Kiedy antykoncepcja nie jest wskazana?
Hormonalne tabletki antykoncepcyjne oprócz hamowania owulacji wpływają na cały organizm kobiety. Z tego powodu nie każda z nas może je stosować i nie każdej kobiecie można je bezkrytycznie zalecać. Przeciwwskazaniem są niektóre choroby. Sprawdź, które schorzenia wykluczają stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
04.05.2011 | aktual.: 23.09.2015 15:04
Hormonalne tabletki antykoncepcyjne oprócz hamowania owulacji wpływają na cały organizm kobiety. Z tego powodu nie każda z nas może je stosować i nie każdej kobiecie można je bezkrytycznie zalecać. Przeciwwskazaniem są niektóre choroby. Sprawdź, które schorzenia wykluczają stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Choroba zakrzepowo - zatorowa
Przeciwwskazanie dotyczy tabletek z estrogenami. Nie powinny ich brać też panie po udarze mózgu, zatorze płucnym czy z zakrzepicą żył głębokich, a także unieruchomione na skutek wypadku czy operacji, gdyż dochodzi wtedy do zaburzeń krążenia krwi i nadmiernej jej krzepliwości. W takiej sytuacji zalecane jest przyjmowanie tabletki z progestagenem lub rozważenie innej formy antykoncepcji, jak wkładka wewnątrzmaciczna lub prezerwatywa.
Wysoki poziom tłuszczów i cholesterolu we krwi
Estrogen, zawarty w typowych tabletkach antykoncepcyjnych, zmniejsza poziom dobrego cholesterolu, a zwiększa poziom złego. Takiego działania nie mają tabletki z małą dawką progestagenu i dlatego w przypadku występowania zaburzeń lipidowych bardziej wskazane są tabletki zawierające naturalny estradiol. Należy też pamiętać o badaniu profilu lipidowego.
Ciężkie choroby wątroby
Antykoncepcja hormonalna nie jest wskazana przy zapaleniu wątroby typu C, gdyż jej stosowanie może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby typu B, jeśli nie została ona uszkodzona, dopuszcza się stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, ale jedynie pod ścisłą kontrolą ginekologa i specjalisty od chorób wątroby.
POLECAMY: * Młodzież nie stosuje antykoncepcji*
Nadciśnienie
Ostrożnie do tabletek antykoncepcyjnych powinny podejść kobiety z nadciśnieniem. Tabletki powodują bowiem wzrost ciśnienia krwi, a tym samym rośnie ryzyko powikłań związanych z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej. Przeprowadzone badania wykazały, że ryzyko rozwoju choroby nadciśnieniowej u kobiet stosujących tabletki hormonalne jest 1,5-3 razy wyższe w porównaniu do pozostałych. W tym przypadku nie są wskazane zwłaszcza tabletki zawierające estrogeny, gdyż zwiększają one ryzyko udaru u osób z nadciśnieniem od 3 do 10 razy.
Cukrzyca
Nie powinno się zalecać antykoncepcji hormonalnej w cukrzycy i chwiejnym, niewyrównanym przebiegu, krótko po rozpoznaniu cukrzycy (do momentu ustabilizowania poziomu cukru i sposobu leczenia cukrzycy), a także w przypadku obecności powikłań, (retinopatia, nefropatia) Nie stosuje się tej formy zabezpieczenia również w przypadku współistnienia innych chorób, które stanowią do niej przeciwwskazania. Przy wyborze preparatu antykoncepcyjnego powinno się wybrać ten o najmniejszym wpływie na gospodarkę węglowodanową.
Migrena
W przypadku migren z aurą istnieje zagrożenie wystąpienia udaru mózgu, dlatego panie bez względu na wiek nie powinny stosować złożonych tabletek antykoncepcyjnych. Wraz z wiekiem wzrasta zagrożenie udarem i po 35. roku życia dotyczy ono również pań cierpiących na migren bez aury. W tej sytuacji antykoncepcja hormonalna możliwa jest pod ścisłą kontrolą lekarza. Jeśli bóle głowy się nasilają, lekarz powinien obniżyć dawkę estrogenu lub progestagenu lub zmienić formę antykoncepcji.
Choroby układu krążenia
Na ich występowanie wpływ mają m.in. otyłość, cukrzyca, palenie tytoniu, wysoki cholesterol. Chociaż niektóre z tych czynników nie stanowią przeciwwskazania do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, to zazwyczaj występują w większej liczbie, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Ostrożność powinny zachować kobiety, u których choroby serca występują w rodzinie, a także z wadą zastawkową lub chorobą niedokrwienną serca, gdyż w ich przypadku wzrasta ryzyko zatoru lub zapalenia wsierdzia.
mpi/kg
POLECAMY: * Młodzież nie stosuje antykoncepcji*