FitnessJak się odstresować? Sprawdzone sposoby na stres

Jak się odstresować? Sprawdzone sposoby na stres

Jak się odstresować? Sprawdzone sposoby na stres
Źródło zdjęć: © iStock.com | MangoStar_Studio
06.12.2018 14:50

Długotrwały stres niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Może przyczyniać się do bezsenności, nadwagi, nadciśnienia tętniczego czy zespołu jelita drażliwego. Stres obniża płodność i powoduje przewlekłe bóle głowy oraz mięśni. Jak radzić sobie ze stresem? Oto kilka sprawdzonych sposobów na stres.

Regularna aktywność fizyczna na stres

W jaki sposób sport może redukować skutki długotrwałego stresu? Podczas intensywnego treningu obniża się poziom kortyzolu - hormonu stresu. Co więcej, organizm wytwarza endorfiny - hormony szczęścia, dzięki którym twój nastrój zdecydowanie się poprawi. Aktywność fizyczna i zmęczenie z nią związane pozytywnie wpłynie na jakość snu. Regularne treningi poprawiają kondycję, sylwetkę oraz samoocenę.

Ćwiczenia relaksacyjne na stres

Ćwiczenia relaksacyjne pomagają rozluźnić mięśnie, uspokoić oddech i odprężyć umysł. Największą zaletą tych ćwiczeń na stres jest to, że można je wykonywać dosłownie wszędzie.

Ćwiczenia relaksacyjne przynoszą wiele korzyści oprócz redukcji stresu, np. poprawiają samopoczucie, zwiększają zakres ruchów ciała, poprawiają krążenie krwi, zmniejszają podatność na depresję.

Relaksować się można poprzez:

  • oddech - nabieramy powietrze przez nos i powoli wypuszczamy ustami;
  • słuch - zamykamy oczy i skupiamy się tylko na dźwiękach;
  • wizualizację - sięgamy pamięcią do miłych chwil, które dały nam radość i spokój ducha,
  • rozciąganie ciała.

Aromaterapia na stres

Olejki eteryczne, a dokładniej takie zapachy jak róża, lawenda, bergamotka, rumianek rzymski, kwiat pomarańczy, drzewo sandałowe czy pelargonia, pozwalają się zrelaksować. Świece zapachowe i olejki eteryczne wprowadzą cię w błogi nastrój, a także sprawią, że całe mieszkanie wypełni się przyjemnym zapachem.

Zrelaksuje cię nie tylko zapach, ale również migoczący płomyk, który nakłania do zwolnienia tempa i chwili relaksu. Długa kąpiel w wannie pełnej piany przy świecach - to coś, co z pewnością pozwoli ci się odstresować.

Dieta na stres

Pełnowartościowa dieta bogata w witaminę C może zredukować stres. Witamina C pozwala obniżyć poziom hormonu stresu we krwi, dlatego warto wprowadzić do swojej diety cytrusy, kapustę kiszoną, karczochy, szpinak czy jeżyny.

Ponadto witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega anemii, a także zmniejsza ryzyko udaru mózgu.

Woda na stres

Na stres narażone są osoby, które piją mało wody, a co za tym idzie, są odwodnione. Jeżeli czujemy duże pragnienie, suchość w ustach, silne bóle głowy, to z pewnością powinniśmy wypić minimum szklankę wody. Odwodnienie sprawia, że nie tylko ciało jest narażone na stres, ale też umysł.

Dodatkowo spożywanie 2 l wody dziennie odżywi skórę, pozwoli utrzymać szczupłą sylwetkę, usprawni proces trawienia, a także wzmocni napięcie mięśni.

Sposobów na stres jest wiele. Jeżeli chcesz być zdrowszy zarówno fizycznie, jak i psychicznie, trenuj regularnie minimum 3 razy w tygodniu, wypijaj dużo wody, spożywaj pięć pełnowartościowych posiłków, a w razie dużego stresu stosuj masaże, ćwiczenia relaksacyjne lub kąpiele.