GotowaniePrzepisyMiodowe inspiracje na nadchodzącą zimę

Miodowe inspiracje na nadchodzącą zimę

W ostatnich latach spożycie miodu wzrosło do 38 dag na głowę. Ale nadal jest to o ponad połowę mniej niż w krajach Unii Europejskiej. Zaczynamy doceniać nie tylko jego lecznicze właściwości, ale również niepowtarzalny smak.

Miodowe inspiracje na nadchodzącą zimę

16.11.2006 | aktual.: 29.06.2010 14:04

Wiesz, dlaczego masz taki wygląd żałosny? Bo nie jesz miodu od wiosny do wiosny! Zaczynamy doceniać nie tylko lecznicze właściwości miodu, ale również jego niepowtarzalny smak.

Miód dobry na wszystko

Może w naszym kraju mniej będzie ludzi o żałosnym wyglądzie, bowiem w ostatnich latach spożycie miodu wzrosło do 38 dag na głowę. Ale nadal jest to o ponad połowę mniej niż w krajach Unii Europejskiej.

Jeśli spożycie będzie wzrastać, a nie zwiększy się liczba rodzin pszczelich, to polskiego miodu moze zabraknąć. Obecnie import miodu równoważy eksport, jednak ten z Afryki nie przedstawia walorów leczniczych, a tylko smakowe. Natomiast polski jest ceniony właśnie ze względów leczniczych i np. w Stanach Zjednoczonych kosztuje 3-4 razy drożej niż afrykański.

- Dawniej miód traktowany był przede wszystkim jako produkt spożywczy. Obecnie coraz bardziej wykorzystywany jest jako produkt wspomagający leczenie - twierdzi Roman Bartoń, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie. Jest tańszy niż leki kupowane w aptece. z tych samych powodów rośnie spożycie także innych produktów - najbardziej pyłku kwiatowego oraz propolisu, zwanego też kitem pszczelim. Mleczko pszczele największym uznaniem cieszy się w Japonii, gdzie zaliczone jest do produktów żywnościowych przedłużających życie.

SKORZYSTAJ Z NASZYCH PRZEPISÓW
Wciąż niedoceniany

Przydatność lecznicza produktów pszczelich ma przeciwników przede wszystkim w kręgach ludzi zainteresowanych stosowaniem leków konwencjonalnych. W Danii osobom w początkującym etapie cukrzycy podaje się miód. U nas taka propozycja spotyka się ze zdziwieniem: co, miód?!

Miód wzmaga odporność organizmu, działa regenerująco oraz przeciwbólowo. - Na problemy z trawieniem dobry jest pyłek kwiatowy, po oparzeniach nic tak nie regeneruje skóry jak propolis, na ból zęba najlepiej przyłożyć tamponik zalany propolisem - przekonuje Roman Bartoń.

- Ja jestem przykładem medycznej wartości produktów pszczelich - twierdzi Joanna Załustowicz z Gnieszkowic. - W przypadku przeziębienia leczę się miodem lipowym. Dodany do herbaty (ale nie gorącej) bardzo pomaga na kaszel. Napój sporządzony z wody i miodu lipowego dobrze wpływa na uspokojenie, na spanie.

Jerzy Gala pisze, ze miód jest stosowany w leczeniu chorób skóry, układu oddechowego, przewodu pokarmowego, układu krążenia, moczowego, chorób kobiecych, psychicznych i nerwowych. A zatem prewencyjne spożywanie miodu może być szansą uniknięcia wielu chorób.

SKORZYSTAJ Z NASZYCH PRZEPISÓW
Nie lubią światła

Miody są artykułami kwaśnymi i nie należy ich przechowywać w pojemnikach z tworzyw sztucznych. Najlepiej w szklanych (jeszcze odpowiedniejsze są ceramiczne), z wieczkami metalowymi a nie sztucznymi. I nie w słoikach po ogórkach czy innych przetworach pozostawiających silny zapach. Najlepiej w opakowaniach ciemnych, bo miód nie lubi światła, jednak klienci chcą widzieć zawartość. Warto wiedzieć, że miody w miarę przechowywania tracą na wartości leczniczej (maleje aktywność składników). Można je spożywać bez ograniczeń - pszczelarze nie znają przypadku, żeby ktoś zachorował nawet po jednorazowym spożyciu słoika miodu.

Najbardziej poszukiwany jest miód spadziowy, właśnie ze względu na walory lecznicze. Klienci żądają miodów o konsystencji płynnej albo mazistej - by dobrze smarowały się na chlebie. Z badań wynika również, że 84 proc. chce kupować miód w sklepie, a bezpośrednio u pszczelarzy chciałoby się zaopatrywać 21 proc. Większość konsumentów kupuje miód raz na kwartał lub raz na miesiąc. Oczekują miodu gatunkowego, czyli dobrej jakości. Cena jest akceptowana, nie wzrosła zresztą od 3 lat.

SKORZYSTAJ Z NASZYCH PRZEPISÓW

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)