Najlepszy termin do przejścia na emeryturę. Świadczenie będzie większe

Najlepszy termin do przejścia na emeryturę. Świadczenie będzie większe

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku?
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
11.07.2023 20:16, aktualizacja: 11.07.2023 21:26

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w lutym 2023 roku wpłynęło aż 87 tysięcy wniosków o przyznanie świadczenia emerytalnego. To aż o 25 tysięcy więcej niż rok temu. Osoby, które planują przejść na emeryturę w przyszłym roku, powinny zapamiętać jedną ważną datę.

Waloryzacja emerytur 2023 została okrzyknięta historyczną. Ze względu na wskaźnik inflacji świadczenia zostały podniesione o 14,8 proc. Było to powodem, dla którego do pobierania emerytury przystąpiła rekordowa liczba chętnych. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w lutym wniosek o przyznanie świadczenia złożyło o 25 tysięcy osób więcej niż rok wcześniej.

Waloryzacja emerytur 2024. Kiedy zacząć pobierać świadczenie?

Specjaliści podkreślają, że równie wysoka waloryzacja raczej nie będzie miała miejsca w 2024 roku. Przez gwałtowny spadek inflacji spadnie ona prawdopodobnie do poziomu 13,94 proc. W kolejnych latach trend ma być podobny. Zmniejszająca się inflacja będzie powodować coraz mniejszą waloryzację rent i emerytur. Spadek inflacji nie oznacza jednak spadku cen, a jedynie wolniejszy ich wzrost, co nie jest dobrą wiadomością dla przyszłych emerytów.

Kiedy przejść na emeryturę w 2024 roku? Dokładny wskaźnik waloryzacji poznamy na początku przyszłego roku, jednak prawdopodobnie najbardziej opłacalnym miesiącem do rozpoczęcia pobierania świadczenia okaże się luty. Najczęściej to właśnie pierwsza waloryzacja w ciągu roku okazuje się najkorzystniejsza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Waloryzacja emerytur. Czym jest?

Czym jest waloryzacja rent i emerytur? Oblicza się ją, wykorzystując wskaźnik wzrostu płac i inflacji. Najnowsze informacje dotyczące płac w Polsce pochodzą z maja 2023 roku i pokazują wzrost wynagrodzeń w tempie 12,2 proc. rok do roku.

Z kolei waloryzacja na poziomie 13,94 proc. w 2024 roku będzie oznaczać, że minimalna emerytura (1588 zł brutto) wzrośnie do 1809 zł brutto (o 221 zł). Tymczasem senior, który w tym roku otrzymuje 3000 zł brutto, w 2024 roku będzie mógł liczyć na dodatkowe 418 zł, co oznacza, że jego świadczenie wyniesie 3418 zł brutto.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także