dlatego zanim ustosunkujemy się do sprawy negatywnie i zaczniemy krytykować zjawisko, warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym coraz powszechniejszym sposobie ratowania związków oraz dochodzenia do porozumienia w kwestiach spornych podczas rozwodu.

Zasady mediacji

Podstawowe zasady mediacji opierają się na kilku założeniach – mediatorzy są bezstronni, nie mogą opowiadać się po żadnej ze stron, nie mają prawa doradzania małżonkom, muszą akceptować ich decyzje. Żadne rozwiązania i pomysły nie mogą być ani narzucane, ani nawet proponowane przez mediatorów. Obowiązuje ich całkowita bezstronność. Mediacja ma zawsze charakter poufny. Ważne jest również to, że musi ona być dobrowolna – zmuszenie jednej ze stron do wzięcia w niej udziału jest z góry skazane na porażkę. Wszystko to, o czym jest mowa podczas spotkań, zawsze pozostaje wyłącznie do wiadomości małżonków, osoby prowadzące mediacje nie mogą zdradzać nikomu poruszanych treści rozmów. Kim są mediatorzy i na czym polegają mediacje?

Mediatorzy są przede wszystkim osobami niezaangażowanymi w spór. Merytorycznie są przygotowani i przeszkoleni do pracy przy rozwiązywaniu konfliktów. Podczas rozmów mają obowiązek ułatwić komunikację oraz muszą uświadomić każdej ze stron, jakie ma prawa, może też kontaktować się z prawnikami, czy ekspertami z innych dziedzin, by dostarczyć stronom jak najwięcej informacji o tym, jakie prawne rozwiązania są w danym przypadku możliwe, czy proponowane sposoby rozwikłania problemu uda się zrealizować. Mediacje najczęściej sprowadzają się do kilku spotkań, które trwają po kilka godzin. W tym czasie mediator zapoznaje się z problemem, zdobywa zaufanie małżonków.

Mediacje powinny być prowadzone przez dwie osoby – kobietę i mężczyznę. Są oni tam po to, by pomagać. Jak już wspomniano, mediatorzy nie opowiadają się po żadnej ze stron. Ich zadaniem jest zatem pomóc tak poprowadzić rozmowę, by przebiegała ona w sposób spokojny, uporządkowany i zmierzała do pomyślnego rozwiązania problemu. Przy czym rozwiązanie problemu zależy wyłącznie od osób zaangażowanych w spór – to jaki będzie jego finał, również spoczywa na ich barkach. To nie mediatorzy odpowiadają za rezultat, ale strony sporu. Mediator może im pomóc, ale konfliktu za nikogo nie rozwiąże. Kiedy szukać pomocy mediatorów?

Oczywiście nie w każdej sytuacji ingerencja mediatorów może być skuteczna. Zawsze tam, gdzie doszło do przemocy, bądź potrzeba specjalistycznej pomocy terapeuty, ich kompetencje się kończą. Natomiast w przypadku konfliktów w rodzinie, przed, w trakcje a nawet po rozwodzie, mediatorzy są w stanie pomóc rodzinie w znalezieniu optymalnego rozwiązania. Również kwestie, które wywołują największe emocje i, gdy są rozwiązywane na drodze sądowej, powodują zaognienie konfliktu, mogą zostać rozwiązane podczas mediacji. Jeśli kwestią sporną jest opieka nad dziećmi, alimenty czy podział majątku, naprawdę warto skorzystać z pomocy osób, które wiedzą, jak skutecznie prowadzić rozmowy, by załagodzić i rozstrzygnąć kwestie sporne. Wiele osób działając pod wpływem emocji, nie jest w stanie racjonalnie ocenić problemu, wszystko widzi w wyjaskrawionych kolorach. Największą zaletą mediacji jest to, że pozwala ona na spokojną rozmowę, daje możliwość wysłuchania przeciwnych racji. Dzięki temu te trudne życiowe problemy, mogą
zostać rozwikłane w bardziej ludzki i łagodny sposób.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)