GotowaniePrzepisyPasztet drobiowo-grzybowy pieczony w słoiku

Pasztet drobiowo-grzybowy pieczony w słoiku

Pasztet drobiowo-grzybowy pieczony w słoiku
Źródło zdjęć: © www.smakolykialergika.pl.
15.12.2015 07:32, aktualizacja: 19.01.2016 08:55

Połączenie grzybów i kurczaka sprawia, że smakuje wyśmienicie nie tylko od święta.

Niegdyś do wypiekania ciast czy pasztetów niezbędne były specjalne formy, które nierzadko przekazywane były przez pokolenia niczym rodowe skarby. Współczesna kuchnia lubi eksperymenty, a jednym z nich jest wykorzystanie do pieczenia... słoików. Jak podkreśla Patrycja Wnorowska, autorka bloga "Smakołyki alergika", w blogosferze bez trudu można znaleźć przysmaki przygotowane właśnie w ten sposób. Jedną z jej ulubionych propozycji jest pasztet drobiowo-wieprzowy.

Taki pasztet nie tylko jest pyszny i zdrowy, ale zachęca do spróbowania swoim ciekawym wyglądem. Połączenie grzybów i kurczaka sprawia, że smakuje wyśmienicie nie tylko od święta. Gotowy pasztet najlepiej przechowywać w lodówce. Można go również pasteryzować, dzięki czemu dłużej może postać w chłodnej spiżarni.

Składniki: 2 piersi z kurczaka z rosołu, 4-5 pieczarek, mała cebula, garść suszonych grzybów, jajko (opcjonalnie, wersja dla alergików bez tego produktu), bułka kajzerka, 1/2 szklanki masła klarowanego (lub oliwy, oleju), sól, pieprz, gałkę muszkatołową do smaku (lub inne ulubione przyprawy).

Przygotowanie: mięso podzielić na mniejsze kawałki. Grzyby namoczyć i ugotować w tej samej wodzie. Oczyszczone pieczarki pokroić na niezbyt małą kostkę, cebulę posiekać i oba składniki podsmażyć, a następnie udusić (ok. 15 minut). Bułkę namoczyć w wodzie, odcisnąć. Wszystkie składniki wrzucić do blendera (grzyby razem z wodą, w której się gotowały) i zmiksować na gładką, niezbyt twardą masę. Jeśli pasztet ma być z jajkiem, to teraz należy je dodać i dobrze wymieszać. Doprawić. Słoiki wysmarować tłuszczem i nałożyć do nich, do 2/3 wysokości, masę pasztetową. Wstawić do nagrzanego do 175 stopni piekarnika i piec, w zależności od wielkości słoików, od 25 do 40 minut.

Zobacz również: Domowa mielona w słoiku* * Patrycja Wnorowska, źródło: www.smakolykialergika.pl.