Blisko ludziPalisz w ciąży - dziecko będzie agresywne!

Palisz w ciąży - dziecko będzie agresywne!

Palisz w ciąży - dziecko będzie agresywne!
Źródło zdjęć: © sxc.hu
07.01.2009 09:54, aktualizacja: 30.05.2010 23:25

Dzieci kobiet, które w ciąży paliły, częściej wykazują agresywne zachowania, niż dzieci matek niepalących.

Palenie w ciąży zwiększa ryzyko agresywnych zachowań u potomstwa.

Wcześniejsze badania wskazywały, że palenie w ciąży grozi wieloma powikłaniami zdrowotnymi u potomstwa, takimi jak niska masa ciała po urodzeniu, wady wrodzone, wysokie ciśnienie krwi, problemy ze snem oraz kłopoty z nauką. Najnowsze badania kanadyjsko-holenderskie ujawniają kolejne ryzyko związane z paleniem przez ciężarne: skłonność do agresywnych zachowań u dzieci - informuje pismo "Development and Psychopathology".

Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu, Uniwersytetu w Laval i Uniwersytetu McGilla we współpracy z kolegami z holenderskiego Uniwersytetu w Leiden University analizowali dane zebrane w grupie 1745 dzieci w wieku od 18 miesięcy do 3,5 lat oraz ich matek.

Dzieci agresywne były opisywane przez matki jako skore do bicia, gryzienia, kopania, walki i znęcania się nad innymi. Okazało się, że dzieci kobiet, które w ciąży paliły częściej wykazywały agresywne zachowania, niż dzieci matek niepalących.

Dotyczyło to zwłaszcza potomstwa kobiet, które w przeszłości same miały skłonność do aspołecznych zachowań - np. wchodziły w konflikt z prawem, zażywały narkotyki lub miały problemy w szkole średniej. Gdy kobiety z tej grupy wypalały ponad 10 papierosów dziennie prawdopodobieństwo, że ich dziecko będzie agresywne wynosiło 67 proc., podczas gdy dla kobiet niepalących lub palących mniej - tylko 16 proc.

Związek palenia ze skłonnością potomstwa do agresji był też silniejszy w przypadku matek młodych - poniżej 21 roku życia; wymuszających na dzieciach dobre zachowanie i wywodzących się z biednych rodzin. Zależność ta nie uległa zmianie nawet po uwzględnieniu innych czynników, które mogą predysponować dzieci do agresywnych zachowań, jak rozwód rodziców, depresja czy wykształcenie matki. Jak komentuje współautor pracy dr Jean Seguin, badania te sugerują, że kobiety z rodzin biednych, które dużo palą i w przeszłości wykazywały zachowania aspołeczne są grupą szczególnie narażoną na posiadanie agresywnego potomstwa.

Źródło artykułu:PAP