Silny instynkt przetrwania

Silny instynkt przetrwania

Silny instynkt przetrwania
15.09.2006 17:00, aktualizacja: 30.05.2010 21:00

Niewiele świeżo upieczonych mam zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko po porodzie naprawdę wiele potrafi. Mocno chwyta się mamy i przebiera nóżkami. Wszystkie odruchy twojego dziecka coś sygnalizują. Kiedy nauczysz się rozpoznawać te sygnały, łatwiej ci będzie zrozumieć potrzeby i oczekiwania dziecka.

Niewiele świeżo upieczonych mam zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko po porodzie naprawdę wiele potrafi. Mocno chwyta się mamy i przebiera nóżkami. Wszystkie odruchy twojego dziecka coś sygnalizują. Kiedy nauczysz się rozpoznawać te sygnały, łatwiej ci będzie zrozumieć potrzeby i oczekiwania twojego maluszka.

Silny instynkt przetrwania

Pierwsze odruchy dziecka, które właśnie przyszło na świat mogą wiele ci powiedzieć o tym, co w danym momencie czuje niemowlaczek. W czasach, kiedy o pokarm trzeba było walczyć, a gatunkowi ludzkiemu zagrażało ciągłe niebezpieczeństwo ze strony drapieżników, maluch musiał mocno trzymać się mamy, zwłaszcza kiedy ta rzucała się do ucieczki przed wrogiem. Służyły mu do tego nie tylko rączki, ale również stópki. Zauważ, że niemowlaczek nie tylko rączkami chwyta kocyk i przedmioty znajdujące się w pobliżu, ale również próbuje uchwycić je za pomocą palców u stóp. Maluszek może tak mocno złapać twój palec, że kiedy będziesz chciał zwolnić uścisk, możliwe że uniesiesz swój palec wraz z całym niemowlaczkiem! Odruchy tak silnego chwytania zanikają w drugim miesiącu życia dziecka, natomiast świadome łapanie za przedmioty, w określonym już celu, zaczyna się zazwyczaj wraz z czwartym miesiącem życia.

Odruch Rootinga – reakcja na dotyk

Wystarczy, że lekko dotkniesz policzek niemowlaka, a ten natychmiast odwróci główkę w twoim kierunku. Jest to dla niego znak, że w pobliżu znajduje się pierś matki i otwiera usta, żeby złapać sutek. Jego wzrok w pierwszych dniach nie jest na tyle dobry, aby mógł za jego pomocą rozpoznawać kształty znajdujące się w pobliżu, natomiast na orientację w terenie pozwala mu rozwinięty zmysł dotyku. Ten niezwykle przydatny odruch zanika wraz z czwartym miesiącem życia dziecka, natomiast umiejętność ssania może się utrzymywać do momentu odstawienia dziecka od piersi, a następnie smoczka i butelki. Ssanie ma bardzo istotny wpływ na rozwijanie się aparatu mowy u dziecka. Czy zauważyłaś, że pierwsze słowa wymawiane przez twoją pociechę to „mama”, „dada”, „baba”? To nie przypadek – w momencie ssania dziecko zaciska usta, dlatego łatwiej jest mu nauczyć się artykułować głoski zwarto-szczelinowe. Odruch Moro – reakcja na dźwięk

Niemowlak nie tylko reaguje na światło (mruży, zamyka i otwiera oczka), ale również na hałas. Jeśli nagle włączysz muzykę lub przerwiesz ciszę rozmową z inną osobą – dziecko odwróci się w twoim kierunku, zaciśnie piąstki i przyciągnie do siebie. Może też rozkosznie wygiąć plecki. Takie reakcje są bardzo częste. Wystarczy pomachać przed niemowlakiem grzechotką, aby radośnie rozpostarło przed nami rączki i nóżki i słodko się uśmiechnęło. Odruch Moro słabnie zazwyczaj na przełomie czwartego i piątego miesiąca życia.

Odruch Babińskiego

Kiedy dotkniemy stópki maluszka w kierunku od pięty w górę, ten wyprostuje ją i rozsunie paluszki jak wachlarz. Co interesujące, dziecko nie będzie reagowało jak dorosły, u którego tego typu dotyk wywoła śmiech. Łaskotanie jest dla dziecka na tym etapie życia całkowicie obcym zjawiskiem. Nasze dziecko odczuje przyjemne łaskotanie dopiero około 2 roku życia.

Jeśli zaobserwowałaś u dziecka opisane w artykule odruchy, możesz tylko się cieszyć. Oznaczają one, że twój skarb rozwija się prawidłowo. Dzieci urodzone przed terminem, mogą być pozbawione pewnych odruchów. Jeśli natomiast twoje dziecko urodziło się zgodnie z planem i nie reaguje na impulsy zewnętrze, powinnaś skonsultować się z pediatrą.

Źródło artykułu:WP Kobieta