Solarium – za i przeciw
Jeszcze niedawno sądzono, że lampy opalające są nieszkodliwe, ponieważ emitują głównie długie promienie UVA. Sądzono, że problemy ze skórą, np. zaczerwienienia, poparzenia czy nowotwory, są skutkiem promieni UVB, które w solarium występują w minimalnej ilości. Z czasem okazało się, że UVA są bardziej niebezpieczne. Ale czy opalanie w solarium ma jakieś zalety?
Jeszcze niedawno sądzono, że lampy opalające są nieszkodliwe, ponieważ emitują głównie długie promienie UVA. Sądzono, że problemy ze skórą, np. zaczerwienienia, poparzenia czy nowotwory, są skutkiem promieni UVB, które w solarium występują w minimalnej ilości. Z czasem okazało się, że UVA są bardziej niebezpieczne. Ale czy opalanie w solarium ma jakieś zalety? Jak bezpiecznie korzystać z solarium?
Negatywne skutki opalania na solarium:
● przedwczesne starzenie się skóry,
● wysuszanie skóry,
● powstawanie zmarszczek,
● zwiększone ryzyko powstania nowotworów, w tym raka skóry,
● podniesienie ciśnienia tętniczego, co u osób z problemami krążenia może doprowadzić do poważnych komplikacji,
● powstawanie odczynów zapalnych skóry reagującej alergicznie na działanie promieni ultrafioletowych, co może prowadzić do powstania trwałych przebarwień skóry,
● powstawanie piegów i plam u osób podatnych na skupianie pigmentów,
● opalanie bez ochrony oczu może uszkodzić siatkówkę oka oraz doprowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia organu wzroku,
● możliwość zapadnięcia w uzależnienie – tanoreksja,
● zaczerwienienia i poparzenia skóry.
Jak wygląda czerniak? Zobacz zdjęcia!
Gdyby jednak łóżka opalające miały same wady, nie byłyby tak popularne. Zwolennicy solarium podkreślają, że opalanie poprawia nastrój, wygląd. Światło lamp ułatwia wytwarzanie witaminy D3 w organizmie. Pomaga również w stanach depresyjnych, zwłaszcza wywołanych sezonowym brakiem słońca.
Pozytywne aspekty opalania na solarium:
● bezpośrednio wpływa na syntezę niezbędnej do życia witaminy D3,
● reguluje gospodarkę wapnia i fosforu,
● zapobiega krzywicy,
● zapobiega osteoporozie,
● reguluje przemianę materii,
● stymuluje pozytywnie wegetatywny system nerwowy,
● poprawia układ odpornościowy oraz odtruwa organizm,
● dotlenia krew, zapobiegając między innymi chorobom serca,
● leczy wiele schorzeń skórnych,
● poprawia nastrój,
● chroni ciało przed nadmierną dawką UV poprzez syntezę melaniny i zgrubienie naskórka.
Czy w takim razie zalety przeważają nad wadami? Na to pytanie musicie same sobie odpowiedzieć. Opalanie na solarium zawsze miało i będzie mieć swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli zaliczasz się do tych pierwszych, koniecznie przestrzegaj zasad bezpiecznego opalania.
Zasady bezpiecznego opalania.
- Przed opalaniem poproś obsługę solarium o zdezynfekowanie płyty łóżka. Preparat dezynfekcyjny powinien niszczyć bakterie, wirusy, grzyby, musi mieć aktualną datę ważności i powinien być pozytywnie zaopiniowany przez Państwowy Zakład Higieny,
- Sprawdź, czy kosmetyki do demakijażu i do pielęgnacji ciała będące do dyspozycji klientów salonu posiadają terminy ważności i atesty Państwowego Zakładu Higieny.
- Sprawdź też, jaki jest czas eksploatacji lamp. Na twoją prośbę obsługa powinna pokazać licznik, na którym można go odczytać. Pamiętaj, że przez pierwsze 80 godzin świetlówki działają zbyt mocno i należy skrócić opalanie. Jeśli zaś pracują dłużej niż 800 godzin, zrezygnuj z łóżka w ogóle. Lampy są za stare i ich zdolności opalające są niewielkie. Jeśli w solarium pracuje łóżko "turbo”, trzeba opalać się 2 razy krócej niż na zwykłym.
- Dostosuj opalanie do fototypu skóry. Jeśli masz bardzo jasną cerę, piegi, włosy blond lub rude oraz bardzo jasne brodawki piersiowe, zrezygnuj z opalania. Przy skórze jasnej, czasem piegowatej, z włosami blond, kasztanowymi i jasnymi brodawkami możesz fundować sobie jedynie krótkie seanse. Początkowo po 5 minut, a gdy skóra nieco się przyzwyczai - do 10 minut. Jeżeli masz cerę śniadą, włosy kasztanowe lub czarne i ciemne brodawki, opalaj się maksymalnie przez 20 minut (początkowe seanse nie mogą być dłuższe niż 10 minut).
- Nie przekraczaj bezpiecznego czasu opalania. Rocznie to około 10 godzin. Liczy się nie tylko opalanie w solarium, ale i na słońcu. Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z łóżek opalających, powtarzaj seanse co 2 - 3 dni, nie dłużej niż przez 10 dni. W żadnym razie nie opalaj się codziennie. Potem korzystaj z solarium raz w tygodniu. Pamiętaj też, by nie łączyć opalania naturalnego ze sztucznym, bo to znacznie przyspiesza proces fotostarzenia. Co dwa, trzy miesiące przerwij korzystanie z łóżka na cztery tygodnie.
- Chroń oczy i brodawki piersiowe. Przed opalaniem załóż okulary ochronne, ponieważ naświetlanie szkodzi oczom. Przykryj brodawki piersiowe płatkami do demakijażu, chusteczkami lub ligniną. Pamiętaj, by przed opalaniem zmyć makijaż, zdjąć zegarek i biżuterię.
- Nawilżaj ciało od zewnątrz i od środka. Podczas opalania intensywnie się pocisz. Dlatego po seansie wypij co najmniej litr wody mineralnej, która wyrówna poziom elektrolitów w organizmie.
- Posmaruj też ciało nawilżającym balsamem.
(jj/ma)