Pedicure krok po kroku – szykuj stopy na wakacje!

Pedicure krok po kroku – szykuj stopy na wakacje!

Pedicure krok po kroku – szykuj stopy na wakacje!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
30.06.2011 17:08, aktualizacja: 30.06.2011 17:19

Przesuszone, pękające pięty? Niezbyt estetycznie wyglądające paznokcie, czasami nawet wrastające? W zimie nasze stopy nie wiele miały szans, aby „pooddychać”, a my nie miałyśmy wielkiej motywacji, aby systematycznie je pielęgnować. Teraz jest ostatni moment, aby przed wakacjami doprowadzić nasze stopy do porządku.

Przesuszone, pękające pięty? Niezbyt estetycznie wyglądające paznokcie, czasami nawet wrastające? W zimie nasze stopy nie wiele miały szans, aby „pooddychać”, a my nie miałyśmy wielkiej motywacji, aby systematycznie je pielęgnować. Teraz jest ostatni moment, aby przed wakacjami doprowadzić nasze stopy do porządku. Jak się za to zabrać? Zostań specjalistką od domowego pedikiuru!

Domowa pielęgnacja, czyli etapy pedikiuru: zacznij od usunięcia resztek lakieru. Jeśli na placach masz włoski, usuń je wcześniej za pomocą depilatora.

Kąpiel stóp - do miseczki możemy wlać różnego rodzaju dodatki o działaniu zmiękczającym, antygrzybicznym, kojącym, odświeżającym,itp., takie jak sól morska, płyn do kąpieli, pachnące mydło, albo którąś z musujących kapsułek dostępnych w sklepach. Można zamiast tego dodać kilka kropel aromatycznego olejku z mięty, drzewa herbacianego, eukaliptusa czy lawendy. Kąpiel powinna trwać około 15 minut.

Kąpiele stóp: kąpiel oczyszczająca – do ciepłej wody dodajemy ocet jabłkowy albo sól morską;
kąpiel klasyczna – do wody ciepłej dodajemy olejki albo specjalne płyny, które w zależności od zastosowania wpływają, np. nawilżająco, relaksująco albo regenerująco na skórę stóp;
kąpiel lawendowa – do wody dodajemy płyn albo olejki lawendowe; ma działanie relaksujące i odprężające;
kąpiel pomarańczowa – z olejkami albo płynami cytrusowymi; działanie energetyzujące i odprężające.

Pod koniec kąpieli należy wykonać peeling, który pięknie wygładzi skórę stóp, usunie zrogowacenia. Możesz użyć gotowych preparatów albo np. zwykłego tłustego kremu lub żelu pod prysznic zmieszanego z cukrem bądź solą. Masuj dokładnie kilka minut, po czym spłucz. Usunięcie martwego naskórka powoduje, że stopy nabierają młodości i delikatności.

Po kąpieli wysusz dokładnie stopy i obetnij paznokcie za pomocą cążków - pamiętaj, aby utrzymać prostą linię cięcia. Wyreguluj kształt pilnikiem zaokrąglając nieco brzegi i polerując lekko powierzchnię.

Odsuwamy skórki. Zaaplikuj na skórki specjalny krem lub olejek, po czym odsuń je ostrożnie korzystając ze szpatułki lub patyczka z watą do uszu. Ewentualne zadziorki usuwamy cążkami. Wygładzamy pilnikiem wszelkie nierówności.

Następnie usuwamy zrogowaciałą skórę pięt i podbicia stop - najlepiej to wykonać frezarką, ale też możemy posłużyć się specjalną tarką lub pumeksem. Jeśli odciski i nagniotki są szczególnie uporczywe, zastosuj wcześniej płyn zmiękczający. Nigdy nie wycinaj odcisków nożyczkami - grozi to infekcją i powoduje szybkie odrastanie.

Aplikujemy na skórę stóp pielęgnacyjny krem, wsmarowujemy go, wykonując jednocześnie przez około jedną minutę masaż. Masowanie stóp pobudza receptory i pomaga wzmocnić odporność całego ciała.

Odtłuszczamy powierzchnie paznokci. Rozdziel palce za pomocą separatora do stóp i pomaluj wszystkie paznokcie bazą – bezbarwną odżywką lub lakierem podkładowym. Gdy emalia wyschnie, zaaplikuj dwie cienkie warstwy wybranego lakieru, odczekując za każdym razem do absolutnego wyschnięcia. Nabieraj na pędzelek minimalną ilość lakieru i szybko wycieraj brzegi, jeśli zostały przybrudzone.

Utwardzamy lakierem topcoat. Codzienne stosowanie kremów do stóp i preparatów dezodorujących, prawidłowy pedikiur, usuwanie zrogowaciałego naskórka, noszenie wygodnych butów z naturalnych materiałów to podstawowe zasady dbania o stopy. Powinnyśmy o tym pamiętać cały rok, a nie tylko w sezonie wiosenno-letnim.

Małe podsumowanie. Lista zakupów (niezbędne minimum):

● płatki kosmetyczne,
● zmywacz,
● pilniczek do paznokci,
● drewniane pałeczki do skórek,
● krem do usuwania skórek,
● krem do stóp,
● lakier do paznokci,
● odżywka do paznokci,
● przybory do paznokci,
● patyczki kosmetyczne,
● miseczka z ciepłą wodą i mydłem.

Nie używaj do pedicure:
● metalowych tarek, które "strzępią" naskórek, ponieważ mogą spowodować podrażnienia i skaleczenia

● metalowych pilników, one powodują rozdwajanie się paznokci
● nożyków i żyletek, by pozbyć się zgrubiałego naskórka - łatwo zrobisz sobie nimi rany, które trudno się goją, a skóra po ich użyciu narasta szybciej i grubiej
● tępych nożyczek i obcinaczy, ponieważ poszarpią brzegi paznokci
● starych pumeksów - w ich szczelinach gromadzi się starty naskórek, w którym rozwijają się bakterie i grzyby.

(jj/ma)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także