Pokoje w bieli

Pokoje w bieli

Pokoje w bieli
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
09.09.2008 11:54, aktualizacja: 01.08.2017 14:08

Coraz modniejsze są kolory. Nawet konserwatywni właściciele mieszkań decydują się na pomalowanie swoich białych ścian barwnymi farbami. Coraz częściej odchodzimy od bieli, nazywanej nierzadko „szpitalną”. Czy to znaczy, że ten kolor zupełnie zniknie z naszych wnętrz? Okazuje się, że wcale nie!

Coraz modniejsze są kolory. Nawet konserwatywni właściciele mieszkań decydują się na pomalowanie swoich białych ścian barwnymi farbami. Coraz częściej odchodzimy od bieli, nazywanej nierzadko „szpitalną”. Czy to znaczy, że ten kolor zupełnie zniknie z naszych wnętrz? Okazuje się, że wcale nie!

Co jest trendy?

Moda jest zmienna w każdej dziedzinie. Architekci wnętrz tak samo jak projektanci ubiorów narzucają coraz to inne style, a mieszkańcy domów i mieszkań często podążają swoimi ścieżkami, które z czasem również mogą stać się modne. Tak samo jak moda w strojach, podobnie i ta dotycząca wnętrz jest niezwykle różnorodna i każdy może znaleźć coś dla siebie, a ten, kto lubi to, co nie jest aktualnie „trendy”, zawsze może zastosować wybieg mówiąc, że jego mieszkanie jest „retro”.

Najważniejsze dobrze się czuć

Tak jest właśnie z kolorami (lub ich brakiem). Dziś modne są intensywne barwy; pokoje całe w zieleniach, błękitach, czy fioletach. Czy to znaczy, że wnętrze, w którym przeważa biel jest niemodne, nieładne i nie powinno się w ogóle tego koloru stosować? Oczywiście, że nie. Jednak, jeśli już coś robimy, to lepiej robić to tak, by mieszkańcom domu żyło się w nim dobrze, a biel nie wprowadzała nastroju rodem ze szpitala czy brzydkiego, smutnego żłobka sprzed lat.

Skojarzenia

Biały kolor kojarzy się wielu z wakacjami na wsi, uroczymi, wiejskimi domkami, w których babcie wyrabiały dla swoich ukochanych wnucząt ciasta i piekły smaczne chleby. To dla niejednego kolor czystości, swobody, wolności.. Jednocześnie daje poczucie porządku Oczywiście, także w wymiarze praktycznym, bo łatwiej utrzymać w czystości białe pomieszczenie, w którym każdy, najmniejszy brud jest widoczny i można szybko go zlikwidować. Niektórym biel przywodzi na myśl eleganckie, wielkie salony, inni myślą nawet o salach królewskich.

Niekoniecznie w dużych pokojach

Jednak to także kolor nowoczesny, choć chłodny, to jednak kojarzony ze współczesną technologią i sprzętami najwyższej jakości. Większość osób uważa białe mieszkanie za nieprzytulne i robiące wrażenie sterylnego, choć wcale nie musi tak być. Pamiętamy, że aby białe pomieszczenie było sympatyczne i ciepłe, trzeba zadbać o dodatki, a meble powinny być dobrane wyjątkowo starannie, jeśli chcemy by mieszkanie było spójne i wyglądało estetycznie. Warto pamiętać, że ten kolor optycznie powiększa i duże pomieszczenia mogą nie wyglądać dobrze.

Ważne dodatki

Jasne meble przy białej ścianie sprawią, że mieszkanie może wydawać się odrobinę mdłe. Dlatego, jeśli zdecydujemy się właśnie na takie krzesła, stoły i szafy, to dobrze jest dobrać do nich mocniejsze elementy. Doskonałe wrażenie zrobią na pewno rośliny o intensywnym kolorze, np. zielone juki. Biel może być idealną bazą dla kolorów. Przy białych ścianach można pokusić się o bardziej kolorowe meble, zasłony okienne, czy ekstrawaganckie dodatki. Jednak biel to nie tylko ściany tego koloru, a także wyposażenie. Wiele firm produkuje białe meble, które mają swoich nabywców. Aby dobrze wyglądały, dobrze jest połączyć je z mocnymi kolorowymi akcentami, a ściana w tym wypadku, lepiej będzie wyglądać z dodatkiem barwy, np. odcienia piaskowego czy beżu.

Białe wnętrze może być piękne tylko wtedy, gdy jego właściciel dobrze się w nim czuje. Bo najważniejsze jest nie to, czy coś dobrze wygląda dla architekta wnętrz, ale to, jaki klimat ma mieszkanie dla jego właściciela. Białe meble i ściany są, być może, dla wielu kontrowersyjnym rozwiązaniem, co nie znaczy, że złym. Biel jest piękna, trzeba tylko trochę o białe wnętrze zadbać by nie stało się nudne i sterylne, bo w takim mieszkaniu trudno dobrze się czuć.

ZOBACZ TEŻ