Ćwiczenie mięśni Kegla
Mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy, słabną z wiekiem, a to przyczynia się do wysiłkowego nietrzymania moczu. Schorzenie to jest wyjątkowo kłopotliwe, bowiem niekontrolowany wyciek moczu może nastąpić nawet podczas kaszlu, kichania, śmiechu, upadku, ale też tańca i ćwiczeń fizycznych. Poza tym rozciągnięte mięśnie Kegla to gorsza jakość życia seksualnego.
19.07.2010 | aktual.: 27.02.2012 11:58
Mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy, słabną z wiekiem, a to przyczynia się do wysiłkowego nietrzymania moczu. Schorzenie to jest wyjątkowo kłopotliwe, bowiem niekontrolowany wyciek moczu może nastąpić nawet podczas kaszlu, kichania, śmiechu, upadku, ale też tańca i ćwiczeń fizycznych. Poza tym rozciągnięte mięśnie Kegla to gorsza jakość życia seksualnego.
Warto wiedzieć, że ten proces osłabienia mięśni Kegla nie jest nieodwracalny, bo regularnie wykonując proste ćwiczenia można przywrócić ich sprawność. Mięśnie Kegla zwany też mięśniami dna miednicy albo mięśniami łonowo-guzicznymi otaczają ujście pęcherza, pochwy i odbytnicy. Są zawieszone między kością łonową a ogonową. Wiele kobiet ma problem z ich zlokalizowaniem.
Tymczasem warto "wyczuć" mięśnie Kegla, żeby ćwiczenia wykonywać we właściwy sposób. Mięśnie Kegla można zidentyfikować podczas siusiania, napinając je tak, jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu. Innym sposobem jest włożenie dwóch palców do pochwy i próba zaciśnięcia mięśni wokół palców.
Powodem osłabienia mięśni dna miednicy są porody, ale też praca fizyczna, stres czy też seks z partnerem hojnie obdarzonym przez naturę. Słabe i rozciągnięte mięśnie Kegla niedostatecznie podtrzymują narządy, które się obniżają, a to jest jednym z powodów wysiłkowego nietrzymania moczu. W Polsce cierpi na nie około 3 mln osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Poza tym słabe mięśnie Kegla wiążą się z problemami z niewłaściwą postawą, bólami pleców i osłabieniem jakości życia erotycznego, szczególnie jeśli partner ma niewielkiego członka.
Ćwiczenia mięśni Kegla opracował w latach 40. XX wieku amerykański lekarz Arnold Kegel. Mają one na celu wzmocnienie i nauczenie się ich kontrolowania. Najogólniej rzecz ujmując polegają one na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund i ich rozluźnianiu. Czynność tę należy powtarzać w krótkich odstępach czasu. Ćwiczenia są dość proste. Dają efekty, jeśli stosuje się je systematycznie przez kilka miesięcy.
POLECAMY: * Aktywna mama*
Same korzyści
Ćwiczyć warto, bo mocne i elastyczne mięśnie dna miednicy to same korzyści. Zapobiegają wysiłkowemu nietrzymaniu moczu - przypadłości bardzo kłopotliwej, kiedy mokra plama na spodniach pojawia się nawet podczas kaszlu. Poza tym ułatwiają poród, zapobiegają opuszczaniu się narządów. I końcu zwiększają satysfakcję seksualną zarówno kobiet, jak i ich partnerów.
Jeśli nauczysz się zaciskania mięśni Kegla, możesz je ćwiczyć stojąc w kolejce, siedząc w pracy, czy oglądając telewizję. Lekarze zwracają też uwagę, żeby nie wykonywać ćwiczenia podczas oddawania moczu, bo może dojść do infekcji. Doktor Kegel zalecał ćwiczyć trzy razy dziennie przez minimum 5–10 minut. Podczas ćwiczeń mięśnie brzucha nie powinny być napięte. Zanim zdobędziesz wprawę, ćwicz na leżąco, połóż rękę na brzuchu, wtedy zobaczysz, czy go nie napinasz. Staraj się też nie napinać pośladków. Oddychaj głęboko.
Oto kilka prostych ćwiczeń:
- Połóż się na plecach lub stań w lekkim rozkroku, napnij mięśnie, policz do 5 i powoli je rozluźnij. Chwilę odpocznij i powtórz ćwiczenie. Na początek zrób serię 5 skurczów i rozkurczów. Ćwiczenia powtarzaj 3 razy dziennie. Z czasem zwiększ liczbę skurczów do 15 i wydłuż skurcz do 10 sekund.
- Połóż się na boku, oprzyj na przedramieniu, nogi lekko ugnij w kolanach, wciągnij brzuch w kierunku pleców, przytrzymaj 6-8 sekund i rozluźnij. Ćwiczenie należy powtórzyć po 5 razy na każdym boku.
- Połóż się na plecach, ugnij kolana, nogi i stopy trzymaj złączone razem, ręce rozłóż do boku. Unieś w górę miednicę tak, aby dolna część kręgosłupa przylegała do podłogi. Przytrzymaj kilka sekund w górze, rozluźnij i opuść miednicę. Powtórz to ćwiczenie 5 razy.
- Do ćwiczenia możesz użyć kulek gejszy. Umieść je w pochwie i noś codziennie kilka godzin. Kulki oprócz tego, że wzmacniają mięśnie pochwy, to dostarczają przeżyć erotycznych.
- Uruchom wyobraźnię. Wyobraź sobie, że dno miednicy jest windą i staraj się ją maksymalnie wciągnąć do góry. Napinaj mięśnie coraz mocniej. Rozluźniaj stopniowo, gdy zjeżdża w dół.
- Zapisz się na kurs tańca brzucha. Polega on w dużej mierze na ruchach bioder i napinaniu mięśni Kegla. Dlatego tancerki brzucha uchodzą za dobre kochanki.
POLECAMY: * Aktywna mama*