Parabeny w kosmetykach
Nie jest tajemnicą, że do kosmetyków dodawane są substancje konserwujące, które przedłużają ich trwałość. Nie każda z nich jest tak samo bezpieczna, ostatnio rozgorzała gorąca dyskusja na temat powszechnie używanych w kosmetyce parabenów.
27.06.2010 | aktual.: 28.06.2010 11:36
Nie jest tajemnicą, że do kosmetyków dodawane są substancje konserwujące, które przedłużają ich trwałość. Oczywiście, im mniej konserwantów, tym lepiej dla naszej skóry, jednak stosowanie niektórych konserwantów w kosmetyce jest nieuniknione. Nie każdy z nich jest tak samo bezpieczny, ostatnio rozgorzała gorąca dyskusja na temat powszechnie używanych w kosmetyce parabenów.
Kosmetyk to idealna pożywka dla bakterii i grzybów. Znajdujące się w nim aminokwasy, peptydy, ekstrakty roślinne i witaminy są bardzo nietrwałe i szybko ulegają rozkładowi. Kosmetyk, który nie został zabezpieczony konserwantem, szybko ulegnie zepsuciu, czego rezultatem jest zmiana zapachu i wyglądu preparatu. Aby przedłużyć trwałość kremu, mleczka czy balsamu, dodawane są do nich substancje konserwujące, czyli składniki przeciwdrobnoustrojowe.
Właśnie takimi składnikami są parabeny. Ich stężenie w kosmetykach waha się od 0,3 do 0,5 proc. (w UE do 0,4 proc.). Poza nimi w kosmetykach występują także inne składniki konserwujące. Chociaż stosowane w dopuszczalnych dawkach parabeny nie są toksyczne, w ostatnich latach zwrócono uwagę na ich estrogenne działanie. Z tego powodu ich dalsze dodawanie do kremów jest dyskusyjne - prawdopodobnie mogą powodować rozwój guzów piersi.
Parabeny zapewniają dłuższy termin przydatności produktów. Należą do konserwantów pochodnych kwasu benzoesowego. Na opakowaniu, w składzie kosmetyku kryją się pod nazwą: ethylparaben, propylparaben, methylparaben i butyloparaben. Pierwsze szczegółowe badania na ich temat pojawiły się już kilka lat temu, kiedy to zaczęto podejrzewać je o przedostawanie się do organizmu i wpływ na rozwój rakowych komórek w organizmie. Ostatecznie jednak nie udowodniono ich działania nowotworowego.
Parabeny maja naturalne pochodzenie i poza kosmetykami znajdują się także w pożywieniu i dostają się do naszego organizmu bezpośrednio z takich produktów jak ciasta, przyprawy, soki owocowe, mrożonki, dżemy, konfitury.
Zastosowanie parabenów do przedłużenia trwałości kosmetyków jest powszechne. Mogą powodować reakcje alergiczne, a to jak będą silne zależy od wrażliwości naszej skóry. Na szczęście przy skórze nadwrażliwej możemy poszukać dla siebie kosmetycznych preparatów nie zawierających tego typu konserwantów.
Naukowcy zajmujący się tematem od momentu pierwszych opublikowanych badań, co jakiś czas ogłaszają coraz to nowe informacje mające na celu przekonać konsumentów o bezpieczeństwie lub zagrożeniach związanych ze stosowaniem kosmetyków z parabenami. Polemika trwa, mówi się o tym, że te konserwanty mają możliwość wnikania do tkanki podskórnej. Wiadomo, że mają znaczną wchłanialność podawane doustnie, ale ich możliwości wnikania przez skórę są minimalne, nie mają wiec wpływu na układ dokrewny. Kwestia tego czy są bezpieczne wciąż pozostaje jednak dyskusyjna.
Niezależnie od wyników dalszych badań nad estrogennym działaniem parabenów, producenci ograniczają użycie tych związków w kosmetykach. W szczególności zauważalne jest to wśród kosmetyków, które nakłada się w okolicach klatki piersiowej (dezodoranty i antyperspiranty).
Jak więc znaleźć najbezpieczniejszy kosmetyk? Przy wyborze preparatów ważny jest rodzaj i wielkość opakowania, który dzięki ograniczeniu dostępu powietrza pozwoli na delikatniejsze działanie konserwujące, nie zwiększając tym samym ryzyka wtórnego zainfekowania kremu podczas codziennego użycia. Najbezpieczniejsze są te, które ograniczają dostęp mikroorganizmów: w tubkach, w szczelnym opakowaniu z dozownikiem, w sprayu.
O wpływie parabenów na organizm można dyskutować, jednak wiele firm kosmetycznych w reakcji na zaistniałe wątpliwości tworzy w ramach swojej oferty nie zawierające parabenów linie kosmetyków eco, które są odpowiedzią na wymagania bardziej świadomych konsumentek. Kosmetyki bez parabenów znajdziesz miedzy innymi w ofercie firm: Plante System, Ava, Isis Pharma, Avene, L'Occitane, La Roche Possay.