ycipk-3zgvro

Hormon stresu - jak działa i jak obniżyć poziom kortyzolu?

Kortyzol to hormon stresu, który może odegrać znaczącą rolę w odchudzaniu, jak i budowie fizycznej formy. Gospodarka hormonalna ma ogromne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej ciała. Czym jest kortyzol, na co wpływa i jak obniżyć jego poziom w organizmie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kortyzol to hormon stresu wytwarzany w korze nadnerczy.
Kortyzol to hormon stresu wytwarzany w korze nadnerczy. (iStock.com, Fot: Shidlovski)
ycipk-3zgvro

Co to jest kortyzol?

Kortyzol to naturalny hormon steroidowy, który jest wytwarzany przez korę nadnerczy. Poziom kortyzolu jest uzależniony od pory dnia. Rano ten poziom jest najwyższy i stopniowo się obniża. Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na wydzielanie kortyzolu jest stres, a także wysiłek fizyczny. Kortyzol wpływa negatywnie na ludzki organizm, ponieważ zwiększa rozpad białek, tłuszczy i węglowodanów oraz przyspiesza metabolizm komórkowy.

Rola hormonu stresu w organizmie

Wzrost poziomu kortyzolu wywołuje różne efekty. Hormon stresu wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego oraz zwężenie naczyń krwionośnych. Ponadto podwyższony poziom kortyzolu może doprowadzić do bezsenności i depresji. Wydzielanie się kortyzolu sprzyja również odkładaniu się tkanki tłuszczowej, ponieważ aminokwasy przekształcają się w glukozę, która stymuluję produkcję insuliny odpowiedzialnej za tworzenie się tkanki tłuszczowej.

ycipk-3zgvro

Kortyzol wpływa również na ból mięśni oraz powstawanie syndromu przetrenowania. Hormon stresu spełnia też kilka pozytywnych funkcji. Przede wszystkim poprawia umiejętność szybkiego zapamiętywania i reagowania, a także charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym. Dodatkowo podczas aktywności fizycznej kortyzol poprawia utlenienie i ukrwienie pracujących mięśni. Dlatego też ze sportowego punktu widzenia kortyzol jest bardzo ważnym hormonem, którego na siłę nie powinno się obniżać. Jednak należy dbać o jego odpowiedni poziom w ciągu dnia poprzez wystarczającą ilość snu, regenerację oraz dietę.

Kortyzol a odchudzanie

Ciągły stres i trwale podwyższony poziom kortyzolu powoduje podwyższanie poziomu cukru we krwi i napędzanie wytwarzania insuliny. Dlatego też przy nadmiarze hormonu stresu odkładane są komórki tłuszczowe i na brzuchu tworzy się słynna oponka. Już samo odchudzanie i restrykcyjne zasady diety wywołują stres, a przez to wzrasta poziom kortyzolu. Hormon stresu wraz z przyjmowanymi posiłkami uwalnia w organizmie substancje o charakterze opioidowym, które wyciszają stresowe reakcje. Jednak kolejne pojawiające się stresory wywołują chęć spożywania kolejnych posiłków, co bardzo często kończy się nadmiernym objadaniem. W momentach stresujących wzrasta ochota na jedzenie, a dodatkowo na posiłki słodkie. Długotrwale podwyższony poziom kortyzolu znacznie utrudnia skuteczne odchudzanie.

Kortyzol a dieta

Dieta, która może pomóc w obniżeniu poziomu kortyzolu nie może być zbyt restrykcyjna i totalnie odmienna od tej, która dotąd była stosowana. Tak radykalna zmiana i obłożenie się zakazami i nakazami, podwyższy poziom stresu, a co za tym idzie, i kortyzol. Należy obniżyć ilość spożywanych stymulantów, w tym kawy, przede wszystkim po południu i wieczorem. W diecie należy zrezygnować z cukrów prostych, a więc ciastek, cukierków czy białego pieczywa. W obniżeniu poziomu kortyzolu pomogą cukry złożone, które znajdziesz w pieczywie wieloziarnistym czy warzywach. Warto również wzbogacić swoją dietę o kwasy omega-3 występujące w orzechach czy świeżych rybach.

Jak obniżyć poziom kortyzolu?

Obniżenie poziomu kortyzolu wymaga stosowania się do kilku zasad każdego dnia. Po pierwsze i najbardziej oczywiste, należy unikać stresujących sytuacji. Jest to sztuka trudna, ale z biegiem czasu można ukształtować odporność na niszczący stres. Po drugie, zawsze trzeba znaleźć czas na odpoczynek i regenerację oraz próbować żyć zgodnie z cyklem dobowym. Na sen należy przeznaczać od sześciu do ośmiu godzin. Po trzecie, ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Regularne posiłki oraz odpowiednia suplementacja pomogą w utrzymaniu prawidłowego poziomu kortyzolu w organizmie.

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3zgvro