Prawa ciała w ciąży
Kobieta w ciąży i młoda mama mają specjalne prawa. Obowiązują one również na kosmetycznych półkach. Coraz więcej firm stara się przygotować specjalne serie preparatów na ten fascynujący, ale i trudny okres w naszym życiu.
06.09.2007 | aktual.: 31.05.2010 11:59
Kobieta w ciąży i młoda mama mają specjalne prawa. Obowiązują one również na kosmetycznych półkach. Coraz więcej firm stara się przygotować specjalne serie preparatów na ten fascynujący, ale i trudny okres w naszym życiu.
Bez kosmetycznych eksperymentów
Bardzo często zachodząc w ciążę zastanawiamy się, czy nadal możemy używać stosowanych do tej pory kosmetyków albo czy kupić sobie coś nowego; a jeśli tak, to co. Na ciążowych forach internetowych ciągle pojawiają się nowe wątki pełne niepokojów o to, czy balsam nie uczuli, czy krem z kwasami AHA nie przeniknie przez skórę, czy peeling nie podrażni.
Można się zastanawiać nad zasadnością takich pytań, ale trzeba jednak pamiętać, że dziewięć miesięcy ciąży i pierwsze miesiące z dzieckiem to czas dla kobiecego ciała specyficzny i może się zdarzyć, że np. to co do tej pory pomagało, zaczyna alergizować, a zapach ulubionego mleczka jest nie do zniesienia.
Daruj więc sobie teraz kosmetyczne eksperymenty i używaj tylko tego, na twoje ciało wyraża zgodę. A przede wszystkim przygotuj się na to, że mogą się teraz pojawić specyficzne problemy pielęgnacyjne. I tu będą ci potrzebne nowe kosmetyki.
Nadzwyczajne rozciąganie
Dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko to okres niesamowitych zmian w organizmie. Całe ciało powoli przygotowuje się do porodu i karmienia. Rośnie brzuch i powiększają się piersi. Nie ulega więc wątpliwości, że czas ciąży i początki karmienia to duże wyzwanie dla skóry, która będzie poddana nadzwyczajnemu rozciąganiu.
Najczęstsze problemy ze skórą u kobiet ciężarnych i karmiących to:
- obrzmiałe i bolesne piersi – od ok. 5. tygodnia ciąży piersi zaczynają się powiększać, mogą stać się obolałe i nadwrażliwe na dotyk. Po porodzie, z powodu nawału mlecznego, są bardzo obrzmiałe, często zaczerwienione i wyjątkowo wrażliwe. Taki szybki przyrost objętości, oprócz bólu, może powodować trwałe rozstępy;
- rozstępy - czerwone lub jasne pasma, najczęściej na pośladkach, brzuchu, udach lub piersiach. Są efektem uszkodzeń włókien kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za elastyczność, sprężystość i napięcie skóry. To problem większości kobiet, w tym 90% ciężarnych. Odpowiedzialność za rozstępy ponoszą hormony, rozciąganie skóry w ciąży lub przy wahaniach wagi, niektóre leki, zaburzenia mikrokrążenia, predyspozycje genetyczne;
- opuchnięte i zmęczone nogi – to następstwo zaburzonego przepływu krwi i zbierania się w nogach płynów ustrojowych. Płyny gromadzą się najpierw w stopach, a później stopniowo coraz wyżej. Brak ruchu i siedzący tryb życia w czasie ciąży sprzyjają pogorszeniu krążenia, a w następstwie kłopotom z nogami.
Smaruj się od czwartego
Dla uniknięcia lub zminimalizowania tych nieprzyjemnych objawów, już od wczesnych miesięcy, najlepiej około czwartego, zacznij dbać o elastyczność skóry piersi oraz brzucha, ud i pośladków tak, aby jak najlepiej przygotować skórę na rozciąganie i wahania wagi.
Warto pamiętać o codziennej porcji ruchu i specjalnych ćwiczeniach dla kobiet w ciąży, żeby zapobiec problemom z krążeniem i ociężałymi nogami. Pielęgnując ciało w tym okresie oczekiwania, stosuj specjalne kosmetyki, przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla mamy i dziecka. Zmniejszą bolesność piersi, uelastycznią skórę, zapobiegną albo zredukują rozstępy na piersiach i całym ciele, przyniosą ulgę opuchniętym nogom.
Trojaczki i więcej
Preparaty nie zakłócają badań USG. Zawierają kompozycje zapachowe bez alergenów.
Zostały stworzone niezwykle starannie na bazie tylko naturalnych, roślinnych składników, które gwarantują skuteczne, a zarazem całkowicie bezpieczne dla dziecka działanie.
Na przykład w preparacie do pielęgnacji biustu z seria Perfecta Mama Dax Cosmetics sięgnięto po znany wszystkim młodym matkom wyciąg z liści kapusty, który w postaci okładu polecany jest w szpitalach położniczych jako naturalny środek łagodzący nadmierne obrzmienie, zapalenia i ból piersi w pierwszych tygodniach po porodzie. Poza tym w kosmetycznych ciążowych trojaczkach tej firmy znajdziesz jeszcze intensywny preparat przeciw rozstępom i chłodzący krem na opuchnięte i zmęczone nogi.
W serii Pharmaceris M też są trzy specyfiki: Foliacti krem zapobiegający rozstępom z kwasem foliowym, Tocoreduct forte krem zmniejszający istniejące rozstępy z proteinami z dyni i Minterin chłodzący żel na zmęczone nogi z mentolem. W serii kosmetyków Penaten, generalnie przeznaczonej dla dzieci, jest też coś dla mam – Oliwka w żelu pomagająca zapobiegać rozstępom jest kosmetykiem do stosowania na mokrą skórę, zawiera wyciąg z rumianku.
Popularnością wśród przyszłych mam cieszy się marka Mustella. Jest tu kilka preparatów, m.in. krem przeciw rozstępom, krem do pielęgnacji biustu z wyciągiem z glonów, żel błyskawicznie usuwający zmęczenie nóg, a nawet specjalny poporodowy regenerujący żel do ciała.
Delikatnie, na okrągło
„Macierzyńskie” kosmetyki zwykle stosuje się raz lub dwa razy dziennie, delikatnie okrężnymi ruchami wmasowując je w skórę. Niektórych kosmetyków do pielęgnacji piersi nie musisz zmywać przed karmieniem, inne trzeba zmyć koniecznie. Dlatego przed ich zastosowaniem dokładnie przeczytaj instrukcję użycia, a gdy nie jesteś pewna, zawsze lepiej umyć piersi ciepłą wodą z mydłem.
Efekty działania kosmetyków na obrzmiałe piersi czy nogi są natychmiastowe. Od razu poczujesz ulgę. Natomiast preparaty na rozstępy wymagają cierpliwości i regularności stosowania.