Kiedyś robił to każdy. Na wymarciu czynność, która odmładza mózg

Kiedyś robił to każdy. Na wymarciu czynność, która odmładza mózg

Pisanie rozwija mózg
Pisanie rozwija mózg
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
02.02.2024 21:46, aktualizacja: 03.02.2024 12:27

To nie tylko trening dla mózgu, ale także sposób na lepsze zrozumienie siebie, wyrażanie kreatywności i chwilę oddechu od cyfrowego świata. Mowa o ręcznym pisaniu, które powoli odchodzi już do lamusa.

W dzisiejszym świecie pełnym technologii, pisanie ręczne powoli zanika. A to źle, bo ma niezwykłą moc. Jest doskonałym treningiem dla naszego mózgu. Dlaczego warto sięgnąć po kartkę i długopis, a nie tylko po klawiaturę czy dotykowy ekran?

Długopis w rękę i do dzieła

Ręczne pisanie angażuje różne obszary mózgu, takie jak te związane z percepcją sensoryczną, koordynacją ruchową i pamięcią. To interaktywne działanie, wymagające nie tylko myślenia, ale także precyzyjnych ruchów mięśni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Podczas kreślenia liter nasz mózg angażuje się w ruch dłoni, w odczuwanie nacisku długopisu na papier. Jest to inny rodzaj bodźców niż w przypadku pisania na klawiaturze - wyjaśniała prof. Anne Mangen z Uniwersytetu w Stavanger.

Pisanie ręczne sprzyja skoncentrowanej pracy umysłowej. W odróżnieniu od szybkiego pisania na klawiaturze proces ręcznego pisania wymaga większej uwagi i skupienia. To doskonały trening dla naszej zdolności do utrzymania uwagi na jednym zadaniu.

Trening pamięci

Badania wykazały, że notowanie ręczne sprzyja lepszemu zapamiętywaniu informacji. Proces fizycznego zapisywania słów na kartce lepiej przetwarzamy informacje niż gdybyśmy pisali na klawiaturze.

- Gdy używamy papieru i pióra, nasz mózg odbiera dużo więcej sygnałów, z którymi może połączyć wspomnienia. Ręczne pisanie aktywuje czuciowo-ruchowe rejony mózgu, angażuje więcej zmysłów, wzrok, słuch, dotyk, co pozwala otworzyć się na to, czego mamy się nauczyć, zapamiętujemy lepiej i pamiętamy lepiej - tłumaczy na łamach czasopisma "Frontiers in Psychology" prof. Audrey van der Meer, koordynatorka badań Norwegian University of Science and Technology, dotyczących odręcznego pisania.

Częste korzystanie z technologii może prowadzić do nadmiernego stresu i przeciążenia informacjami. Sięgnięcie po długopis i kartkę to moment relaksu, przeniesienie się w świat fizyczny i oderwanie od ekranów.

Warto pamiętać też, że pisanie ręczne może być formą wyrażania emocji. Tworzenie listów, pamiętników czy ręcznych notatek pozwala na lepsze wyrażanie swoich myśli i uczuć.

Wypełnij naszą ankietę dotyczącą Walentynek TUTAJ.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także