FitnessWiosna to zły czas dla alergików

Wiosna to zły czas dla alergików

Zamiast cieszyć się urokami wiosny, czekasz na to, kiedy ta pora roku się skończy. Dokucza ci katar, łzawią oczy, męczy kaszel. W ten sposób reagujesz na pyłki drzew, które już od wczesnej wiosny unoszą się w powietrzu. Nie jesteś odosobniona, bo alergików jest każdego roku coraz więcej. Jak radzić sobie z alergią, aby wiosna nie zamieniła się w koszmar?

Wiosna to zły czas dla alergików
Źródło zdjęć: © 123RF

Zamiast cieszyć się urokami wiosny, czekasz na to, kiedy ta pora roku się skończy. Dokucza ci katar, łzawią oczy, męczy kaszel. W ten sposób reagujesz na pyłki drzew, które już od wczesnej wiosny unoszą się w powietrzu. Nie jesteś odosobniona, bo alergików jest każdego roku coraz więcej. Jak radzić sobie z alergią, aby wiosna nie zamieniła się w koszmar?

Zacznij od diagnozy
Gdy pojawi się wodnisty katar, problemy z oddychaniem, a z oczu zaczną płynąć łzy - nie czekaj aż objawy miną. Udaj się do lekarza alergologa i opowiedz o niepokojących objawach i okolicznościach, w jakich wystąpiły. Lekarz zleci odpowiednie badania pozwalające określić rodzaj alergenu. Najpopularniejszymi badaniami są testy skórne, ale nie zawsze potrafią odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną alergii. W razie wątpliwości lekarz może zlecić badanie poziomu przeciwciał swoistych klasy IgE we krwi. Poznanie przyczyn alergii pozwoli na wybór odpowiedniej terapii.

Słuchaj komunikatów o pyleniu

Kontroluj na bieżąco komunikaty o stężeniu pyłków w powietrzu. Są one podawane w programach informacyjnych w radiu i telewizji oraz w niektórych gazetach przy prognozie pogody. Poszukaj ośrodka badania alergenów środowiskowych najbliżej miejsca, gdzie mieszkasz i korzystaj z jego pomiarów. Planuj swoje zajęcia w zgodzie z komunikatami o pyleniu.

Unikaj pyłków

Szczyt pylenia występuje w godz. 7-8 oraz 17-19. Postaraj się jednak unikać miejsc, gdzie występuje nasilenie aktualnie pylących drzew. Zrezygnuj ze spacerów i wyjazdów za miasto, gdzie występuje nasilenie rośliny, na której pyłki jesteś uczulona. Staraj się unikać otwierania okien w ciągu dnia. Zamykaj je, gdy na dworze jest słonecznie i wietrznie albo odbywa się koszenie trawnika. Chroń spojówki podrażnione okularami przeciwsłonecznymi.

Walcz z pyłkami

Pyłki unoszą się wszędzie, ale możesz z nimi walczyć. Po powrocie do domu weź prysznic i umyj włosy, aby zmyć je z siebie. Zmień ubranie. Dobrze przed schowaniem do szafy jest je wytrzepać. Możesz w oknach powiesić pryskane wodą firanki. Pyłki przylepią się do nich i nie przenikną do mieszkania. Wieczorem przetrzyj podłogę wodą. Najlepiej wietrzyć mieszkanie wieczorem i po deszczu, gdy pyłków jest najmniej. Gdy objawy są bardzo silne, ulgę może przynieść zainstalowanie oczyszczacza powietrza.

Sięgnij po pomoc z apteki

Leczenie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, a w lżejszych przypadkach możesz poradzić się farmaceuty. Objawy alergii łagodzą leki antyhistaminowe. Zawierają one substancje blokujące wytwarzanie histaminy odpowiedzialnej za reakcję alergiczną. Zacznij je stosować co najmniej na tydzień przed pyleniem uczulającej rośliny. Jeśli cierpisz na katar sienny, przydadzą się spraye do nosa, które nawilżą śluzówkę, zmniejszą stan zapalny oraz odblokują zatkany nos. Na opuchnięte i piekące powieki pomocne będą krople antyalergiczne oraz krople zwane „sztucznymi łzami”, które powodują wypłukiwanie alergenu z powierzchni oka, a także zapobiegają jego suchości.

Rozważ poddanie się odczulaniu

Po potwierdzeniu badaniami na jakie pyłki jesteś uczulona - możesz poddać się odczulaniu. Terapia polega na podawaniu w postaci zastrzyków zwiększających się dawek alergenu. Najczęściej podaje się od 7 do 11 zastrzyków co 7 - 14 dni. Kurację przeprowadza się zanim rozpocznie się sezon pylenia danej rośliny. Dokładny termin szczepień ustala lekarz prowadzący. Najczęściej cykl szczepień przedsezonowych powtarza się przez kolejne 3-5 lat.

mpi/(kg)

zdrowiealergiaodczulanie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)