UrodaNie radzisz sobie ze spierzchniętymi dłońmi? Podpowiadamy co z tym zrobić

Nie radzisz sobie ze spierzchniętymi dłońmi? Podpowiadamy co z tym zrobić

Nie radzisz sobie ze spierzchniętymi dłońmi? Podpowiadamy co z tym zrobić
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
09.10.2017 12:39

Szorstka, pękająca skóra dłoni to problem, z którym borykamy się nie tylko zimą. Twarda woda, silne detergenty używane podczas zmywania podłóg i prania ręcznego, oraz niskie temperatury na zewnątrz sprawiają, że skóra dłoni przeżywa katusze. Wyrobienie odpowiednich nawyków może zminimalizować dyskomfort, ale w niektórych wypadkach trzeba będzie skorzystać ze specjalnych kosmetyków, by przywrócić skórze dłoni naturalną gładkość i blask.

Poniżej znajdziesz kilka porad na temat dbania o stan skóry dłoni i stóp, a także przykłady kremów i peelingów, które ci to ułatwią.

Jak uniknąć spierzchniętych dłoni

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu się przed czynnikami zewnętrznymi. Przed wyjściem z domu załóż rękawiczki, by nie wystawiać dłoni na zbyt niską temperaturę. Podobnie podczas prac domowych: podczas zmywania, prania ręcznego i mycia z użyciem silnych detergentów załóż gumowe rękawice. Przy wyborze mydła w płynie lub balsamu musisz kierować się jego składem, wybieraj szczególnie te bogate w składniki natłuszczające oraz te, które zawierają mleko lub jogurt. Unikaj natomiast mydła antybakteryjnego, gdyż mocno wysusza skórę. Nie przesadzaj też z temperaturą wody, w której zwykle myjesz ręce. Jeśli będzie zbyt wysoka, prędko przesuszysz swoje dłonie. Po umyciu bardzo dokładnie osusz ręce suchym ręcznikiem. Niedokładnie wytarta woda w połączeniu z niską temperaturą może uszkodzić skórę.

Dobry krem to podstawa
Niekiedy samo zapobieganie nie wystarczy, a dłonie potrzebują specjalnej opieki. Wtedy trzeba wybrać krem, który zabezpieczy twoją skórę przed utratą wilgoci, a najlepiej taki, który pochłania wodę z powietrza, tworząc rodzaj bariery ochronnej zabezpieczającej przed nadmiernym wysychaniem. Składniki nawilżające i pielęgnujące dłonie to przede wszystkim oliwa z oliwek, parafina, siemię lniane i kawa. Jeśli potrzebujemy długotrwałego i intensywnego działania bo na przykład czeka nas ważne przyjęcie lub impreza rodzinna, wystarczy posmarować dłonie grubą warstwą kremu, włożyć foliowe rękawiczki i odczekać aż ten sam się wchłonie. Taki zabieg powinno stosować się nie częściej niż raz w tygodniu, inaczej efekt będzie odwrotny od zakładanego, a po pewnym czasie skóra zacznie "wymagać" od ciebie kolejnych okładów.

Okłady zbawienne dla dłoni
Dobrym rozwiązaniem na suche i spierzchnięte dłonie jest również okład parafinowy. Przed jego wykonaniem niezbędny będzie peeling dłoni. Kupioną w aptece parafinę należy rozgrzać w kąpieli wodnej, a następnie odstawić do wystygnięcia. Możemy nałożyć ją dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa nieco stężeje. Wtedy kilkukrotnie wkładamy dłonie do roztworu, nakładamy na nie foliowe rękawiczki i przykrywamy ręcznikiem na piętnaście minut. Po tym czasie zdejmujemy folię wraz z zaschniętą parafiną. Efekt widać już po pierwszym zabiegu. Należy jednak pamiętać, że nie możemy go stosować częściej niż dwa razy w miesiącu. Nie powinny go wykonywać osoby z niewydolnością układu krążenia i osteoporozą. Jeśli nie jesteś przekonana co do takiego rytuału pielęgnacyjnego, możesz zdecydować się na odżywczy peeling w kremie.

Nie zapominaj o stopach
Kremy do rąk sprawdzą się również w przypadku suchych stóp. Jeśli twoje pięty mają skłonności do pękania, to równie dobrze możesz wypróbować podane wyżej sposoby, łącznie z zabiegiem parafinowym. Trzeba jednak zachować ostrożność, okładu nie można przeprowadzać jeśli dokucza nam grzybica stóp lub paznokci. Alternatywą będą naturalne peelingi lub specjalne kremy przystosowane do leczenia tego typu problemów skórnych. Dobrym sposobem będzie również wymoczenie stóp w wodzie z dodatkiem mleka i peeling z cukru zmieszanego z miodem.

Jesienią i zimą nie jesteśmy skazani na spierzchnięte dłonie. Nawet jeśli wydaje się, że jest już za późno na działanie, wciąż istnieją sposoby na przywrócenie dłoniom naturalnej gładkości. W przyszłości trzeba się jednak skupić na tym, by zapobiegać nadmiernemu wysuszeniu skóry dłoni.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także