FitnessCzas na ruch!

Czas na ruch!

Czas wykorzystać piękną pogodę i siły witalne! Jednak zanim podejmiesz decyzję o uprawianiu wyczerpującego fizycznie sportu, nie zapomnij, że twój organizm musi przygotować się do intensywnego ruchu.

Czas na ruch!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

24.04.2007 | aktual.: 27.05.2010 19:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosenna energia zaczyna cię powoli rozpierać, masz coraz więcej sił i ochoty na intensywny wysiłek? To wspaniale, czas wykorzystać piękną pogodę i siły witalne! Jednak zanim podejmiesz decyzję o uprawianiu wyczerpującego fizycznie sportu, nie zapomnij, że twój organizm musi przygotować się do intensywnego ruchu.

Zacznij od diety

Zanim zaczniesz ćwiczyć, powinnaś przyjrzeć się swojej diecie. Jeśli chcesz mieć dużo siły musisz także się odpowiednio odżywiać. Mięśnie, aby się dobrze rozwijać potrzebują energii, którą dostarczysz dzięki dobrze dobranym pokarmom. Dlatego dieta jest tak istotna.

Ważne jest nie tylko co, ale i jak jesz. Pamiętaj, aby nigdy nie jeść przed samym treningiem. Ostatni posiłek powinien być spożyty najpóźniej godzinę przed wysiłkiem fizycznym. Jedz tak, aby się najeść, ale nie przejeść. Nie spiesz się, bo jedząc szybko zjesz dwa razy tyle, ile powinnaś.

Przynajmniej raz dziennie powinnaś zjeść wysoko odżywczy posiłek. Powinien być on złożony z białka, węglowodanów, protein i wapnia. Jedz dużo ryb, które są bogate w białko, drobiu oraz czerwonego mięsa. Najlepszym wyborem będą ryby i mięsa pieczone lub gotowane, pozbawione tłuszczu. Musisz dostarczać organizmowi dużo energii, ale nie niezdrowych tłuszczy. Dlatego unikaj potraw smażonych, nie jedz tłustych wędlin, zapomnij o dojadaniu w fast foodach, nie jedz przekąsek typu cheapsy czy słone paluszki. Nie jedz także słodyczy.

Potrzebujesz energii, a więc węglowodanów, które znajdziesz w owocach, warzywach i zbożach. Do posiłków jedz ryż, a na śniadanie płatki kukurydziane. Nie zapominaj o wapnie, które znajdziesz w chudym mleku, jogurtach, czy kefirach i serach. Pij dużo wody mineralnej i soków owocowych, nie zapominaj także, aby pić w trakcie wysiłku fizycznego. W czasie każdego treningu pij jak najwięcej niegazowanej wody mineralnej aby się nie odwodnić. Nie stosuj drastycznych diet odchudzających. Staraj się dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników.

Ważna rozgrzewka

Zanim zaczniesz intensywnie ćwiczyć przygotuj organizm do wysiłku ćwicząc w domu. Wykonuj przysiady, pompki i brzuszki. Ćwicz co 2 – 3 dni po pół godziny. Chodź na intensywne spacery, a najlepiej marszobiegi. Powoli wprowadzaj coraz bardziej intensywne formy ruchu, ale nic na siłę. Nie doprowadzaj się do stanu wyczerpania! Z czasem twój organizm przywyknie do wysiłku i będziesz mieć coraz lepszą kondycję, ale pamiętaj, nic na siłę. Przed każdym intensywnym wysiłkiem pamiętaj o dobrej rozgrzewce. Dzięki niej przygotujesz mięśnie do ćwiczeń, co zmniejszy ryzyko kontuzji.

Rozgrzewać należy ścięgna, mięśnie i stawy. Możesz chwilę pobiegać, następnie w rozkroku wykonywać „młynki” rękoma i tzw. pajacyki. Zrób kilka skrętów tułowia, a potem przysiadów. Następnie rozciągnij mięśnie wykonując skłony. Stojąc na prostych, złączonych nogach staraj się dosięgnąć rękoma do podłoża, tego samego spróbuj stojąc w rozkroku.

Wysiłek fizyczny to czysta przyjemność pod warunkiem, że będziesz do niego odpowiednio przygotowana. Uprawiając sport korzystaj z porad fachowców. Nie przemęczaj się, ale powoli dołączaj coraz bardziej intensywne ćwiczenia. Korzystaj z głową z dobrodziejstw, jakie daje ruch, a staniesz się zdrowsza, zgrabniejsza i, co najważniejsze, bardziej zadowolona z życia!

Komentarze (0)