Prawidłowy oddech w fitness
Oddech jest dla nas tak naturalną czynnością, że najczęściej w ogóle o nim nie myślimy w codziennym życiu. Dopiero podczas wysiłku zauważamy, że oddech trzeba umieć kontrolować, gdyż stanowi on bardzo istotny element ćwiczeń. Dlatego warto zadbać o to, by nasz oddech był poprawny, równomierny i jak najgłębszy.
27.10.2006 | aktual.: 27.05.2010 21:49
Oddech jest dla nas tak naturalną czynnością, że najczęściej w ogóle o nim nie myślimy w codziennym życiu. Nie zastanawiamy się nad tym, kiedy i jak wdychamy oraz wydychamy powietrze z naszych płuc. Dopiero podczas wysiłku zauważamy, że oddech trzeba umieć kontrolować, gdyż stanowi on bardzo istotny element ćwiczeń. Dlatego warto zadbać o to, by nasz oddech był poprawny, równomierny i jak najgłębszy.
Coraz więcej ludzi dba o to, by poprawnie oddychać, wykonuje ćwiczenia, pilnuje, by ich sylwetka była odpowiednia, co ułatwia wdychanie powietrza do płuc. W krajach europejskich dopiero niedawno zauważono, jak istotna jest praca nad poprawną pracą układu oddechowego. W kulturach wschodu już od wieków docenia się oddech jako czynnik wpływający na pracę całego organizmu.
Poprawny oddech zwiększa efektywność ćwiczeń
Podczas oddychania organizm wyzwala energię ze związków chemicznych, które znajdują się w komórkach naszego organizmu. Dlatego też sposób oddychania odbija się na tym, jak szybko się męczymy, jak bardzo jesteśmy wytrzymali oraz wpływa na nasze samopoczucie podczas ćwiczeń. Z tego więc powodu naprawdę warto zadbać o odpowiednia pracę naszego układu oddechowego zwłaszcza, jeśli uprawiamy sport. Z czasem zauważymy, że dzięki poprawnemu oddechowi będziemy mogli dłużej ćwiczyć, podnosić większe ciężary a nasz organizm będzie bardzie wytrzymały na wysiłek.
Zwiększaj objętość oddechową
Oddech większości osób jest zdecydowanie za płytki, przez co szybko się męczą i łapią zadyszkę. Nasze płuca mają około 5 litrów objętości, natomiast objętość oddechowa wynosi przeciętnie około 0,5 litra. Objętość tę można zwiększyć, dzięki ćwiczeniom oddechowym. Nawet poranne głębokie wdechy i wydechy mogą poprawić pracę naszego układu oddechowego. Warto też wiedzieć, że objętość płuc można też bardzo łatwo zmniejszyć – wystarczy zacząć palić papierosy – palacze szybciej się męczą, mają płytszy oddech i przez to ich mięśnie są słabiej dotlenione, co w konsekwencji zmniejsza ilość produkowanej energii.
Ćwiczenia oddechowe
Podstawą przed rozpoczęciem uprawiania sportu jest właśnie opanowanie sztuki poprawnego oddychania. Układ oddechowy powinien dobrze funkcjonować, by wykonywany ruch sprawiał przyjemność oraz przynosił jak najwięcej korzyści dla naszego organizmu. Bardzo dobrze na poprawność oddechu wpływa joga, która harmonizuje oddech z pracą mięśni. Najważniejsze, żeby nauczyć się świadomego i kontrolowanego oddechu. Wiedza o tym, jak wygląda prawidłowy oddech oraz świadomość, że odpowiedni oddech poprawia pracę naszego organizmu, z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.
Oddychaj, gdy ćwiczysz
Podstawowym błędem wielu osób jest to, że przy dużym wysiłku, przestają oddychać – wdychają powietrze i ćwiczą na bezdechu. Przez to mięsnie nie są odpowiednio dotlenione, brakuje im energii i przez to wykonywane ćwiczenia mniej efektywne. Trzeba więc nauczyć się kontrolować oddech, zwracając szczególną uwagę na to, by w odpowiednim momencie powietrze nabrać i wypuścić. Przy ćwiczeniach siłowych wydech wykonujemy wtedy, gdy wysiłek jest największy, gdy mięśnie napinamy, natomiast przy rozluźnianiu, wdychamy powietrze.
Wdech nosem, wydech ustami
Kolejną bardzo istotną zasadą jest to, że powietrze wdychamy przez nos a wypuszczamy ustami. Dzięki temu powietrze które trafia do płuc jest oczyszczone oraz ogrzane. W ten sposób możemy uniknąć przeziębień oraz zapaleń gardła – zwłaszcza jeśli ćwiczymy przy niskiej temperaturze powietrza.
Oddychaj spokojnie i regularnie
Nawet podczas bardzo dużego wysiłku możemy panować nad naszym oddechem. Musimy tak go wyregulować, by wdechy i wydechy wykonywać w równych odstępach czasu, przez co będziemy w stanie dłużej ćwiczyć, mniej się zmęczymy, poczujemy większy komfort i radość z uprawiania sportu oraz z pewnością przyniesie to większe efekty.