FitnessChcesz wymienić buty do biegania? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę

Chcesz wymienić buty do biegania? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę

Chcesz wymienić buty do biegania? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
14.02.2018 10:48, aktualizacja: 14.02.2018 11:44

Pomimo dość chłodnej aury na ulicach wieczorami wciąż roi się od biegaczy. Część z nich trenuje od dawna, część od Nowego Roku, a jeszcze inni dopiero zaczęli. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, musisz mieć odpowiednie obuwie.

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji na temat obuwia dla biegaczy. Polecamy również odpowiednie buty, które spełnią podstawowe wymagania każdego biegacza.

Przede wszystkim buty powinny być odpowiednio dopasowane. Nie chodzi tu wyłącznie o rozmiar stopy, ale również rodzaj podbicia. Z reguły osoby z wysokim podbiciem powinny wybierać obuwie amortyzacyjne, które pozwoli śródstopiu na swobodne poruszanie się podczas biegu. Dzięki temu unikniesz rytmicznego "walenia" stopami o podłoże.

Osoby z niskim podbiciem muszą natomiast wybrać obuwie stabilizujące, w ten sposób unikną kontuzji podczas biegania po nierównym terenie. Należy również pamiętać, że buty powinny być około 2 cm dłuższe od stopy. Palce powinny mieć stosunkowo dużo miejsca by "pracować".

Obraz
© 123RF.COM

Biegając w mieście, musisz liczyć się z tym, że rytmiczne uderzanie stopami o twardą, asfaltową nawierzchnię może się negatywnie odbić na twoich stawach. Odczują to zwłaszcza osoby z nadwagą, które zaczynają biegać, by zgubić kilka zbędnych kilogramów.

Za problemy z amortyzacją odpowiada jednak również nieodpowiednia technika biegu, a także kształt stopy. Osoby, które mają wysokie podbicie stopy lub biegają kładąc nacisk na śródstopie, potrzebują zdecydowanie większej amortyzacji niż inni.

Buty stabilizujące to rozwiązanie dla osób trenujących na łonie natury – w lasach, na polnych drogach i plażach. Co do tego, że najlepszą powierzchnią do biegu jest ziemia lub piasek, nie ma wątpliwości. Problemem mogą być jednak naturalne nierówności terenu. Podeszwa bez stabilizacji, w których przednia część oddzielona jest od tylnej, mogą powodować urazy śródstopia, zwłaszcza u osób z niskim podbiciem.

Buty o jednolitej podeszwie likwidują problem, usztywniając stopę i zapobiegając jej przekrzywianiu. Tym samym stabilizacja jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą bez przeszkód biegać po każdej nawierzchni.

Ze względu na bardziej rozbudowaną podeszwę, buty stabilizujące są nieco cięższe od innych, nie oznacza to jednak, że bieganie w nich jest mało komfortowe. Na krótkich dystansach kilka dodatkowych gramów nie robi żadnej różnicy. Problem może pojawić się wtedy, gdy masz do przebiegnięcia spory dystans, wówczas każdy dodatkowy ciężar wpływa na komfort biegu. Na dłuższą metę bieg w zbyt ciężkich butach może okazać się bardzo uciążliwy.

Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że buty do biegania nie będą służyć wiecznie, prędzej czy później pojawią się pierwsze otarcia i zniszczenia. Miejsce ich pojawienia powinno ci wskazać, na co zwrócić uwagę przy wyborze kolejnych butów. Producenci zwykle zalecają zmianę obuwia po przebiegnięciu 1000 km, jednak zamiast trzymać się sztywno tego progu, lepiej uwierzyć własnym stopom. Buty trzeba zmienić wtedy, gdy bieganie zacznie sprawiać dyskomfort.

Obraz
© 123RF.COM

Choć w okresie jesienno-zimowym biegacze mają tendencję do lekceważenia tego czynnika, to jest on bardzo ważny. Odpowiednia wentylacja i przewiewność materiału gwarantuje wysoki komfort biegania. Buty pokryte specjalną siateczką oddają wilgoć na zewnątrz, a co za tym idzie zwiększają komfort biegu. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w oddychające skarpetki. Pot odciągany jest na zewnątrz, a tym samym noga nie topi się w skarpecie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także