Blisko ludziTak od razu rozpoznasz kłamcę. Nie tylko odległość się liczy

Tak od razu rozpoznasz kłamcę. Nie tylko odległość się liczy

Czy białe kłamstwa mogą szkodzić?
Czy białe kłamstwa mogą szkodzić?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Diego Cervo
oprac. NT
13.11.2022 10:17, aktualizacja: 13.11.2022 12:00

Białe kłamstwa to mówienie nieprawdy, aby kogoś oszczędzić lub nie urazić. Choć często stosuje się je w dobrej wierze, potrafią przynieść wiele złego. Szczerość to solidny fundament związku. Dlaczego więc niektórzy w stosunku do partnera nie są prawdomówni? Jak rozpoznać białe kłamstwo?

Dlaczego unikamy mówienia prawdy? Powodów może być wiele. Czasem chcemy uniknąć konfrontacji, bywa, że boimy się oceny, albo zrobiliśmy coś, co chcemy ukryć. Każde, nawet najmniejsze kłamstwo, wygeneruje kolejne, którym będziemy się starali zatuszować. Z tego ciężko się już wyplątać, a raz zawiedzione zaufanie często jest nie do odbudowania. Kilka oznak, wskazujących, że partner może być wobec nas nieszczery, podał portal "The Sun".

Jak rozpoznać kłamcę?

Kłamcy wolą unikać kontaktu wzrokowego. To znany objaw nieszczerości. Jeszcze gorzej, jeśli rozmówca nie tylko ucieka wzrokiem, lecz patrzy w stronę drzwi. Oznacza to, że chciałby jak najszybciej wyjść i prawdopodobnie właśnie mija się z prawdą.

Psycholożka i terapeutka seksualna Barbara Santini podpowiedziała, że warto zwrócić uwagę nie tylko na słowa, jakie padają z ust partnera, ale także tempo ich wypowiadania. - Osoby, które dopuszczają się białego kłamstwa, zmieniają normalną strukturę zdań, mówiąc szybciej lub wolniej niż zazwyczaj - powiedziała w rozmowie z "Newsweekiem".

Kolejnym zachowaniem, jakie może wydać kłamcę, jest dystans. Taka osoba, będzie odchylać głowę do tyłu, może się cofać lub przesiadać na dalsze miejsce. Jeśli twój partner tak się zachowuje, być może ma coś do ukrycia.

Czy kłamstwo się opłaca?

Najpoważniejszą konsekwencją kłamstwa w związku jest zburzenie zaufania między partnerami. Osoba pokrzywdzona może odczuwać emocje takie jak: złość, smutek, poczucie niesprawiedliwości i destabilizacji. Czy warto poddawać związek takim doświadczeniom?

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta