UrodaDobowy rytm skóry

Dobowy rytm skóry

W codziennym życiu znajomość rytmów dobowych jest doskonałą wskazówką odpowiedniego odżywiania, higieny pracy i wypoczynku, pozwala także w skuteczny sposób dbać o cerę.

Dobowy rytm skóry

Twoja skóra tak jak całe ciało kieruje się zegarem biologicznym. Badania nad cyklami dobowymi organizmów pozwalają wykorzystywać wiedzę nie tylko w dziedzinach takich jak chronotoksykologia, chronoterapia czy chronofarmakologia. Kosmetyka z dużym powodzeniem sięga po odkrycia chronobiologii, pozwalające zrozumieć procesy zachodzące w skórze w ciągu doby, a więc i jej potrzeby.

W codziennym życiu znajomość rytmów dobowych jest doskonałą wskazówką odpowiedniego odżywiania, higieny pracy i wypoczynku, pozwala także w skuteczny sposób dbać o cerę.

Istnieją lekkie odchylenia od proponowanego schematu związane z twoim indywidualnym typem zegara biologicznego. Osoby o typie „skowronka” mogą wymienione zjawiska spostrzegać u siebie o ok. 1 do 2 godzin wcześniej, typy „sowy” z kolei ok. 2 godz. później od przeciętnej.

6.00-7.00 Najlepszy moment na pobudkę, nawilżenie skóry jest jeszcze optymalne, krążenie krwi powoli maleje. Niewielka jest wrażliwość alergiczna twojej skóry, a także reakcje na kurz i pyłki traw. Idealny moment, aby zacząć dzień.

8.00 Najwolniejszy przepływ krwi, a także słaba wchłanialność kosmetyków. Rano słabo odczuwasz ból, więc to najlepszy moment na depilację. Twoja skóra wykazuje niestety najniższy wskaźnik nawilżenia skóry.

Rada - koniecznie zastosuj krem poprawiający nawilżenie lub mgiełkę nawilżającą w sprayu. Dość duża skłonność do opuchnięć powoduje nieestetyczne woreczki pod oczami, najmniej polecany moment na pobudkę. Jeśli to jednak konieczne, zastosuj pod oczy odpowiedni krem.
10.00 To najlepszy czas na spotkanie prywatne i biznesowe. Twoja cera jest w idealnej kondycji - nawilżona i promienna, a wszystko to zasługa jej biologicznego rytmu. Opuchnięcia maleją, wyglądasz świeżo i atrakcyjnie.

12.00 Wzmaga się praca gruczołów łojowych, cera zaczyna się błyszczeć.

13.00 Wydzielanie sebum przez skórę osiąga swoje maksimum, błyszczy się nie tylko twoje czoło, ale często także nos, broda i policzki.

Rada - miej pod ręką bibułki matujące i puderniczkę. Odciśnij nadmiar serum i jeśli to możliwe, popraw makijaż.

16.00 Podnosi się temperatura twojego ciała, naczynia krwionośne szybciej transportują krew. Dobrze ukrwiona cera ma ładny koloryt.
Rada - jeśli jesteś już w domu to świetny moment na maseczkę lub serum.

18.00 Podniesiona temperatura ciała osiąga swoje maksimum, krążenie krwi zwiększa się, a wiec intensyfikuje się tempo wchłaniania i rozprowadzania w skórze składników pielęgnacyjnych. Właśnie teraz skóra idealnie przygotuje się na wchłonięcie aktywnych składników kremów. Poziom przepływu krwi natęża się, a przez to skuteczności leków i kosmetyków aplikowanych na skórę.

Rada - idealny czas na demakijaż. Nie zwlekaj ze zmyciem z twarzy zanieczyszczeń i nałożeniem kosmetyków pielęgnacyjnych. Twoja skóra między godziną 18.00 a 24.00 najwięcej z nich skorzysta.

TWARZOWA ODNOWA
21.00 Temperatura twojego ciała obniża się, silniej odczuwasz ból. Gruczoły potowe wykazują najwyższą aktywność. Jeśli masz cerę skłonną do podrażnień, zwiększa się twoja wrażliwość alergiczna – nie testuj nowych specyfików!

23.00 Poziom nawilżenia skóry jest wysoki, a więc i komfort jest najwyższy.

24.00 Doskonała przepuszczalność skóry, a przez to wchłanialność składników kosmetycznych w godzinach nocnych. Zachodzą najsilniejsze procesy regeneracji, a także ich namnażania.

4.00 Twoje ciało ma minimalną temperaturę, najsłabiej się pocisz. Skóra w tym czasie silnie się regeneruje, ma jednak najmniejsze natłuszczenie.

Rada – stosuj na noc odpowiednie kremy nocne, mają bardziej zwięzłą konsystencję, bogaty skład i więcej składników lipidowych.

Na rynku kosmetyków pielęgnacyjnych spotykamy już kilka propozycji kosmetyków chronoaktywnych dostosowujących się do zmieniających się potrzeb skóry. Uwalniają one odpowiednie składniki właśnie wtedy, kiedy mogą być najlepiej wykorzystane. Dzielą pielęgnację na dzienną i nocną z uwzględnieniem zachodzących w niej procesów. W drogeriach i aptekach pytaj o firmy takie jak Vichy, Bielenda, Faromona.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)