UrodaKto chce zmniejszyć piersi?

Kto chce zmniejszyć piersi?

Kto chce zmniejszyć piersi?

Duże i jędrne piersi to marzenie wielu kobiet. Zabiegi powiększania i podnoszenia piersi są wykonywane coraz częściej i dziś nikogo już nie dziwią. Natomiast znacznie rzadziej mówi się o zabiegach redukujących piersi, które często są wybawieniem dla pań o zbyt dużym biuście, utrudniającym normalne funkcjonowanie i przyczyniającym się do występowania problemów zdrowotnych.

Duże i jędrne piersi to marzenie wielu kobiet. Zabiegi powiększania i podnoszenia piersi są wykonywane coraz częściej i dziś nikogo już nie dziwią. Natomiast znacznie rzadziej mówi się o zabiegach redukujących piersi, które często są wybawieniem dla pań o zbyt dużym biuście, utrudniającym normalne funkcjonowanie i przyczyniającym się do występowania problemów zdrowotnych.

Zbyt duży biust to problem nie tylko natury estetycznej, ale również poważny problem zdrowotny. Duże piersi są ciężkie i mają tendencje do opadania, powodując tym samym problemy z kręgosłupem i dolegliwości bólowe. W przypadku, kiedy kobieta została obdarzona naprawdę dużym biustem nie pomogą nawet najlepsze biustonosze, za to z pomocą spieszy współczesna medycyna, która oferuje wiele rodzajów zabiegów redukujących piersi.

1 / 5

Pomniejszamy piersi

Obraz
© Jupiterimages

- Zabiegi mammoplastyki różnią się od siebie głównie kształtem blizny na piersi, poczynając od cięcia/blizny tylko dookoła otoczki, blizny w kształcie litery L, poprzez cięcie dookoła otoczki i pionowo w dół, kończąc na cięciu/bliźnie dookoła otoczki, pionowo w dół i w fałdzie podpiersiowym -mówi Mikołaj Kubasik spec. chirurgii plastycznej Kliniki Chirurgii Plastycznej w Poznaniu.

- Poza samą blizną różne jest również opracowanie gruczołu, dlatego zabiegi redukcji piersi można podzielić na umożliwiające karmienie i uniemożliwiające karmienie piersią. Dobór odpowiedniej metody zależy głównie od wyjściowej wielkości piersi oraz oczekiwanego przez pacjentkę efektu/wielkości - dodaje Mikołaj Kubasik.

2 / 5

Przygotowanie do zabiegu

Obraz
© Jupiterimages

Zabiegi redukcji piersi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym i nie należą do najłatwiejszych. Poza wszystkimi niezbędnymi badaniami krwi (m.in. grupa krwi, morfologia, czas krwawienia i krzepnięcia) koniecznymi do znieczulenia należy również wykonać EKG, USG piersi bądź mammografie. Dwa ostatnie badania pozwolą ukazać występowanie ewentualnych zmian patologicznych w piersiach, które powinny zostać usunięte podczas zabiegu.

Badania przeprowadzane przed zabiegiem mammoplastyki są zależne od wieku pacjentki, jej aktualnego stanu zdrowia, przebytych chorób, pobieranych leków itd. Natomiast po zabiegu należy również pamiętać o noszeniu miękkiego biustonosza pooperacyjnego przez okres około 4-6 tygodni od zabiegu.

3 / 5

Długość okresu rekonwalescencji i przeciwwskazania

Obraz
© Jupiterimages

- Zalecana przeze mnie długość pobytu w klinice po zabiegu to jedna doba. Następnie przez okres 6 tygodni pacjentka musi nosić miękki i elastyczny biustonosz w dzień i w nocy zdejmując go tylko do kąpieli – tłumaczy Mikołaj Kubasik, chirurg-plastyk. Zabieg redukcji piersi nie należy do bolesnych, dlatego bardzo ważne jest uczulenie pacjentki na ograniczenie aktywności sportowej oraz fizycznej przez okres około 2 tygodni. Po upływie tego czasu można stopniowo wdrażać aktywność fizyczną przy jednoczesnym zachowaniu daleko idącego umiaru i zdrowego rozsądku.

Najbardziej bezwzględnymi przeciwwskazaniami są głównie młody wiek i niewielka redukcja piersi, następnie choroby uniemożliwiające znieczulenie, brak akceptacji blizn na piersi i okres krótszy niż 6 miesięcy od zakończenia karmienia. Kobiety o niskiej samoocenie, wyolbrzymiające swoje wady przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o poddaniu się zabiegowi mammoplastyki powinny skonsultować się z psychologiem.

4 / 5

Możliwe powikłania po zabiegu

Obraz
© Jupiterimages

- Powikłania w medycynie mogą zdarzyć się zawsze. W przypadku zabiegów redukcji piersi można je podzielić na powikłania znieczulenia/ narkozy, takie jak wymioty, wypadanie włosów oraz powikłania pozabiegowie, wśród których mogą wystąpić zaburzenia czucia skóry piersi, zaburzenie czucia brodawek, martwica kompleksu brodawka-otoczka wynikająca np. ze zbyt dużych piersi, znacznego ich opadania, zaburzeń ukrwienia w obrębie skóry i tkanek piersi czy palenia papierosów przez pacjentkę. Wszystkie te czynniki mogą utrudnić gojenie, powodować powstanie brzydkich blizn, czasami wymagających korekty – mówi Mikołaj Kubasik.

5 / 5

Popularność zabiegu mammoplastyki

Obraz
© Jupiterimages

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że zdecydowanie częstsze są zabiegi powiększania piersi niż ich redukcji. Do zabiegu mammoplastyki zgłaszają się zazwyczaj kobiety z bardzo dużym biustem, dającym często dolegliwości bólowe kręgosłupa. Znaczą grupę stanowią również kobiety z asymetrią piersi, u których jedna pierś jest „prawidłowej” wielkości, a druga jest znacznie większa. W takich przypadkach zabieg ma na celu dopasowanie obu piersi poprzez zmniejszenie piersi większej do rozmiaru mniejszej i nadanie jej takiego samego, bądź zbliżonego kształtu.

Kobiety poddające się zabiegowi redukcji piersi nie mają zwykle więcej niż 40-45 lat, aczkolwiek istnieją również wyjątki – panie w starszym wieku, lub przeciwnie, nieszczęśliwe i niezadowolone z wyglądu swoich piersi, dwudziestolatki. Jednak niezależnie od wieku decyzja o poddaniu się mammoplastyce powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ efektów zabiegu nie da się cofnąć.

Tekst: Klaudia Kula

biustpiersioperacja plastyczna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (79)