FitnessAkupresura - ucisk, który leczy

Akupresura - ucisk, który leczy

To jedna z najstarszych metod leczenia alternatywnego, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Na skutek ucisku określonych punktów na ciele człowieka pozwala zapobiegać rozwojowi chorób, łagodzi już występujące dolegliwości, poprawia kondycję i samopoczucie. Akupresura zalecana jest zwłaszcza przy skłonności do depresji, bólach różnego pochodzenia oraz chorobach przewlekłych.

Akupresura - ucisk, który leczy
Źródło zdjęć: © sxc.hu

16.02.2011 | aktual.: 18.02.2011 17:38

To jedna z najstarszych metod leczenia alternatywnego, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Na skutek ucisku określonych punktów na ciele człowieka pozwala zapobiegać rozwojowi chorób, łagodzi już występujące dolegliwości, poprawia kondycję i samopoczucie. Akupresura zalecana jest zwłaszcza przy skłonności do depresji, bólach różnego pochodzenia oraz chorobach przewlekłych.

Według kanonów tradycyjnej medycyny chińskiej organizm człowieka funkcjonuje dzięki ożywczej energii chi. Jej przepływ odbywa się ściśle wyznaczonymi kanałami energetycznymi, zwanymi meridianami lub południkami. Łączą one punkty na powierzchni ciała z odpowiednimi narządami wewnętrznymi, tworząc oplatające je sieć. Umożliwia to swobodne krążenie energii i jej przebieg od narządu do narządu, oraz zachowanie energetycznej równowagi organizmu.

Na każdym z meridianów znajduje się od 9 do 67 punktów aktywności. Punkty te są miejscami podobnymi do energetycznych śluz, które mogą ulec zablokowaniu. Według medycyny chińskiej ustanie przepływu energii w jednym miejscu może spowodować upośledzenie funkcjonowania organizmu wzdłuż całego meridianu, a zwłaszcza związanego z nim narządu. Zadaniem terapeuty stosującego akupresurę jest więc odnalezienie miejsca „zatoru" energetycznego i odblokowanie go poprzez ucisk, który zazwyczaj jest połączony z masażem.

Łagodzi ból i poprawia ukrwienie

Mimo korzystnego wpływu akupresury na organizm człowieka, wciąż nie ma jednoznacznej teorii wyjaśniającej, na czym polega jej skuteczność. Nie potrafią tego wyjaśnić też przedstawiciele medycyny konwencjonalnej, chociaż nie umniejszają jej znaczenia. Jedna z teorii mówi, że akupresura oddziaływuje na podświadomość. Inna twierdzi, że podczas masażu w mózgu wydzielają się dodatkowe hormony zwane endorfinami, które mają działanie znieczulające.

Jeszcze inna teoria opiera się na założeniu, że ucisk punktów akupunkturowych blokuje przewodzenie bodźców odpowiedzialnych za uczucie bólu w układzie nerwowym. Akupresura jest szczególnie zalecana w leczeniu różnego rodzaju bólów, drobnych urazów, przy uruchamianiu stawów i mięśni.

Metoda ta znalazła zastosowanie również w leczeniu zaburzeń krążenia, niewydolności organów czy zaburzeń psychicznych. Ma też dobroczynne działanie w przypadku łagodzenia dolegliwości u pacjentów po przebytych zabiegach operacyjnych i chirurgicznych, u osób cierpiących na chorobę lokomocyjną oraz kobiet w początkowej fazie ciąży.

Metody akupresury

Podczas zabiegu akupresury terapeuta zazwyczaj stosuje cztery metody. Oprócz ucisku palcami może to być masaż paznokciami, drewnianą pałką lub lekkie pukanie. Tę ostatnia technikę wykorzystuje się przeważnie u dzieci i ludzi o wątłej budowie ciała i polega na opukiwaniu czubkami palców określonych miejsc przez 2-3 minuty.

Terapeuci wykonujący zabiegi przyjmują w przychodniach medycyny naturalnej. Akupresury można nauczyć się też samemu, ale wymaga to sporo cierpliwości. Doraźną ulgę przynosi już jeden zabieg, ale aby uporać się z przewlekłymi dolegliwościami, potrzeba zwykle kilkunastu sesji.

Leczniczy masaż stopy

Najważniejsze zgrupowanie stref refleksyjnych, odpowiadających narządom wewnętrznym człowieka, umiejscowione jest w stopach. W jej podeszwie znajdują są zakończenia ponad 7000 nerwów, które mają bezpośrednie połączenie z mózgiem, a równocześnie z wszystkimi częściami ciała.

Masując powierzchnię stopy możemy wspomóc leczenie ponad 200 chorób i dolegliwości. Ten rodzaj akupresury nazywany jest refleksoterapią. Sygnałem, że dany narząd źle funkcjonuje, jest nadwrażliwość bądź ból w punktach, których dotykamy. Gdy poznamy refleksyjną mapę stopy, taki leczniczy masaż jesteśmy w stanie wykonać sami.
mpi/kg

Komentarze (1)