Gdy ciąża jest zagrożona
Kiedy kobieta się dowiaduje, że będzie mamą, odczuwa radość i szczęście. Informacja, że ciąża nie przebiega prawidłowo, podcina skrzydła, sprawia, że odczuwa lęk o każdy kolejny dzień. Zdarza się, że wówczas wpada w depresję i załamuje się całkowicie. Tymczasem ciąża zagrożona to jeszcze nie wyrok, wielu kobietom udaje się donosić dziecko, które rodzi się zdrowe.
19.07.2011 | aktual.: 25.03.2013 12:12
Kiedy kobieta się dowiaduje, że będzie mamą, odczuwa radość i szczęście. Informacja, że ciąża nie przebiega prawidłowo, podcina skrzydła, sprawia, że odczuwa lęk o każdy kolejny dzień. Zdarza się, że wówczas wpada w depresję i załamuje się całkowicie. Tymczasem ciąża zagrożona to jeszcze nie wyrok, wielu kobietom udaje się donosić dziecko, które rodzi się zdrowe.
Na ryzyko wystąpienia powikłań składa się wiele czynników: wiek i zdrowie matki, styl życia, waga, czy historia rodziny. Często dzieje się tak, kiedy dochodzi do gestozy, czyli zatrucia ciążowego. Dotyka ono około 10 procent ciężarnych kobiet. Zagrożenie rośnie u chorych na cukrzycę, niewydolność nerek i nadciśnienie.
Przy gestozie istnieje bardzo wysokie ryzyko poronienia, dlatego pod żadnym pozorem nie można tego lekceważyć. Czasami swoimi objawami przypomina migrenę, albo problemy z krążeniem: opuchlizna dłoni, nóg, twarzy, tępy ból głowy, szum w uszach, podwójne widzenie oraz podwyższone ciśnienie krwi. Tego typu objawy zawsze należy zgłosić lekarzowi, który wdroży leczenie.
Inny częsty powód poronienia, to niewydolność szyjki macicy. Dzieje się tak, kiedy zamiast zamykać się, to przedwcześnie otwiera lub co gorsza pęka. Można temu na szczęście zapobiec, bowiem nie dzieje się to od razu, jest to proces złożony i trwa czasami kilka miesięcy.
Objawy niewydolności szyjki macicy to ból brzucha i kręgosłupa oraz plamienie z dróg rodnych. Lekarz może zaproponować silikonowy krążek, który zakłada się na szyjkę lub też specjalny szew, który będzie chronił dziecko do samego końca ciąży. Niektóre kobiety z niewydolnością szyjki macicy muszą leżeć w łóżku, tak żeby wysiłek był możliwie najmniejszy.
Chociaż są to najczęstsze przyczyny poronień, to nie wyczerpują listy powodów przedwczesnego urodzenia dziecka. Poza tym mogą prowadzić do tego choroby zakaźne (różyczka lub toksoplazmoza), wady płodu, zaburzenia tarczycy, cukrzyca, wady serca, torbiele, mięśniaki czy też zrosty na macicy. Niebezpieczne jest zażywanie narkotyków i picie alkoholu.
POLECAMY: * Zalety i wady porodu rodzinnego*
Przeleżeć w łóżku i nie zwariować
Może się wydawać, że zapracowana kobieta marzy, żeby powylegiwać się w łóżku, czytać książki i oglądać telewizję. O tym, że kilka miesięcy leżenia plackiem do przyjemnych nie należy, wiedzą kobiety z zagrożoną ciążą. Często bowiem zaleca się im zminimalizowanie wysiłku niemal do zera. Dla aktywnych wcześniej pań czas ciąży zamienia się w koszmar. Tylko silna motywacja, a taką jest marzenie o urodzeniu zdrowego dziecka, jest w stanie przykuć je do łóżka.
Kiedy już wiesz, że ciążę przeleżysz, staraj się nie zaniedbać. Łatwo zamienić się w tej sytuacji w kurę domową w rozciągniętej piżamie. Nawet, jeśli leżysz w łóżku, to dbaj o swój wygląd, codziennie zrób makijaż, ładnie się ubierz i uczesz. Wpuszczaj do mieszkania świeże powietrze, uważaj jednak, żeby się nie przeziębić. Koniecznie wybierz pokój, w którym jest najwięcej światła w ciągu dnia, w ten sposób nie dopadnie cię chandra.
Pomyśl, że w tym czasie możesz nadrobić zaległości czytelnicze. Zrób listę książek, którymi mogą obdarować cię partner i znajomi. Oglądaj filmy na DVD, to niepowtarzalna okazja, żeby uzupełnić swoją wiedzę filmową. Możesz też nieco czasu spędzić w Internecie. Przeznacz go na kontakty z ludźmi, które teraz są nieco ograniczone. I chociaż to nie zastąpi kontaktu z ludźmi, to może być chociaż jego namiastką.
Lekarz może też przypisać leki podtrzymujące ciążę. Są one bezpieczne dla matki i dziecka. To syntetyczne hormony, stosowane w leczeniu niedoboru progesteronu i krwawień z dróg rodnych.
A kiedy już będziesz miała zdecydowanie dość siedzenia w domu i poczujesz, że depresja jest o krok, pomyśl, że taki stan nie będzie trwał wiecznie, że za chwilę będziesz miała upragnionego maluszka.
mos/(kg)
POLECAMY: * Zalety i wady porodu rodzinnego*