UrodaJaki masz typ cery i włosów? Naucz się to rozpoznawać

Jaki masz typ cery i włosów? Naucz się to rozpoznawać

Jaki masz typ cery i włosów? Naucz się to rozpoznawać

Każda kobieta chce wyglądać jak najlepiej, dlatego umiejętnie staramy się poprawić wygląd naszej cery czy włosów. Efekty będą jednak jeszcze lepsze, jeśli postawimy na diagnostykę kosmetyczną, czyli sprecyzujemy typ swojej skóry oraz kosmyków. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Każda kobieta chce wyglądać jak najlepiej, dlatego staramy się poprawić wygląd naszej cery czy włosów. Efekty będą jednak jeszcze lepsze, jeśli postawimy na diagnostykę kosmetyczną, czyli sprecyzujemy typ swojej skóry oraz kosmyków. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Po co ci taka wiedza? Znając swój typ skóry, możesz lepiej ją pielęgnować. Pozbędziesz się problemów dermatologicznych, na które dotąd się skarżyłaś. Poza tym na zadbanej cerze makijaż trzyma się dłużej i wygląda lepiej. Typ skóry najlepiej określić przyglądając się jej rano, przed umyciem, przy świetle dziennym. Warto wykonać również kilka testów, o których piszemy dalej.

Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska/(EPN)/(kg)

1 / 8

Jaką masz cerę?

Obraz
© 123RF

Skóra dzieli się na cztery podstawowe typy - normalną, suchą, tłustą oraz mieszaną.

Cera normalna
Właścicielki tego rodzaju cery mają szczęście. Skóra normalna jest gładka, jasna, dobrze napięta, skłonna do naturalnych rumieńców. Nie ma przebarwień, nie świeci się, nie jest też przesuszona. Masz cerę normalną, jeśli kosmetyki cię nie uczulają, a do pielęgnacji skóry możesz używać dowolnych produktów. Taki typ skóry normalnie reaguje na wodę, mydło, a także warunki atmosferyczne. Charakterystyczne jest to, że po kąpieli nie towarzyszy ci uczucie napięcia.

Wskazówka
Cera normalna jest dość rzadko spotykana u osób dorosłych, natomiast prawie zawsze mają ją dzieci. Osoby młode powinny pielęgnować ją łagodnym mleczkiem albo tonikiem oraz kremem odżywczym.

2 / 8

Cera sucha

Obraz
© 123RF

Najczęściej taki typ skóry mają osoby po 30 roku życia, choć nie jest to regułą. Sucha skóra źle reaguje na działanie wody (pojawia się wtedy uczucie ściągnięcia) i mydła. Nie służy jej wiele kosmetyków - wskazane jest stosowanie specjalnych produktów. Jest bardzo wrażliwa na słońce, wiatr oraz mróz.
Dobrze się przyjrzyj swojej twarzy. Jeśli skóra wydaje się cienka, łuszczy się, często widoczne są rozszerzone naczynka krwionośne, a odcień jest biały, masz cerę suchą.

Wskazówka
Jeśli zaniedbasz suchą skórę, grożą ci przedwczesne zmarszczki. Taka cera szybciej się starzeje. Dlatego zawsze przed snem zmywaj makijaż, stosuje łagodne żele i toniki do pielęgnacji, a jeżeli wychodzisz z domu, smaruj twarz kosmetykami ochronnymi.

3 / 8

Cera tłusta

Obraz
© 123RF

Dość gruba skóra, o odcieniu szaro-żółtym, błyszcząca, skłonna do rozszerzonych porów, wągrów i wyprysków, to cera tłusta (łojotokowa). Problemy skórne widoczne są przede wszystkim w tzw. strefie T - na czole, nosie i podbródku. To efekt nadmiernej pracy gruczołów łojowych, ich wydzielina odkłada się bowiem właśnie na powierzchni skóry. Skóra tłusta odporna jest na zmianę warunków atmosferycznych, a także na wodę, mydło czy różne kosmetyki. Korzystnie działa na nią słońce.

Wskazówka
Cerę tłustą zazwyczaj się dziedziczy, a pierwsze problemy skórne pojawiają się w okresie dojrzewania na skutek zachwiania równowagi hormonalnej. Należy dwa razy dziennie stosować specjalne produkty - systematyczna pielęgnacja często zapobiega rozwojowi trądziku.

4 / 8

Cera mieszana

Obraz
© 123RF

Przy takim typie nos i jego okolice, a także przestrzeń między brwiami oraz brodą są tłuste i świecą się (chodzi o "strefę T"), a boczne części twarzy zdradzają cechy skóry suchej. Typowe dla cery mieszanej jest również odczucie palenia, napięcia czy zaczerwienienia. Z taką cerą jest sporo kłopotów, ponieważ źle reaguje na wodę i ostre mydła. Z biegiem czasu zbliża się do typu cery suchej.

Wskazówka
To typ najczęściej spotykany i najtrudniejszy w pielęgnacji. Warto stosować peelingi i maski oczyszczające, które nie podrażnią suchych partii twarzy, a odblokują pory. Cerę dwa razy dziennie powinno się przemywać żelem albo tonikiem - nie ma potrzeby łączenia preparatów do skóry tłustej i suchej.

5 / 8

A jakie masz włosy?

Obraz
© 123RF

Podobne typy wyróżniamy w przypadku włosów - mogą być one normalne, suche, przetłuszczające się albo mieszane.

Włosy normalne
Tak samo jak normalna cera, występują najrzadziej. Można je łatwo poznać: są gładkie, lśniące, sprężyste, mocne, dobrze się układają. Takie włosy nie wypadają, a ich końcówki nie są rozdwojone. Po umyciu są puszyste: nie wyglądają na przesuszone i przetłuszczają się dopiero po paru dniach.

Wskazówka
Taki rodzaj włosów nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy myć je szamponem przeznaczonym do włosów normalnych i stosować łagodne odżywki albo balsamy. Od czasu do czasu możesz nałożyć na nie maseczkę odżywiającą. Nie są potrzebne żadne specjalistyczne zabiegi.

6 / 8

Włosy suche

Obraz
© 123RF

Kosmyki bez otoczki tłuszczowej, przesuszone różnymi zabiegami (np. trwałą ondulacją), a także suszarką, prostownicą albo lokówką, przypominają siano. Są łamliwe, sztywne, elektryzują się, bywają szorstkie w dotyku. Nie chcą się układać nawet po myciu. Brakuje im blasku, gładkości, elastyczności. Czasem taki typ włosów dziedziczymy, ale częściej jest to skutek ich niewłaściwej pielęgnacji.

Wskazówka
Należy zrezygnować z suszarki, lokówki czy prostownicy i myć głowę szamponami przeznaczonymi do włosów suchych. Konieczne są wzmacniające oraz nawilżające odżywki, balsamy oraz maski. Włosy suche i łamliwe należy codziennie szczotkować przez kilka minut, najlepiej szczotką z naturalnego włosia.

7 / 8

Włosy przetłuszczające się

Obraz
© 123RF

Łatwo je poznać. Przez nadmierną produkcję sebum w gruczołach łojowych bardzo szybko się przetłuszczają. Skóra głowy nie oddycha, a włosy są ulizane, nie chcą się układać, źle wyglądają. Trzeba je myć codziennie. Zabiegi kosmetyczne zazwyczaj nie przynoszą spodziewanych efektów. Osoby z włosami przetłuszczającymi się często skarżą się na łupież (choć może on również pojawić się przy innych typach włosów).

Wskazówka
O takie włosy należy bezwzględnie dbać. Trzeba myć je codziennie szamponami przeznaczonym do włosów przetłuszczających się i stosować łagodne odżywki oraz balsamy. Głowy nie należy myć w gorącej wodzie ani przesuszać włosów suszarką. Ważne, aby nakrycie (czapka, kapelusz) było przewiewne. W przypadku łupieżu sięgnij po leczniczy szampon przeciwłupieżowy.

8 / 8

Włosy mieszane

Obraz
© 123RF

Najłatwiej poznać je po tym, że są tłuste u nasady i suche oraz zniszczone na końcach. Trudno się je pielęgnuje i układa.

Wskazówka
W sklepach dostępne są szampony oraz odżywki do włosów mieszanych i to właśnie po nie warto sięgać. Zwłaszcza na suche końcówki dobrze jest nakładać odżywkę, najlepiej bez spłukiwania. Ewentualnie włosy można myć dwoma szamponami - skórę głowy tym przeznaczonym do kosmyków przetłuszczających się, a resztę - do przesuszonych.

Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska/(EPN)/(kg)

Korzystałam z książki: "Uroda i zdrowie", Halina i Henryk Kaczorowscy, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.

urodapeelingcera mieszana

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)