Nie chcę już więcej dzieci
Wiele młodych mam tak bardzo boi się ponownej ciąży, że wolą całkowicie zrezygnować ze współżycia, niż drugi raz rodzić dziecko, co często prowadzi do wielu problemów i frustracji. A przecież istnieje wiele sprawdzonych metod, które mogą zapewnić matkom karmiącym piersią pewność, że panują nad swoją płodnością.
Wiele młodych mam tak bardzo boi się ponownej ciąży, że wolą całkowicie zrezygnować ze współżycia, niż drugi raz rodzić dziecko, co często prowadzi do wielu problemów i frustracji. A przecież istnieje wiele sprawdzonych metod, które mogą zapewnić matkom karmiącym piersią pewność, że panują nad swoją płodnością.
Karmienie piersią i okres poporodowy nie chroni przed zajściem w kolejną ciążę. Brak miesiączki nie musi świadczyć o braku płodności. Nie wiadomo, kiedy ta się pojawi. Dlatego wraz z rozpoczęciem współżycia po porodzie, należy zadbać również o antykoncepcję. Istnieje wprawdzie pojęcie „niepłodności laktacyjnej”, jednak jest to jedynie teoria, w praktyce karmienie piersią nie jest jednoznaczne z brakiem możliwości zajścia w ciążę.
Po ciąży hormony szaleją
Najbardziej popularnymi metodami, jakie stosują kobiety po urodzeniu dziecka są pigułki lub spirala. Wiele decyduje się także na prezerwatywy. Naturalne metody nie są polecane, gdyż po ciąży hormony „szaleją” i bardzo trudno jest określić płodne i niepłodne dni. Cykle po porodzie są jeszcze bardzo nieunormowane. Po porodzie nie powinno stosować się mechanicznej antykoncepcji, jak globulki czy pianki, gdyż mogą powodować uczulenia a nawet groźne stany zapalne pochwy.
Gdy karmisz piersią
W czasie karmienia piersią zalecaną metodą hormonalną jest tzw. minipigułka, która zawiera wyłącznie progestagen. Jej skuteczność wg. wskaźnika Pearla wynosi ok.1-4. W żadnym wypadku nie wolno stosować dwuskładnikowych pigułek, gdyż hamują laktację. Działanie minipigułek polega na takiej zmianie śluzu szyjkowego, która uniemożliwia przedostanie się plemników do jajowodów. Pigułki wstrzymują również jajeczkowanie. Progestagen sprawia, że błona wyściełająca wnętrze macicy staje się bardzo cienka i gdyby nawet doszło do zapłodnienia, to zarodek nie mógłby się zagnieździć w macicy. Płodność odzyskuje się od raz po odstawieniu.
Te tabletki przyjmuje się codziennie, bez tygodniowej przerwy. Nawet kilkugodzinne opóźnienie w zażyciu pigułki może całkowicie zniwelować jej antykoncepcyjne działanie. Minipułki, jak wszystkie metody hormonalne, mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Wiele kobiet skarży się na plamienia, mdłości i zawroty głowy. Niestety, mogą również powodować stany depresyjne i być przyczyną ataków migrenowych. Zastrzyki hormonalne
Niektóre kobiety decydują się na tę metodę antykoncepcji. Wystarczy pamiętać o nich raz na 3 miesiące, mają jednak nie najwyższą skuteczność (ok.4-6 wg wskaźnika Pearla) , mogą także powodować nieprzyjemne skutki uboczne jak krwawienia, złe samopoczucie, migreny. Swoje działanie zawdzięczają gestagenom, które zmieniają śluz szyjkowy, tak by stał się nieprzenikalny dla plemników, jak również śluzówkę jamy macicy, by uniemożliwić zapłodnionej komórce jajowej zagnieżdżenie się. Aby odzyskać płodność po odstawieniu zastrzyków trzeba czekać nawet około roku.
U ginekologa
Inną metodą, jaką mogą stosować kobiety w ciąży, jest spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna). Ginekolog zakłada spiralę zazwyczaj podczas miesiączki, gdyż wtedy szyjka macicy jest otwarta i założenie wkładki jest mniej nieprzyjemne dla pacjentki. Wkładki mają dość wysoką skuteczność (ok. 1 wg wskaźnika Pearla), nie działają na cały organizm, jedynie miejscowo. Można je nosić długo i nie trzeba pamiętać o antykoncepcji. Niestety, także mogą powodować różnego rodzaju skutki uboczne, w tym także zapalenia narządów rodnych. Jej działanie opiera się przede wszystkim na zmianie śluzu szyjkowego i niedopuszczeniu plemników do macicy. Spirala powoduje jałowy odczyn zapalny, który nie jest szkodliwy dla organizmu kobiety. Utrudnia zapłodnienie, uniemożliwia zagnieżdżenie się jajeczka.
Swój wybór skonsultuj z lekarzem
Wiele kobiet decyduje się po okresie ciąży na zabezpieczanie się prezerwatywą. Jest dość skuteczna (wskaźnik Pearla ok.3 ), ale uciążliwa, jeśli chodzi o stosowanie, gdyż wymaga przerwania gry wstępnej. Zdarza się, że prezerwatywa w czasie stosunku pęka lub się zsuwa, co, oczywiście, obniża jej skuteczność. Lateks, z którego jest wykonana może uczulać zarówno kobietę, jak i jej partnera. Poza tym, nie ma żadnych innych skutków ubocznych, nie oddziałuje w żaden sposób na cały organizm. Chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Zanim zdecydujesz się na jeden z wyżej wymienionych sposobów, musisz skontaktować się ze swoim ginekologiem, który pomoże wybrać ci najlepszą metodę antykoncepcyjną oraz dokładnie wyjaśni na czym każda z nich polega.