Przepis na masę solną. Jak zrobić masę solną i w jaki sposób ją wykorzystać?

Przepis na masę solną. Jak zrobić masę solną i w jaki sposób ją wykorzystać?

Przepis na masę solną. Jak zrobić masę solną i w jaki sposób ją wykorzystać?
Źródło zdjęć: © flickr.com
Marlena Kostyńska
29.04.2017 22:44, aktualizacja: 06.02.2020 11:22

Masa solna to produkt idealnie nadający się do wykonania dekoracji domowych, a do jej przygotowania wystarczy kilka składników obecnych w każdej kuchni. Sam proces tworzenia masy jest banalnie prosty, więc bez trudu zrobią ją nawet dzieci. Wspólne lepienie figurek z masy solnej z pociechami na pewno zacieśni waszą relację i stanie się unikalną okazją do spędzenia wspólnego czasu.

Jak zrobić masę solną?

Podstawowy przepis na masę solną polega na połączeniu trzech składników: wody, mąki i soli. Ważne są proporcję, przykładowo można wykorzystać szklankę mąki, szklankę soli i pół szklanki wody (ok. 125 ml). Mąkę i sól mieszamy, a następnie stopniowo dodajemy wodę, żeby masa nie wyszła zbyt rzadka. Masę wyrabiamy przez 5–10 minut, cały czas kontrolując konsystencję. Jeśli nie możemy osiągnąć odpowiedniej gęstości, dobrze jest wypróbować inną mąkę. Wykonane z masy solnej przedmioty piecze się w piekarniku, żeby stwardniały.

Wiele przepisów zaleca mieszanie wybranej przez nas mąki z niewielką ilością mąki ziemniaczanej, dzięki czemu będzie ona delikatniejsza. Jeśli dodamy więcej soli (np. szklanka wody – dwie szklanki soli), otrzymamy gęstszą i wytrzymalszą masę solną, ale trudniejszą do wyrobienia. Jeżeli chcemy uzyskać twardszą masę solną, możemy do niej dodać około 3 łyżek gipsu. Według niektórych przepisów można zrobić masę solną z dodatkiem kleju do tapet lub wikolu – ta metoda przyspiesza schnięcie przygotowanych produktów na powietrzu, gdy nie chcemy umieszczać ich w piekarniku.

Kolorowy wariant masy solnej

W celu uzyskania kolorowej masy solnej możemy ją zabarwić podczas przygotowywania. Przez dodanie odpowiednich składników możemy uzyskać na przykład następujące kolory: brązowy (kawa, kakao, cynamon)
, żółty (kurkuma)
, pomarańczowy (papryka w proszku), różowy (barszcz z proszku, sok malinowy). Możemy też użyć zwyczajnych barwników w proszku. Wykorzystując olej podczas przygotowywania ciasta, zapewnimy mu intensywniejszy kolor. Jeśli chcemy, możemy też do masy solnej dodać olejki zapachowe.

Proces suszenia masy solnej

Gotowe wyroby z masy solnej można suszyć na powietrzu, co może zająć kilka dni. Ewentualnie możemy wstawić je do piekarnika – zalecany czas i temperatura zależą o wielu czynników, na przykład wielkości ozdoby, rodzaju piekarnika i samej masy solnej. Aby się upewnić, że wszystko dobrze pójdzie, lepiej zaczynać od niższych temperatur (np. 70 stopni), ponieważ w zbyt wysokiej temperaturze wyroby mogą popękać. Jeżeli nie chcemy, żeby masa solna nabrała żółtawego koloru, przed włożeniem do piekarnika można owinąć ją folią aluminiową.

Najpopularniejsze zastosowanie masy solnej

Z przygotowanej masy solnej można zrobić figurki, ramki na zdjęcia, naczynia czy biżuterię. Tworzenie figurek z masy solnej jest świetną zabawą dla dzieci, a gotowe przedmioty są popularne jako ozdoby świąteczne. Wszystko to, co wykonamy z masy solnej, możemy ozdobić na wiele różnorakich sposobów. Nasze dzieła możemy pomalować farbami (najlepiej plakatowymi), a w celu utrwalenia koloru i zabezpieczenia powierzchni warto je polakierować. Można posłużyć się lakierami w sprayu albo w puszce; w tym drugim przypadku nanosimy go pędzelkiem. Figurki z masy solnej można też ozdabiać pisakami żelowymi, cekinami, wstążkami, koralikami i innymi dodatkami dostępnymi w pasmanteriach i sklepach plastycznych.