Low-impact aerobic
Walczysz z nadwagą ale nie masz najlepszej kondycji. Polecamy low-impact aerobic, czyli aerobic w nowej wersji. Jest mniej wyczerpujący niż tradycyjne treningi, a ćwiczenia wykonywane przy muzyce są proste i dostosowane do możliwości początkujących.
Walczysz z nadwagą ale nie masz najlepszej kondycji. Polecamy low-impact aerobic, czyli aerobic w nowej wersji. Jest mniej wyczerpujący niż tradycyjne treningi, a ćwiczenia wykonywane przy muzyce są proste i dostosowane do możliwości początkujących. Jeżeli chcesz spalić tkankę tłuszczową, poprawić wydolność organizmu i lubisz tańczyć to low-impact aerobic jest stworzony właśnie dla Ciebie.
Low-impact aerobic powstał w 1986 roku w USA. Z tradycyjnego aerobicu wyeliminowano ćwiczenia zbyt wyczerpujące i zastąpiono je bezpiecznymi i efektywnymi, które nawet debiutantom dały możliwość dobrego treningu.
Ćwiczenia wykonywane podczas low-impact aerobic są proste i w większości przypadków nie wywołują uczucia onieśmielenia u początkujących fanów aerobicu.
Low-imact to w zasadzie klasyczny aerobic. Po kilkuminutowej rozgrzewce przez pół godziny ćwiczy się marsze, kroczki i obroty. Często zajęcia prowadzone są w formie układów choreograficznych przypominających układy taneczne. Na początku mogą wydawać się one bardzo trudne i zawiłe, ale z czasem, po ich opanowaniu, trening nie sprawia żadnych kłopotów.
Sekret low-impact tkwi w umiejętności dostosowania wysiłku do własnych możliwości. W treningu low-impact ustalono tzw. pozycję bazową ciała. Kolana i ramiona powinny być lekko zgięte, co zapobiega nadmiernemu obciążaniu stawów, a miednica lekko wysunięta w przód. Mięśnie pośladków i brzucha powinny być lekko napięte. W low-impact unika się podskoków. Podczas ćwiczeń przynajmniej jedna noga powinna być zawsze na podłodze. Dzięki temu w zajęciach tych mogą uczestniczyć także osoby, które mają chory kręgosłup i nadwagę.
Ćwiczenia low -impact powinny być wykonywane pod stałą kontrolą instruktora, którego zadaniem jest współpraca z ćwiczącymi i korygowanie błędnego wykonywania ćwiczeń. Seans low-impact trwa średnio 30-45 minut.
Każdy trening rozpoczyna się rozgrzewką. Zakończyć powinien ją stretching, czyli stopniowe i kontrolowane rozciąganie mięśni. Kolejny etap to ćwiczenia wzmacniające szyję, ramiona, talię, uda i łydki. Trening powinien zaczynać się od układów prostych i w miarę trwania seansu przechodzić do kombinacji bardziej złożonych, aż do całkowitego opanowania układu. Tętno podczas wykonywania ćwiczeń waha się w przedziale 125-150 uderzeń na minutę.
Zajęcia kończą się stretchingiem, dającym ćwiczącym możliwość łagodnego powrotu do równowagi psychofizycznej.
Ćwiczenia w low-impact pozwalają zaadaptować organizm do intensywniejszych wysiłków, bez narażania go na kontuzje. Dla osób zaawansowanych o dużej sprawności niska intensywność tych zajęć pozwala efektywnie spalić tkankę tłuszczowa. Ogólnie, jest to trening o charakterze wytrzymałościowym, korzystnie wpływający na sprawność układu krążenia i układu oddechowego, także poprawiający przemianę materii, szczególnie metabolizm tłuszczów.