Nie dostaną "czternastki". Sprawdź, czy jesteś na liście

Nie dostaną "czternastki". Sprawdź, czy jesteś na liście

14. emerytury nie dostaną wszyscy
14. emerytury nie dostaną wszyscy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
28.07.2023 14:44

14. emerytura była wypłacana w 2021 i 2022 roku, jednak od tego roku została przyjęta na stałe. Będzie ona wypłacana na przełomie sierpnia i września. Okazuje się jednak, że nie każdy ją otrzyma. Oto kto trafił na listę.

14. emerytura po raz pierwszy była wypłacona w 2021 roku, a kolejny raz rok później. Od 2023 będzie jednak stałym dodatkiem emerytalnym. Wszystko dlatego, że rząd przyjął ustawę o dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Nowe przepisy weszły już w życie i, jak informuje ministerstwo, przelewy trafią do emerytów na przełomie sierpnia i września.

W 2023 roku "czternastka" wyniesie 1588,44 zł brutto. Kwota ta zostanie jednak pomniejszona. Po pierwsze, o składkę zdrowotną, a po drugie - o podatek PIT od przekroczonej po dodaniu do świadczenia podstawowego kwoty wolnej.

"Czternastka" będzie w pełnej wysokości. Oto kto ją otrzyma

Kto otrzyma "czternastkę" w pełnej wysokości? Dostaną ją ci, którzy przyjmują comiesięczne świadczenie brutto nieprzekraczające 2900 złotych. Jeśli mamy większe świadczenie, również otrzymamy dodatek, ale pomniejszony według zasady "złotówka za złotówkę".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"W przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 a 4438,44 złotych czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład do renty w wysokości 3200 złotych będzie przysługiwać czternastka wynosząca 1288,44 złotych" - tłumaczyła prof. Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kto nie otrzyma 14. emerytury?

"Czternastki" nie otrzymają wszyscy. Zgodnie z wypowiedzią prezeski ZUS, jeśli ktoś otrzymuje co miesiąc 4438,44 zł otych rutto lub więcej, nie otrzyma dodatkowego zastrzyku gotówki.

Zgodnie z przyjętymi przepisami świadczenie nie będzie przysługiwało też sędziom oraz prokuratorom w stanie spoczynku, jak też emerytom z zawieszonymi świadczeniami. Przelew nie przyjdzie również do osób, których prawo do emerytury albo renty zostało zawieszone ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty tego dodatkowego świadczenia.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta