FitnessChoroby w spadku

Choroby w spadku

Choroby w spadku
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
20.09.2010 10:41

Twoja mama choruje na nadciśnienie. Ty masz raczej bardzo niskie, a więc myślisz, że wysokie ci nie grozi. Tymczasem podatność na nadciśnienie może być dziedziczna. Dotyczy to zresztą wielu innych chorób. Warto przyjrzeć się na co chorują lub chorowały Twoja mama czy babcia. Dzięki temu masz szansę zapobiegać schorzeniom, zanim zdążą się pojawić…

Twoja mama choruje na nadciśnienie. Ty masz raczej bardzo niskie, a więc myślisz, że wysokie ci nie grozi. Tymczasem podatność na nadciśnienie może być dziedziczna. Dotyczy to zresztą wielu innych chorób. Warto przyjrzeć się na co chorują lub chorowały Twoja mama czy babcia. Dzięki temu masz szansę zapobiegać schorzeniom, zanim zdążą się pojawić…

Z obawą patrzysz na nogi swojej mamy, które oplata siateczka widocznych żył. Czy mnie też to czeka – myślisz ze strachem. Niestety, skłonność do występowania żylaków jest dziedziczna. Ale na żylaki pracujemy też same. Sprzyjają im siedząca lub stojąca praca, mało ruchu, noszenie butów na wysokich obcasach. Ich wystąpienie może przyspieszyć źle dobrana tabletka antykoncepcyjna.

Sprzyja bowiem zatrzymywaniu wody w organizmie i puchnięciu nóg, co ma wpływ na stan żył. Zamiast się bać, pomyśl co możesz dla siebie zrobić. Unikaj sauny i solarium, zrezygnuj z wysokich obcasów, ruszaj się, nie zakładaj nogi na nogę, rzuć palenie. Naprawdę jest wiele sposobów, aby opóźnić proces powstania żylaków.

Osteoporoza

Jeśli w twojej rodzinie występowały przypadki tej choroby, wzrasta prawdopodobieństwo, że na nią zachorujesz. Spróbuj więc zawczasu wyeliminować czynniki, które jej sprzyjają. Należy do nich palenie papierosów, uboga w wapń dieta, picie napojów zawierających kofeinę (kawa, herbata, cola). Staraj się przynajmniej 15 minut dziennie przebywać na słońcu, aby dostarczyć organizmowi niezbędnej mu witaminy D3. I jedz produkty bogate w wapń (mleko krowie, mleko sojowe i nabiał).

Cukrzyca

Cukrzyca, zarówno typu 1 jak i 2 jest chorobą dziedziczną. Najsilniejsze powiązanie z dziedziczeniem ma cukrzyca typu 2. Jeśli natomiast w Twojej rodzinie ktoś bliski chorował na cukrzycę typu 1, mogłaś odziedziczyć skłonność do choroby. „ Gen cukrzycowy” częściej niż matki przekazują dzieciom ojcowie z cukrzycą. Nie jest jednak tak, że na pewno musisz na cukrzycę zachorować. Dużo zależy od odpowiedniego trybu życia. Staraj się dbać o swoją aktywność fizyczną, unikaj słodyczy i stale kontroluj wagę.

Nadciśnienie

Nawet jeśli masz teraz niskie ciśnienie, nie chroni Cię to przed tym, że w przyszłości możesz mieć wysokie. Niebezpieczeństwo takie istnieje zwłaszcza, jeśli Twoja mama choruje na nadciśnienie. Aby zapobiegać chorobie, powinnaś zmienić styl życia. Nie pal i staraj się dbać o wagę. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim należy zmniejszyć spożycie soli kuchennej. Nie może ono przekraczać 5 g dziennie. Staraj się ograniczyć w diecie tłuszcze zwierzęce, a zwiększyć ilość magnezu i potasu.

Uważaj na serce

Z najnowszych badań wynika, że w prawie 80 proc. przypadków winę za zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi u osób młodych ponoszą geny. Z kolei podwyższone stężenie cholesterolu „złego” (tzw. LDL) i obniżone stężenie „ dobrego” (tzw. HDL) sprzyjają rozwojowi miażdżycy, co może prowadzić do chorób serca. Jeśli w Twojej rodzinie były przypadki zawałów serca – kontroluj swój organizm pod tym kątem.

Raz w roku badaj poziom cholesterolu całkowitego, a także stężenie LDL i HDL oraz trójglicerydów we krwi. Oprócz badań, codziennie dbaj o serce. Ogranicz spożycie tłuszczów i produktów pochodzenia zwierzęcego, które zwiększają stężenie LDL-cholesterolu, a zmniejszają stężenie cholesterolu HDL. Nie pal, ponieważ nikotyna zmniejsza stężenie „dobrego” cholesterolu. Naucz się panować nad stresem, a także dbaj o aktywność fizyczną.

Choroby kobiece

Te choroby również mogą mieć genetyczne podłoże. Jeśli Twoja mama lub babcia miały problem z wędrującą śluzówka macicy, prawdopodobieństwo, że będzie on również dotyczył Ciebie, wzrasta aż siedmiokrotnie. Podobnie sprawa ma się z mięśniakami macicy. Powinnaś być pod kontrolą lekarza ginekologa, aby w porę przeciwdziałać chorobie.

Źródło artykułu:WP Kobieta