FitnessJak poradzić sobie z wysuszoną i podrażnioną skórą wokół nosa?

Jak poradzić sobie z wysuszoną i podrażnioną skórą wokół nosa?

Jak poradzić sobie z wysuszoną i podrażnioną skórą wokół nosa?
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
21.10.2014 12:16, aktualizacja: 21.10.2014 12:28

Gdy cierpimy na długotrwały nieżyt nosa, nasz organizm traci więcej wody. Skóra staje się sucha i napięta, a ta wokół nosa od ciągłego wycierania chusteczką szybko zaczyna się łuszczyć. Co możemy zrobić, by poprawić kondycję naszej skóry w trakcie kataru?

Gdy cierpimy na długotrwały nieżyt nosa, nasz organizm traci więcej wody. Skóra staje się sucha i napięta, a ta wokół nosa od ciągłego wycierania chusteczką szybko zaczyna się łuszczyć. Co możemy zrobić, by poprawić kondycję naszej skóry w trakcie kataru?

Nos to centralna część twarzy, dlatego jako pierwszy przykuwa uwagę. Niestety, bywają momenty, gdy traci on na atrakcyjności. Podczas kataru twarz zdradza oznaki choroby. Szczególnie wyróżnia się wtedy właśnie nos, który staje się opuchnięty i zaczerwieniony. Dodatkowo, skóra na nim i wokół niego robi się sucha i podrażniona. Sytuację pogarsza częste wycieranie nosa chusteczką, co doprowadza do łuszczenia się skóry. To wszystko sprawia, że mając katar, najchętniej zostalibyśmy w domu i nie pokazywali się nikomu. Czy przeczekiwanie kataru to jedyna metoda na polepszenie kondycji naszej skóry wokół nosa?

Ugaś pożar

Gdy nos szczypie, łuszczy się i wygląda naprawdę źle, nie powinniśmy czekać, aż samo wszystko wróci do normy. Szybka reakcja i złagodzenie podrażnień przyniesie ulgę, ale też zapobiegnie pogorszeniu sytuacji. Już pierwsze objawy wysuszenia cery powinny być dla nas sygnałem do działania. W pierwszej kolejności pomoże odpowiedni krem nawilżający. Gdy skóra jest nie tylko sucha, ale i czerwona i popękana – należy użyć czegoś tłustego. Może to być maść lub specjalny krem natłuszczający. Najlepiej, gdy będzie on wzbogacony w witaminę A, która korzystnie wpływa na stan skóry i regeneruje ją. Na okres kataru należy zrezygnować z kosmetyków perfumowanych oraz tych na bazie alkoholu, które mogą podrażniać skórę. Lepiej wybierać kosmetyki antyalergiczne, przeznaczone do cery wrażliwej. By uniknąć świecenia się skóry wokół nosa, tłustych kremów i maści używamy na noc. Można wówczas nałożyć na skórę grubszą warstwę, która wchłonie się w nocy. Rano wystarczy zmyć resztę kremu i nałożyć kosmetyk nawilżający. Jeśli na
dworze jest minusowa temperatura, musimy zrezygnować z silnie nawilżających kremów, a zastosować specjalne kremy ochronne lub odżywcze. Świetną propozycją jest krem łagodzący podrażnienia skóry okolicy nosa Sterimar. Jest on wyjątkowo łagodny, szybko się wchłania i co najważniejsze - niweluje zaczerwienienia.

W przypadku skóry dzieci, trzeba być niezwykle ostrożnym. Najlepiej smarować nosek i jego okolice maściami natłuszczającymi czy wazeliną lub specjalnym kremem. Tu też sprawdzi się Sterimar* Krem łagodzący podrażnienia skóry okolicy nosa, który*zawiera niebieskie algi, Aloe Vera i kwas hialuronowy - o lekkiej konsystencji, nie pozostawiającej tłustej warstwy. Gdy skóra jest podrażniona, trzeba również zrezygnować z nakładania na twarz środków na bazie olejków eterycznych czy kamfory. Ich mentolowy zapach może i ułatwia oddychanie, ale ma zgubny wpływ na podrażnioną skórę.

Daj skórze pić

Poza łagodzeniem powstałych podrażnień na skórze, ważne jest stałe nawilżanie, które nie dopuści do powstawania kolejnych czerwonych i suchych obszarów na twarzy. Jeśli jesteśmy w pomieszczeniu albo na dworze jest dodatnia temperatura, możemy w nieograniczonej ilości używać wody termalnej. Zwilżana systematycznie twarz stanie się bardziej elastyczna i mniej podatna na podrażnienia. Do tego można wykorzystać również nawilżacz powietrza. Ustawiony w pokoju na noc, zapewni nam znaczący komfort spania. Jeśli nie posiadamy nawilżacza, dobrym rozwiązaniem będzie np. powieszenie mokrego ręcznika na kaloryferze. Organizm warto również nawilżać od środka. Picie dużej ilości wody sprawi, że objawy kataru nie będą aż tak uciążliwe – śluzówka będzie dobrze nawilżona.

Postępuj roztropnie

Ostatnia ważna zasada to nie pogarszać sytuacji. W trakcie kataru warto na przykład zrezygnować ze zbyt ingerujących w skórę zabiegów np. panowie powinni ograniczyć golenie się, bo kontakt skóry z ostrzem maszynki może jej bardzo zaszkodzić. Zbyt sucha skóra to ryzyko zacięć podczas golenia. Jeśli sytuacja wymaga jednak ogolenia zarostu, przed przystąpieniem do golenia należy zmiękczyć zarost i skórę np. specjalnym olejkiem, a zamiast wysuszającej pianki używać np. kremu do golenia. Po goleniu nie powinno się używać wody kolońskiej na bazie alkoholu, ale specjalnego balsamu po goleniu. W przypadku kobiet, odradzamy robienie zbyt obciążającego skórę makijażu. Najlepiej w ogóle z niego zrezygnować a przynajmniej zamiast ciężkich kryjących podkładów, używać tych nawilżających tzw. kremów BB. W czasie kataru nie powinno się również zbyt mocno opalać (także w solarium) i chodzić na basen, bo i promienie UV i chlor jeszcze bardziej wysuszają skórę. Niewskazane są również zabiegi kosmetyczne na twarz. Należy
również ostrożnie oczyszczać nos. Przydadzą się bardzo delikatne chusteczki higieniczne np. z aloesem. Jeśli to dziecko cierpi na katar, trzeba zadbać o bardzo delikatne wycieranie noska. W przypadku małych dzieci nie stosuje się chusteczek, ale specjalny aspirator do odsysania wydzieliny. Jeżeli dziecko potrafi samodzielnie wydmuchać nos, należy pilnować, by nie tarło przy okazji skóry. Dobrze jest dodatkowo stosować spray do nosa, który zmniejsza obrzęk w środku nosa i przyspiesza wyleczenie kataru – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Anna Kuliberda

Nas/2014/02/ID/15

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także