Blisko ludziW Danii to norma. Nikogo nie dziwi takie zachowanie ciężarnych kobiet

W Danii to norma. Nikogo nie dziwi takie zachowanie ciężarnych kobiet

Jak się żyje ciężarnym kobietom w Danii?
Jak się żyje ciężarnym kobietom w Danii?
Źródło zdjęć: © Pexels
14.01.2021 16:32, aktualizacja: 03.03.2022 06:07

Czy ciężarne Dunki są inaczej traktowane niż ciężarne Polki? Agnieszka, która mieszka w Kopenhadze osiem miesięcy temu została mamą. Opowiedziała, jak wygląda opieka lekarska w Danii i jakie zachowanie kobiet w błogosławionym stanie nikogo tam nie dziwi.

Agnieszka 10 lat temu przeprowadziła się do Danii. Najpierw wyjechała na czteromiesięczne stypendium, później znalazła pracę i tak została. Poznała tam partnera i założyła rodzinę, mieszkają razem w Kopenhadze. Osiem miesięcy temu została mamą, na świat przyszła jej wymarzona córka Hannah. Na swoim profilu na Instagramie pokazuje codzienne życie. Jako Polka mieszkająca za granicą, opowiada o swoich spostrzeżeniach dotyczących duńskiej kultury i różnicach między Danią a Polską.

Ciężarne w Danii żyją inaczej niż w Polsce

Agnieszka kilka miesięcy temu została mamą. Całą ciążę miała prowadzoną w Danii, tam też rodziła. W rozmowie z portalem eDziecko opowiedziała o swoich doświadczeniach.

- Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona z opieki w czasie ciąży. Ze względu na zespół policystycznych jajników i niedoczynność tarczycy musiałam być pod szczególną opieką endokrynologa. Przez całą ciążę korzystałam z publicznej opieki medycznej. Jest tu na bardzo wysokim poziomie - zauważa Agnieszka.

Polka mieszkająca w Danii zauważa, że Dunki spełniają się zawodowo, nawet jeśli są w zaawansowanej ciąży. Do pracy jeżdżą rowerem, który jest tam najpopularniejszym środkiem komunikacji i nikt nie patrzy na to nieprzychylnym okiem. W tym kraju to jest norma.

- Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, to zazwyczaj pracują do około szóstego tygodnia przed terminem porodu. Większość z nich nawet jeździ na rowerze do pracy! I nikogo to nie dziwi. Jeśli jednak są jakieś problemy zdrowotne, to lekarz rodzinny wystawia zwolnienie - powiedziała Agnieszka w wywiadzie. Polka dodała też, że w Danii urlop macierzyński zaczyna się na sześć tygodni przed porodem. Można go podzielić między rodziców i zazwyczaj trwa około roku.

Już 17 stycznia wybory Miss Polski. Spośród 23 kandydatek wybieramy Miss Polski Wirtualnej Polski. Oddaj swój głos - http://miss.kobieta.wp.pl/

Źródło artykułu:WP Kobieta