Blisko ludziMatka Polka odchodzi do lamusa?

Matka Polka odchodzi do lamusa?

Ich matkom czas upływał na placach zabaw, przy piaskownicach bądź w kolejkach, a urlop wychowawczy traktowały jak okres życia, który należy poświęcić wyłącznie dziecku. Dla dzisiejszych mam coraz częściej urodzenie dziecka staje się wyzwaniem do zmiany życia. Są troskliwe, dbają o swoje dzieci, ale nie chcą zaniedbywać siebie i swojej przyszłości. Czyżby stereotyp Matki Polki powoli odchodził do lamusa?

Matka Polka odchodzi do lamusa?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

13.01.2011 11:14

Ich matkom czas upływał na placach zabaw, przy piaskownicach bądź w kolejkach, a urlop wychowawczy traktowały jak okres życia, który należy poświęcić wyłącznie dziecku. Dla dzisiejszych mam coraz częściej urodzenie dziecka staje się wyzwaniem do zmiany życia. Są troskliwe, dbają o swoje dzieci, ale nie chcą zaniedbywać siebie i swojej przyszłości. Czyżby stereotyp Matki Polki powoli odchodził do lamusa?

Polki są jednymi z najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Europie, a zjawisko to staje się widoczne także wśród matek małych dzieci. Coraz częściej można je spotkać wśród osób zakładających własne firmy i nie zawsze wynika to jedynie z potrzeby dodatkowych zarobków.

Wychowanie potomka przestało być jedynym i nadrzędnym celem życia. Młode mamy chcą się realizować, a urodzenie dziecka staje się często impulsem do radykalnej zmiany. Gdy mija pierwszy okres po porodzie, przestają zajmować się karmieniem i zmienianiem pieluch, zaczynają szukać w nowej rzeczywistości miejsca dla siebie.

Czy można mówić o pojawieniu się Nowej Matki Polki? Jeśli tak, jaka ona jest? Na portalu o tej nazwie możemy przeczytać taką deklarację: „Nowa Matka Polka przede wszystkim ceni i kocha samą siebie. Dałaby się pokroić za swoje dzieci, ale nie zrzeka się na ich rzecz praw człowieka. Zna swoją wartość i siłę. Robi swoje - robi tak, żeby było dobrze. Słucha porad tylko wtedy, kiedy te porady mają sens. Zna moc kompromisów. Chce żyć miło i przyjemnie i nie ma z tego powodu poczucia winy. Ceni swój czas i wysiłek. Kocha życie. Jest Wystarczająco Dobrą Matką i wie, że tak jest OK.”

Internet zamiast piaskownicy

Niegdysiejsze mamy spotykały się przy piaskownicy, na placu zabaw czy w kolejkach. Tam dzieliły się swoimi życiowymi doświadczeniami. Dzisiaj kolejek już nie ma, a miejscem spotkań stał się Internet. Ma przewagę, bo daje szansę poznania matek nie tylko z naszego podwórka. W sieci mamy dzielą się swoim doświadczeniem, radzą jedna drugiej, a także inspirują do działania.

Sieć to też pierwsze miejsce, gdzie mogą realizować swoje pomysły i inicjatywy. Tutaj znajdą wiele informacji, poczynając od praktycznych: od czego zacząć, jak ubiegać się o dotacje, po życiowe rady: czy zakładać biznes z przyjaciółką, co robić, gdy mąż jest przeciwny. Portale internetowe i blogi to często pierwszy krok aktywności młodych mam. Z czasem dochodzą do nich internetowe sklepy, gdzie kobiety polecają ciekawe produkty, które mają ułatwić życie innym młodym matkom i ich pociechom.

Często u podstaw kobiecej aktywności leży właśnie doświadczenie, jakie zdobyły podczas swojego macierzyństwa i chęć podzielenia się tą wiedzą z innymi mamami. W ten trend doskonale wpisują się też sławne młode matki, które piszą książki. Modę na pisanie zaczęła Kasia Cichopek, która radziła jak szybko odzyskać formę po porodzie i stać się sexy – mamą. Aktorka Paulina Holtz, prywatnie mama dwóch córek, autorka książki „ Luśka na planecie dziecko”, podkreśla, że jej książka nie jest typowym poradnikiem z gatunku: jak schudnąć po porodzie. “Najogólniej mówiąc, chodzi w nim o to, aby przypomnieć kobietom o ich sile, o tym, że szczęśliwe dziecko to szczęśliwa matka.”- zapewniała w wywiadach.

Nie tylko Internet staje się polem aktywności młodych matek. W wielu miastach powstają kluby i kawiarnie, gdzie mogą one spotkać się w realu i rozmawiać na tematy, które je łączą. Na miejscu można często wziąć udział w warsztatach psychologicznych i edukacyjnych. Zdaniem założycielek jednej z takich kawiarni na warszawskim Ursynowie „Mama mia Cafe” spotkania z kobietami wzbogacają, dodają energii, odprężają, a przede wszystkim niezwykle wspierają.

Zobacz także
Komentarze (33)