None
Świadomość dorastających dzieci na temat płodności i bezpiecznego seksu jest wciąż niewielka. Dlaczego? W wielu polskich domach seks jest tematem tabu, którego nie wypada w ogóle poruszać.
Efektami niewiedzy są najbardziej absurdalne pomysły i fobie, nazywane przez młodzież "schizami". Ciąża z ręcznikiem i macica, na której przerażona dziewczyna zauważa czerwone krostki? To tylko niektóre z pomysłów młodziutkich nastolatek, które zaczynają interesować się seksem.
Namiętny pocałunek - co najmniej trojaczki
Jak wynika z raportu Federacji Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, młodzi ludzie dokształcają się najczęściej sami, informacji poszukując w czasopismach i internecie.
- Na forum internetowym Kasia napisała - Chodzę z chłopakiem już 6 miesięcy i 21 dni. Ostatnio zaczęliśmy się całować i przytulać, przytulaliśmy się bardzo mocno! Teraz boję się, że jestem w ciąży. Nie mogę spać i cały czas płaczę. Boli mnie brzuch i mam objawy ciążowe. Czy ktoś mi może pomóc?
Plemniki prześladowcy
Rodzice często nie wiedzą, jakie koszmary pojawiają się w głowie ich dzieci. Sami nie mają albo czasu albo odwagi, by poświęcić chwilę na rozmowę z dziećmi, łudząc się, że ich dezaprobata i surowy stosunek do kontaktów fizycznych zniechęci dzieci do eksperymentowania i doświadczeń łóżkowych.
Nastolatki jednak, same próbują się edukować, informacji poszukując w internecie lub u "doświadczonych" koleżanek. Efekt?
- Ostatnio zauważyłam, że na mojej macicy są czerwone krostki, a wcześniej uprawiałam petting z moim chłopakiem. Czy mogłam zarazić się od niego jakąś chorobą? - pisze Ula. Nastolatka, która widzi swoją macicę sprawia, że zadajemy sobie pytanie - Gdzie są jej rodzice i czy nie za często wagarowała z lekcji biologii...
Macica, pochwa - co za różnica?
Jeśli dojrzewający nastolatek zostanie odpowiednio wcześnie i w mądry sposób poinformowany o różnych, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych aspektach związanych z jego seksualnością, będzie bardziej ostrożny w podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu współżycia.
Kiedy o tym nie wie, drżącymi palcami wklepuje na klawaturze kolejne litery układające się w porażające pytanie: Czy dziecko może rozwinąć się w pochwie?
Nie siadam koło niego!
Nastolatek, chcąc zdobyć wiedzę na temat seksu, poszukuje jej w gazetkach dla młodzieży, czytając wzruszające love story, oczywiście z happy endem. Wyobraża sobie swój pierwszy raz w niezwykłym otoczeniu, a kiedy dojdzie do zbliżenia w rzeczywistości, dręczą go obawy i wątpliwości.
- Za każdym razem, kiedy "jesteśmy bardzo blisko" - przytulamy się i dotykamy, biegnę do łazienki i w panice szoruję ręce. Boję się, że jakimś cudem one przedostaną się do mojej macicy. Boję się nawet siadać koło mojego chłopaka. Nie mogę dłużej żyć z tym ciągłym strachem! - napisała Ania.
Złowieszcze prześcieradło
Tymczasem, gdyby nastolatek zaufał rodzicom, lub zamiast czytać kolorowe gazetki, uważał na lekcji biologii, wiedziałby, jakie konsekwencje wiążą się z rozpoczęciem współżycia... Wówczas z jego ust nie usłyszelibyśmy pytania typu "czy plemniki z prześcieradła są na tyle ruchliwe, że mogą do mnie przywędrować, nawet jak śpię na drugim końcu łóżka?"
Ciąża za pierwszym razem
W XXI wieku nie powinno paść również pytanie "czy w ciążę można zajść podczas pierwszego razu?" Niestety, wciąż jednak padają, gdyż nastolatki wolą o tym poczytać, niż zapytać...
Ciążowa trauma
Brak szczerej rozmowy z rodzicami może w przyszłości zaowocować fobiami na tle własnej seksualności, spowodowanymi niewiedzą lub posiłkowaniem się młodzieży informacjami niesprawdzonymi, wyssanymi z palca lub po prostu przekłamaniami.
– Kiedy miałam 13 lat przeczytałam w pisemku dla nastolatek, w listach do Kasi, że jakaś dziewczyna zaszła w ciążę, bo wytarła się ręcznikiem brata. Przez ładnych kilka lat miałam traumę z tego powodu, ale nie przeszło mi przez myśl, żeby zapytać mamę, czy to możliwe.
Używanie jednego prysznica
- Byłam na wakacjach ze znajomymi i mieszkaliśmy w domkach wczasowych z chłopakami. Z wakacji już wróciłam, ale wciąż boję się, że jestem w ciąży - używałam tego samego prysznica co moi koledzy. Czy to możliwe? Kto wie? - to tylko jedno z wielu pytań, nurtujących bardzo młodych ludzi.
Fobie pokoleniowe
Na brak komunikacji między rodzicami i ich dziećmi nakładają się czynniki środowiskowe oraz stereotypy i fobie zaszczepione jeszcze naszym prababciom i pradziadkom.
Nie dziwi również fakt, że nie wszyscy potrafią sprostać wyzwaniu i prowadzić szczerą rozmowę o seksie z dziećmi.
Kiedy na rozmowę jest za późno
Rodzice nie zawsze mają odwagę, aby o rzeczach istotnych dla rozwoju dziecka, mówić wprost i ochoty na rozmowę nabierają dopiero wówczas, gdy jest na nią za późno...