Blisko ludziSpirala antykoncepcyjna

Spirala antykoncepcyjna

Spirala antykoncepcyjna jest dość popularną metodą antykoncepcyjną. Fachowa nazwa spirali antykoncepcyjnej to wkładka wewnątrzmaciczna. Jakie są wady i zalety jej stosowania?

Spirala antykoncepcyjna

02.01.2007 | aktual.: 22.02.2012 16:07

Spirala antykoncepcyjna jest dosyć popularną metodą antykoncepcji. Jej fachowa nazwa to wkładka wewnątrzmaciczna. Pierwsze spirale antykoncepcyjne, produkowane jeszcze przed wojną, były wytworzone ze srebra. Dziś robi się je z plastiku i dodatku metalu, którym najczęściej jest miedź. Te lepsze i bardziej skuteczne spirale antykoncepcyjne zawierają również hormony. Wkładka wewnątrzmaciczna ma kształt litery T i może być zakładana wyłącznie przez lekarza ginekologa.

Jak działa?

Działanie spirali antykoncepcyjnej opiera się głównie na zmianie śluzu szyjkowego i niedopuszczeniu plemników do macicy. Dzieje się tak dzięki temu, że spirala antykoncepcyjna powoduje jałowy odczyn zapalny, który nie jest szkodliwy dla organizmu kobiety. Utrudnia zapłodnienie, uniemożliwia zagnieżdżenie się jajeczka. Hormony zawarte w spirali działają podobnie do tych, które są w tabletkach antykoncepcyjnych.

Antykoncepcja czy środek wczesnoporonny?

Chociaż niektórzy uważają spiralę za środek wczesnoporonny, nie ma to żadnego potwierdzenia w badaniach medycznych. Spirala antykoncepcyjna nie zwiększa wydalania zapłodnionych komórek. Tak samo kobiecie, która nie stosuje żadnych metod antykoncepcyjnych, jak i tej, która używa spirali, może zdarzyć się zapłodnienie, a następnie wydalenie zapłodnionej komórki i nie udowodniono, że u kobiet, które mają założone wkładki, zdarza się to częściej.

Nie można mówić o wczesnoporonnym działaniu spirali tym bardziej, iż z medycznego punktu widzenia ciąża zaczyna się od zagnieżdżenia, które rozpoczyna się kilka dni po zapłodnieniu, do którego spirala antykoncepcyjna nie dopuszcza.

Przeciwwskazania

Niestety, wkładka wewnątrzmaciczna nie może być stosowana przez wszystkie kobiety. Odradza się je głównie tym, które jeszcze nie rodziły. Wkładka polecana jest przede wszystkim tym paniom, które mają już dzieci i nie planują kolejnych w ciągu najbliższych kilku lat.

Najważniejsze przeciwwskazania do stosowania spirali antykoncepcyjnej to:
- przewlekłe, ostre stany zapalne narządów rodnych,
- uczulenia na metal, który zawiera spirala,
- przebyta ciąża pozamaciczna,
- bardzo obfite miesiączki,
- choroby, które obniżają odporność,
- wszelkie rodzaju zmiany w macicy
- choroby serca

Wady i zalety

Wkładka wewnątrzmaciczna jest dość skuteczną metodą. Indeks Pearla wkładek niezawierających hormonów wynosi ok. 0,3–2, a hormonalnych ok. 0,2-0,8. Jej zaletą jest również fakt, iż wystarcza na kilka lat. Mimo iż jej cena jest dość wysoka, to w przeliczeniu na lata, na jakie wystarcza, okazuje się tanim środkiem zapobiegającym niechcianej ciąży.

Niestety, wkładka ma też wiele wad, o których warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na ten rodzaj antykoncepcji. Jedną z nich jest fakt, iż założenie spirali łączy się z niebezpieczeństwem uszkodzenia macicy, a co za tym idzie nawet bezpłodnością. Niefachowo założona wkładka może się przesunąć i utracić działanie antykoncepcyjne. Na szczęście wkładka, nawet jeśli utraci działanie zapobiegania ciąży, nie jest groźna dla płodu i nie zaleca się jej usuwania podczas ciąży gdyż zabieg usunięcia jest groźniejszy dla dziecka niż założona spirala.

Jej stosowanie może również prowadzić do zaburzeń w płodności i trudności z zajściem w ciąży po jej usunięciu. Na początku stosowania wkładka może także powodować bolesne i długotrwałe miesiączki, a także bardzo bolesne orgazmy. W trakcie jej stosowania nie poleca się także stosowania tamponów.

Wkładka, jak każda metoda antykoncepcyjna, wymaga wcześniejszej konsultacji medycznej. Jej stosowania należy dokładnie przemyśleć i zastanowić się, czy przeważają „za” czy „przeciw”.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)