FitnessBycie zbyt szczupłym w średnim wieku zwiększa ryzyko demencji

Bycie zbyt szczupłym w średnim wieku zwiększa ryzyko demencji

Bycie zbyt szczupłym w średnim wieku zwiększa ryzyko demencji
Źródło zdjęć: © 123RF
21.04.2015 08:34, aktualizacja: 21.04.2015 14:57

Nie od dziś wiadomo, że waga odgrywa znaczącą rolę w rozwoju chorób. Choć częściej podwyższone ryzyko wiążemy z otyłością, to badania brytyjskich naukowców sugerują, że niedowaga nie pozostaje bez wpływu na nasz umysł. Zwłaszcza niebezpieczna jest w średnim wieku i może siać spustoszenie w mózgu.

Nie od dziś wiadomo, że waga odgrywa znaczącą rolę w rozwoju chorób. Choć częściej podwyższone ryzyko wiążemy z otyłością, to badania brytyjskich naukowców sugerują, że niedowaga nie pozostaje bez wpływu na nasz umysł. Zwłaszcza niebezpieczna jest w średnim wieku i może prowadzić do uszkodzeń mózg.

Naukowcy odkryli, że osoby zmagające się ze zbyt niską wagą w wieku 40, 50 i 60 lat były o 34 proc. bardziej narażone na zdiagnozowanie demencji w późniejszym wieku (nawet do 15 lat) niż kobiety i mężczyźni w podobnym wieku o właściwej masie ciała.

- Do grupy najwyższego ryzyka rozwoju demencji zakwalifikowano osoby, których wskaźnik masy ciała (BMI) w średnim wieku wynosił mniej niż 20. Jednak potrzebne są dokładniejsze badania, które pomogą zrozumieć to zjawisko - wyjaśnia główny autor badań Nawab Qizilbash.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology. Analizie poddano grupę prawie 2 mln Brytyjczyków w wieku 40 lat. Kiedy rozpoczęto badania żaden z nich miał demencji, ale prawie u 46 tysięcy osób zdiagnozowano chorobę w okresie prowadzonych przez 20 lat obserwacji.

Zaskakujące wyniki zaprzeczyły wcześniejszym badaniom. Zdaniem brytyjskich naukowców niesłusznie twierdzono, że osoby otyłe mają większe ryzyko rozwoju demencji. Co więcej, pojawiła się hipoteza, że nadwaga może chronić mózg przed chorobami.

Okazało się, że osoby w średnim wieku z BMI 40 lub więcej miały o 29 proc. niższe prawdopodobieństwo rozwoju demencji niż osoby bardzo szczupłe. - W przeciwieństwie do panujących mitów, osoby z nadwagą lub otyłością w średnim wieku mają niższe ryzyko pojawienia się demencji w starszym wieku – dodaje Nawab Qizilbash. Z tego wynika, że ryzyko spada z każdym dodatkowym kilogramem.

Niepokojące odkrycie może przeszkodzić w walce z nadwagą. Specjaliści ostrzegają, że otyłość staje się chorobą cywilizacyjną i coraz częściej jest powodem przedwczesnego zgonu. Choć Nawab Qizilbash przyznaje, że jeśli nawet nadwaga i otyłość chronią przed demencją, to i tak powodują więcej negatywnych zmian. Prowadzą do cukrzycy, udaru, chorób układu krążenie i niekwestionowanie skracają życie.

Ekspert zwraca uwagę na złożoność zjawiska. Niebagatelną rolę w rozwoju chorób otępiennych odgrywają takie czynniki jak dieta, ćwiczenia, waga, palenie tytoniu czy niedobór witaminy D.

Qizilbash pragnie przeprowadzić następne badania, które pomogą zrozumieć, dlaczego nadmierna utrata masy ciała w pewnym wieku zwiększa ryzyko demencji. W ten sposób chce zasugerować lekarzom, aby uważnie przyglądali się osobom o zbyt niskiej wadze ciała. Zamierza również dociec, w jaki sposób nadwaga chroni przed demencją. Jego zdaniem pomoże to stworzyć nowe terapie i leki dla osób zmagających się z chorobą Alzheimera czy chorobą rozsianych ciał Lewy'ego.

Na podst. livescience.com/ms/(gabi)/WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta