Non stop kolor
Nic tak nie poprawia kobiecie humoru, jak zmiana fryzury. Co jednak zrobić, kiedy farbowane włosy sprawiają wrażenie sztucznych, są suche, matowe i trudno się układają?
07.08.2006 | aktual.: 31.05.2010 13:12
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę humoru jest zmiana fryzury. Niejednokrotnie łączy się to także ze zmianą koloru włosów, co w zasadzie nigdy nie było tak proste jak teraz. Do wyboru mamy masę różnego rodzaju środków koloryzujących w całej gamie barw. Niestety nie zawsze udaje się nam osiągnąć zamierzony efekt. Zamiast naturalnie wyglądających, pięknych kosmyków, czasami włosy farbowane sprawiają wrażenie sztucznych, są suche, matowe i trudno się układają. Dlaczego tak się dzieje?
Mężczyźni wolą blondynki?
Jeśli nagle zapragnęłaś stać się blond-pięknością a’la Marylin Monroe, musisz zdać sobie sprawę z tego, co to znaczy dla twoich włosów. Na szczęście rozjaśnianie włosów jest coraz bardziej bezpieczne. Środki, które mamy do dyspozycji, działają o wiele łagodniej, co nie znaczy, że z burzą twoich blond pukli nie będziesz mieć już żadnych problemów. Substancje, które rozjaśniają włos, przenikają przez jego osłonkę. Mają przy tym zasadowy odczyn, który powoduje, że łuski włosa unoszą się (zwykle bowiem zachodzą ciasno jedna na drugą), dzięki czemu barwnik może wniknąć od środka.
Co prawda środki stosowane na zakończenie koloryzacji mają spowodować zamknięcie się łusek, jednak jeżeli często farbujemy włosy, z czasem łuski te mogą nie zachodzić na siebie tak ściśle jak na początku i coraz trudniej będzie przywrócić włosom pierwotną budowę, przez co stają się one osłabione. Możesz zatem zacząć skarżyć się na to, że twoje włosy są suche, łamliwe, wydają się kruche i sztywne. Dodatkowo możesz mieć trudności z ułożeniem fryzury, ponieważ włosy utraciły swą dawną elastyczność.
Włosy rozjaśnione potrzebują przede wszystkim odbudowy uszkodzonej osłonki włosów. Muszą też być odpowiednio nawilżone, a staną się miękkie i elastyczne.
Brunetką być
Marzenie o tym, by zostać kobietą ciemnowłosą, jest stosunkowo proste do spełnienia. Sam zabieg przyciemnienia jest nawet mniej skomplikowany niż rozjaśnianie włosów, ponieważ nie trzeba stosować środków, które zawierają składniki wybielające przenikające przez otwarte łuski włosa.
Niestety, także brunetki mogą narzekać na problemy ze swoim nowym kolorem, gdyż włosy mogą stać się ciężkie, często matowe, bez połysku i blasku. Po pewnym czasie trudno będzie je ułożyć.
W przypadku włosów przyciemnianych, również kluczem jest właściwe nawilżenie i dobór takich składników, dzięki którym włosy będą lśniące i bardziej podatne, przez co fryzura nabierze oczekiwanego kształtu.
Non stop kolor
Jak pielęgnować włosy farbowane? Na szczęście nie jest to specjalnie trudne, bowiem mamy do wyboru całe linie pielęgnacyjne, zarówno do włosów rozjaśnionych, jak i przyciemnionych. Pielęgnacja taka obejmuje też dbałość o kolor, ponieważ włosy, które poddano zabiegom koloryzującym, są bardziej podatne na uszkodzenia, co niestety może się wiązać z utratą pożądanej barwy.
Do codziennej pielęgnacji szampony, mleczka i odżywki, które zawierają takie składniki jak keratyna, aminokwasy (np. tyrozyna, lizyna) oraz ceramidy – pomagają one zamknąć rozchylone łuski włosa, dzięki czemu stają się one mniej łamliwe i bardziej odporne. Co więcej, zapewniają również ochronę koloru, ponieważ barwnik zostaje zamknięty w głębi włosa i nie jest tak łatwo wypłukiwany.
Niezbędne we właściwej pielęgnacji są również prowitamina B5 oraz gliceryna. Dzięki tym składnikom włosy będą bardziej odporne na łamanie a także staną się mniej wysuszone.
Latem warto zwrócić szczególną uwagę na to, by chronić włosy farbowane przed negatywnym wpływem słońca – przydadzą się kosmetyki zawierające filtry UV i intensywnie nawilżające.
Jeśli jednak uznasz, że twoje włosy potrzebują bardziej intensywnej pielęgnacji, warto sięgnąć po maseczki regenerujące z przeznaczeniem do włosów farbowanych. Zwykle wystarczy je wetrzeć w wilgotne włosy i pozostawić na kilka minut, wówczas składniki aktywne wnikają do wnętrza włosa, wypełniają mikrouszkodzenia, a włosy stają się miękkie i dobrze nawilżone. Maseczki pomagają również chronić kolor, który odzyskuje głębię i blask.
O tym pamiętaj
Podczas codziennej pielęgnacji włosów – nie tylko farbowanych – nie zapominaj o kilku drobnostkach, których włosy po prostu nie lubią. Po myciu nie zawijaj ich więc w turban, ponieważ mokre włosy są bardziej podatne na łamanie i uszkodzenia. Zawsze lepiej delikatnie osuszyć je ręcznikiem.
Od czasu do czasu dobrze jest pozwolić włosom odpocząć od suszarki. Jeśli jednak nie możesz się bez niej obejść, nie używaj przynajmniej zbyt gorącego powietrza – znacznie lepszy będzie letni lub chłodny strumień. Nigdy też nie susz włosów do końca, ponieważ przez to mogą się one szybko przesuszyć oraz zaczną się elektryzować.
Noś czapki, chustki, kapelusze – wszelkiego rodzaju nakrycia głowy osłonią włosy przed szkodliwym działaniem słońca. Chroń włosy także na basenie – chlor ma wyjątkowo negatywny wpływ na włosy farbowane, chlorowana woda wypłukuje bowiem kolor oraz może utrudnić ponowne nałożenie koloru.