Nordic walking
Sport, który może uprawiać każdy, na dowolnym terenie i przez cały rok. Trening, przy którym pracują prawie wszystkie mięśnie naszego ciała. Przedstawiamy nordic walking, czyli marsz z kijkami.
Sport, który może uprawiać każdy, na dowolnym terenie i przez cały rok. Trening, przy którym pracują prawie wszystkie mięśnie naszego ciała. Od 20% do 40% więcej spalonych kalorii w porównaniu ze zwykłym chodzeniem lub bieganiem. Przedstawiamy nordic walking, czyli marsz z kijkami.
Nordic walking to ćwiczenia dla wszystkich, którzy chcą poprawić kondycję oraz uprawiając sport mało inwazyjny, chcą urozmaicić swój program treningowy. Szczególnie polecany jest dla osób, które chcą zrzucić nadwagę, mają problemy ortopedyczne lub zaburzenia równowagi. Może być także alternatywną formą ruchu dla kobiet w ciąży i pacjentów, szukających bezpiecznej formy rehabilitacji ruchowej.
Dwa kijki i marsz
Nordic walking, to marsz połączony z pracą rąk, jaką wykonuje się podczas jazdy na nartach biegowych. W treningach wykorzystuje się specjalistyczne kijki, którymi podczas chodzenia, „odpycha się” od podłoża. Kije do nordic walking są połączeniem kijów trekkingowych i używanych przy narciarstwie biegowym. W sklepach sportowych dostępne są kije różnych producentów a ich ceny wahają się od 150 do 400 zł. Tak naprawdę najważniejsze jest by każdy czuł się ze swoimi kijkami swobodnie. Podczas treningów nordic walking ważne jest także obuwie, odzież „oddychająca” oraz pasek z bidonem, który umożliwia uzupełnianie płynów podczas intensywnego marszu.
Podczas treningu nordic walking intensywnie pracują zarówno mięśnie grzbietu, barków i ramion, jak i mięśnie pośladków, brzucha i nóg. Jest to bardzo bezpieczna forma ćwiczeń, ponieważ nie ma dodatkowych obciążeń kręgosłupa czy stawów kolanowych. Tempo marszu oraz czas trwania ćwiczeń jest kwestią indywidualną, tzn. dostosowaną do możliwości i formy trenujących.
Solo czy w grupie
Nordic walking można uprawiać indywidualnie, jeżeli preferuje się samotne maszerowanie, ale zdaniem osób trenujących ten sport od dawna, większą przyjemność sprawia ćwiczenie w grupie. Takie treningi są też bardziej motywujące. Choć najważniejszymi aspektami Nordic walking są ruch i natura, zdaniem wielu, treningi grupowe podnoszą przyjemność uprawiania tego sportu.
Ojczyzną nordic walking jest Finlandia. Biatloniści, którzy szukali sposobu na urozmaicenie i zintensyfikowanie swoich letnich treningów wymyślili formę ruchu, która zastąpi bieg narciarski i będzie tak samo efektywna. Podczas lata odłożyli więc narty i posługując się samymi kijkami – zaczęli „chodzić”. Od 20 lat nordic walking bije rekordy popularności w całej Europie, w tym również w Polsce. Powstają specjalne stowarzyszenia miłośników tej profesji i coraz częściej na ulicach naszych miast widać osoby maszerujące z kijkami.