UrodaCera sucha – jak o nią dbać?

Cera sucha – jak o nią dbać?

Cera sucha – jak o nią dbać?
Źródło zdjęć: © 123RF
23.06.2018 19:30, aktualizacja: 02.07.2018 12:11

Cera sucha ma skłonność do podrażnień i zaczerwienień. Często jest szorstka, matowa i na dodatek szybciej się starzeje. Wszystko przez to, że wytwarzana jest zbyt mała ilość sebum, które reguluje naturalny poziom nawilżenia skóry. Jak sprawić, by sucha cera wyglądała promiennie i zdrowo?

Sucha skóra – dlaczego pojawia się ten problem?

Rodzaj skóry jest czymś, z czym się rodzimy. Przekazywane geny wpływają również na stan i typ cery, więc można powiedzieć, że sucha skóra jest dziedziczna. Wpływ na stan skóry twarzy mają także hormony, które z kolei wpływają na wydzielanie sebum. Jeśli jest go zbyt mało, skóra nie ma naturalnego płaszcza nawilżającego i tym samym staje się szorstka i matowa.

Cera sucha może być też "rezultatem" niewłaściwej pielęgnacji. Źle dobrane kosmetyki, intensywne opalanie twarzy, solarium, sauna i silnie odtłuszczające zabiegi w gabinecie kosmetycznym mogą przyczynić się do wysuszenia skóry.

Cera sucha – postaw na dogłębne nawilżenie

Cera sucha potrzebuje szczególnej pielęgnacji, w której głównym elementem powinno być dokładne i regularne nawilżenie skóry twarzy. Najważniejszy jest wybór odpowiednich kosmetyków. Kremy do twarzy powinny być pozbawione alkoholu i dużej ilości ziół – oba te składniki mają silnie wysuszające właściwości. Powinno się unikać również chlorowanej wody i mycia twarzy mydłem (również mogą bardziej wysuszyć skórę i sprawić, że będzie zaczerwieniona lub nawet podrażniona)
.

Cera sucha nie powinna być oczyszczana za pomocą peelingów. Wyjątkiem jest tu peeling enzymatyczny, który jednak wolno stosować maksymalnie raz w tygodniu, a po jego wykonaniu koniecznie trzeba na twarz nałożyć regenerującą i nawilżającą maseczkę.

Cera sucha potrzebuje właściwego kremu

Sucha cera potrzebuje nie tylko samego nawilżania, ale też natłuszczania. Ważne jest wyrównanie poziomu lipidów w skórze, które są odpowiedzialne za uzupełnienie niedoboru wilgoci. W kosmetyczce osoby o suchej skórze nie może zabraknąć produktów do pielęgnacji, które mają ochronne filtry UV. Nie trzeba decydować się na wysokie filtry – regularna pielęgnacja kremami z SPF15 w zupełności wystarczy. Tłusty krem (lub ewentualnie półtłusty krem) najlepiej nakładać na noc, po oczyszczeniu skóry twarzy. Cera sucha nie jest wtedy narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (wiatr, słońce mróz) i lepiej przyswaja odżywcze składniki. W składzie kremu do twarzy powinny znaleźć się oleje roślinne lub mocznik.

Sucha skóra na całym ciele

Sucha skóra to nie tylko problem, który dotyczy skóry twarzy. Osoby, które suchą skórę mają na całym ciele również powinny odpowiednio o siebie zadbać. Picie dużej ilości wody, przyjmowanie witamin, jedzenie owoców i warzyw wpływa korzystnie na każdy rodzaj skóry. Przydatne będą też balsamy do ciała, mleczka do ciała, nawilżające i regenerujące kremy do rąk i kremy do stóp. Nie można zapomnieć także o suchej skórze warg. Codzienna pielęgnacja ust (ochronne pomadki, nawilżanie kremem do twarzy, masaż)
pomoże w zniwelowaniu schodzących skórek i popękanych warg.